Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το σήμα τηλεόρασης


tatshs

Recommended Posts

στο σπιτι μου ολα πήγαιναν καλα με το σήμα τηλεορασης που εχω στα δωματια του.
καποια στιγμη διαπίστωσα οτι μια πριζα διελευσης εχει προβλημα με το θηλυκό της αξονα (ειχε ξεβιδωθει).
απο τη στιγμη που την εβγαλα για να την διορθωσω στη συγκεκριμενη πριζα δεν μπορω να εχω σημα αλλα και στα αλλα δωματια εχει επηρεαστεί το σημα οσες αλλαγες και
ΑΝ εχω κανει στη συνδεσμολογια των καλωδίων!!!
Η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν το μεταλλικό πλεγμα που υπαρχει στο καλώδιο επιρεαζει το σημα?
Η δευτερη ερωτηση μου ειναι αν στο κουτι της πριζας για να εντοπισω το καλώδιο με το οποιο κατεβαινει το σημα το ενώσω (τα χαλκινα καλώδια) με το καλωδιο που καταληγει στη
ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ θα εχω σημα στη τηλεοραση?
Η τριτη μου ερωτηση ειναι αν στο κουτι πριζας διελευσης βραχυκυκλώσω το δυο καλωδια που κατεβαινουν και στη συνεχει τα ενώσω με το καλώδιο της τηλεορασης θα εχω σημα?
Και μια τελευταια ερωτηση για να καταλαβω καλύτερα το τι γινεται. σε ενα σπιτι με πριζες σε καθε δωματειο αυτες οι πριζες ειναι συνδεδεμένες μεταξυ τους εν σειρα ή παραλληλα?

ευχαριστω

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Αν αποσυνδέσες την πρίζα διέλευσης τότε για να έχεις σήμα στα υπόλοιπα δωμάτια πάρε (coax) κοννέκτορες και ένωσε τα δύο καλώδια που αποσύνδεσες.

a. Ναί, το μεταλλικό πλέγμα επηρεάζει το σήμα.

b. Ναί, θα έχεις.

Ισως όμως να είναι με σπασίματα, παγώματα κλπ λογω ισχυρού σήματος.

Εξαρτάται απο τα χαρακτηριστικά της πρίζας. Θα χρειστούν 2 δοκιμές για να εντοπίσεις ποιό απο τα δύο καλώδια έρχεται απο τον ενισχυτή κεραίας και ποιό πάει στα άλλα δωμάτια.

c. ένα καλώδιο κατεβαίνει και το άλλο πάει προς τα δωμάτια.
Να ενώσεις τα δύο καλώδια χωρίς να βραχυκυκλώσεις τίποτα.
Μπορεί να έχεις σήμα στην TV και στα υπόλοιπα δωμάτια μπορεί και όχι, έτσι όπως το περιγραφεις το έχεις κάνει ασκηση σε Transmission Lines και εγώ δεν θυμάμαι να στην λύσω.
Αν αγοράσεις μια καινούργια πρίζα TV και την βάλεις στην θεση της παλιάς τότε όλα θα δουλεύουν όπως πριν, εσύ δεν θα χρειαζεται να κάνεις δοκιμές.

Τέλος, όλα αυτά με τις πρίζες και τα σήματα και τα καλώδια που κατεβαίνουν και πάνε και έρχονται είναι δουλειά του ηλεκτρολόγου. Είναι ειδικός και τόχει ξανακάνει.
Για ασφάλεια φώναξέ τον να τα βρεί και να τα κάνει αυτός. Δώσε προσοχή στην λέξη ασφάλεια, δεν είναι σχήμα λόγου.

(Μου έχει συμβεί κάμποσες φορές να ακουμπάω το καλώδιο τηλεόρασης και να με χτυπάει το ρεύμα  απο κάποια διαροή ή κακή σύνδεση, ΠΡΟΣΕΧΕ: αστο να το κάνει ο ηλεκτρολόγος.)
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.