Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια όμοιων οικοδομών


AnestisK

Recommended Posts

Μπορει καποιος να με βοηθησει να βγαλω αμοιβη για 2 κατοικιες 150 μ2 η μια οχι μειωμενου συντελεστη στο ιδιο οικοπεδο με ή χωρις συσταση. Έχω το civil για αμοιβες , για να βγαλω τον προυπολογισμο βαζω 300 στην κατηγορια >300 η' βαζω την μια 150 στην αντιστοιχη κατηγορια και επιλεγω 2 ομοιες κατοικιες....?

Παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει...

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ανεξάρτητα κτήρια ή όχι;

Αν είναι ανεξάρτητα και όμοια τότε βάζεις 150τμ στην αντίστοιχη κατηγορία και στο όμοιες κατοικίες βάζεις 2.

Αν δεν είναι ανεξάρτητα κτήρια βάζεις 300τμ στην αντίστοιχη κατηγορία που είναι >40τμ και <150τμ.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 300m² στην κατηγορία >40 <150

 

Με τις όμοιες έχω ξεχάσει πως γίνεται, αλλά πρέπει πραγματικά να είναι όμοιες, δηλαδή να έχουν μια μελέτη (αρχ., στατ., μηχ. κλπ)

 

υ.γ. Τελικά γράφω πολύυυυ αργά!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Όσα διαμερίσματα είναι κάτω των 40τμ βάζεις το εμβαδό τους στην αντίστοιχη κατηγορία.

Όσα είναι μεταξύ 40τμ και 150τμ το ίδιο και ούτω καθεξής.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω χαρη, ησουν πολυ βοηηθητηκος ,και κατι αλλο αν ειναι ανεξαρτητες αλλα οχι ομοιες τοτε τι κανω?

και σε ποια περιπτωση δεν θα θεωρουνται ανεξαρτητα εκτος απο το να ειναι η μια πανω στην αλλη? να ειναι διπλα και να ενωνονται με ενα στεγαστρο τυπου η/χ η υποστεγο που εφαπτεται στα κτιρια..!

 

δεν εχει και πολυ διαφορα στην αμοιβη ... δεν θα επρεπε να εχει διαφορα αφου η μελετη ειναι μια ?

 

μπορουν να δηλωθουν 5 κατοικιες με μια μελετη ομοιες , 80 μ2 η μια σαν συνολο στο μειωμενο συντ. πχ. 400 μ2 οταν βρισκονται σε ενα οικοπεδο με συσταση. η πρεπει να βαλω μια 80 μ2 στο μειωμενο και να επιλεξω 5 ομοιες??

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και στο σύστημα αμοιβών του Τ.Ε.Ε. πως το κάνεις αυτό, όταν δλδ έχεις 3 όμοιες μεζονέτες συνολικού εμβαδού 400 και έχεις κάνει 1 μελέτη για όλα? Εμένα π.χ. μου βγήκε αμοιβή 24.000 ευρώ για τα 400 τ.μ. μπορεί να αναπροσαρμοστεί προς τα κάτω το ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.