Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαστασιολόγηση στύλων, δοκών.


 

Recommended Posts

καλήσπερα σας.η ερωτησή μου ειναι με ποιον τύπο βρισκω τις διαστάσεις των υποστηλωματων και δοκών.έχω ενα αρχιτεκτονικο σχεδιο και θέλω να ορίσω υποστυλωματα κ δοκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις στατική/δυναμική ανάλυση κατά ΕΑΚ, διαστασιολόγηση κατά ΕΚΩΣ και τις βρίσκεις!!!

 

Τι ακριβώς εννοείς με ποιόν τύπο?? Θέλεις να δώσεις λίγες περισσότερες εξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μήπως προσεγγιστικό τύπο για τον αριθμό υποστυλωμάτων ανά μονάδα επιφάνειας κάτοψης???

Διαφορετικά ο τύπος που ρωτάς (όπως λέει και ο iovo) είναι:

ΕΑΚ+ΕΚΩΣ+Πολύ διάβασμα=Διαστάσεις υποστυλωμάτων και δοκών!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μάλλον πώς κάνουμε προδιαστασιολόγηση.

Η απάντηση είναι... με εμπειρία.

Μπορείς βέβαια να υπολογίσεις χονδρικά τα στατικά φορτία κάθε στύλου σε κάθε όροφο από τις επιφάνειες επιρροής τους και να υπολογίσεις την απαιτούμενη διατομή έτσι ώστε Ac=Νsd/(0.65*fcd). Λαμβάνεις όμως υπόψη σου και τους περιορισμούς για τα μήκη αγκυρώσεων των ράβδων των δοκών που πλέον αυτοί οι περιορισμοί σε οδηγούν στις διαστάσεις των στύλων.

Για τα τοιχία ισχύουν οι περιορισμοί του 1,50 και 2,00μ ανάλογα με το πλήθος των ορόφων.

Για τις δοκούς ξεκινάς απ' το 25/50 και αυξάνεις ανάλογα μήκους και φορτίων. Πχ έχεις δοκό μήκους 6μ που στηρίζει μεγάλες πλάκες... θα χρειαστείς κάτι παραπάνω. Το πλάτος των δοκών καθορίζεται συνήθως από το απαιτούμενο πλάτος για να χωρούν τα σίδερα ή αν υπάρχουν αυξημένες απαιτήσεις λόγω διάτμησης/στρέψης αυξάνεις το πλάτος.

Για τις πλάκες απ' τις απαιτήσεις για απαλλαγή απ' τον έλεγχο των βελών κάμψης.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ προσεγγιστικό τύπο για τον αριθμό υποστυλωμάτων ανά μονάδα επιφάνειας κάτοψης και αυτο που λέει ο χαρης.σας ευχαριστω παντως όλους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Χάρη, αν και η προδιαστασιολόγηση συνήθως πάει... περίπατο. Την θέση της παίρνει η οφθαλμοστατική...

 

Φίλε alexaras, αν δεν είσαι πολιτικός μηχανικός, κοίτα και αυτό, πιστεύω πως θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

οκ αν και ακόμα δεν είμαι μηχανικός(τελοιόφητος δομικός -αρχιτεκτονας ιταλίας) καλύφθηκα κ'απως.η εργασία που κανω δεν ειναι με ΕΑΚ ΚΑΙ ΕΚΩΣαπλα ηθελα να κανω μια συγκριση με τα ιταλικα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό να τελειώσεις! Πάντως αυτό που ζητάς είναι δύσκολο και αόριστο: αντε και βάζεις κάποιον και σου κάνει μια προδιαστασιολόγηση και αυτή απαιτή ένα "γομάρι" στύλο στο κέντρο του σαλονιού σου... Τί κάνεις; Περιγράφεις την ρίζα τριβής πολιτικών-αρχιτεκτόνων φίλε μου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις σύγκριση με βάση τον Ευρωκώδικα και να δείς τις διαφορές σε σεισμικά φορτία (γιατί εκεί είναι η διαφορά) σε επίπεδο συντελεστών.

Link to comment
Share on other sites

Αφου συμφωνήσω με τους ανωτέρω, να συμπληρώσω απλώς ότι με βάση δικά μου ....ανεπίσημα... στατιστικά, το καλύτερο που έχω πετύχει είναι 1στύλος/12 μ2 κάτοψης (με σχετικά μεγάλες διατομές, τουλάχιστον 50Χ50 κοκ), ενώ το πιο συνηθισμένο είναι 1στύλος/8-10 μ2.

 

Αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, βλέπω δύο λύσεις:

1) αγγαρεύεις κάποιο φίλο σου :) .

2) Υπάρχει ένα πρόγραμμα της 4Μ, το SMART, που μπορείς να βρείς εδώ:

http://www.4m.gr/strad.html#13

που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά. Κοστίζει 275 Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.