Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση απόδοσης συσκευής λόγω πτώσης τάσης?


john_c

Recommended Posts

Γεια σας,

Γνωστός μου (καμια σχέση με ηλεκτρολογους) που εργάζεται σε διάφορες κλινικές μου είπε το εξής: μια ηλεκτρική συσκευή, τώρα κατά την καλοκαιρινή περίοδο αργεί να ξεκινήσει σε σύγκριση με τον χειμώνα. Οι παλιότεροι εκεί του είπαν ότι οφείλεται σε αυξημένη ζήτηση που υπάρχει στη γραμμή από κλιματιστικά, τραβάει μικρότερο ρεύμα από το κανονικό του για αυτό αργεί αλλά στη συνέχεια λειτουργεί κανονικά. Θέλω να ρωτήσω, στέκει αυτό? Η πρώτη μου σκέψη είναι πως θα έπρεπε να πέφτει η ασφάλεια, αν υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση σε ampere από αυτή που μπορεί να δώσει η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή είναι;
ιατρικό μηχάνημα, πχ ECG, αναρόφηση, υπέρηχος;

Και ναί και όχι.
Στέκει διότι όταν η τάση των 230VAC "γονατίσει" στα (πχ) στα 210 τότε η συσκευή θα τραβάει λιγότερο ρεύμα.

Αν υπάρχει κινητήρας τότε μπορεί και να μην έχει το 100% της ροπής.
Το ότι λειτουργεί κανονικά στη συνέχεια είναι παράξενο, νομίζω ότι ακούγεται σαν βλάβη της συσκευής.

Με κάθε επιφύλαξη αυτό ο τελευταίο, δεν ξέρουμε τι συσκευή είναι.

ΔΕΝ στέκει διότι τα τροφοδοτικά των συσκευών έιναι υπολογισμένα να δίνουν τις ονομαστκές τάσεις για αρκετα ευρεία περιοχή διακυμανσης της τάσης εισόδου, πχ 180-240VAC.

Δυστυχώς οι μηχανικές ασφάλειες δεν είναι κατασκευές ακριβείας και όταν πλησιάζουμε κοντά το μέγιστό τους ή και το ξεπερνάμε για λίγο και για μικρο % απλώς ζεσταίνονται, δεν είναι σίγουρο ότι θα πέσουν ή πότε.

Ναι, παίζει ρόλο.
Αν είναι ανεμιστήρας δεν πειράζει, αν είναι (πχ) εκνεφωτής ή συσκευή παροχής οξυγόνου μπορεί.
Αν είναι ιατρικό μηχάνημα (πχ) υπέρηχος αρτηριών (triplex) ή ηλεκτροκαρδιογράφος τότε νομίζω ότι κάτι τρέχει.
Οι διαγνώστες γιατροί και οι χειριστές θα το έχουν αναφέρει ήδη στο τεχνικό τμήμα τους οπότε εμείς εδώ απλώς μιλάμε.

Τι συσκευή είναι;

 

edit_1: διόρθωση σχολίου.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

  Το 'γονατίζει' και 'βυθιση' που έγραφα παραπάνω έιναι δικό μου συμπέρασμα, ο ηλεκτρολόγος της κλινικής θα μετρήσει με το πολύμετρό του την τάση. Μπορεί η τάση να παραμένει αμετάβλητη χειμώνα-καλοκαίρι.
  Αν πράγματι το laser αργει να ξεκινήσει μόνον τους θερινούς μήνες ενώ τον χειμώνα ξεκινάει αμέσως τότε ας ενημερώσουν την αντπροσωπεία.
Αν η τάση πέφτει και επηρεάζει το laser τότε εγώ θα την επανέφερα στα 230 είτε με on-line UPS, είτε με line interactive είτε με (μηχανικό) σταθεροποιητή τάσης. Θα τους πει η αντιπροσωπεία τι να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είναι ούτε ευθύνη μου, ούτε σκοπός μου να βρω λύση στο συγκεκριμένο ζήτημα, επομένως μια θεωρητική κουβέντα κάνουμε γιατι εγώ σπουδάζω ακόμα κ προσπαθώ να μάθω πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σωστά τα λέει ο άνθρωπος από το νοσοκομείο, έχω πρακτικό παράδειγμα από το σπίτι μου.

 

Έχουμε μια γραμμή με μια ασφάλεια στην οποία αντιστοιχούν μόνο τέσσερεις πρίζες, 2 πρίζες σε 2 δωμάτια δηλαδή. Όταν βάζω τον ανεμιστήρα στην μια πρίζα στο ένα δωμάτιο και στο άλλο μια φορά έβαλε η μάνα μου την ηλεκτρική σκούπα στην ίδια γραμμή, ο αέρας και οι στροφές του ανεμιστήρα μειώθηκαν στο μισό περίπου και όταν τον έκλεισε επανήλθε στο κανονικό. Πρώτη φορά είχα δει κάτι τέτοιο αλλά έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.