Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογηση μηχανικου ΟΧΙ ως μισθωτος, λογω παρακολουθησης σεμιναριων..


Recommended Posts

Κάνω ξανά την ερώτηση μιας και πέρυσι δεν καταλήξαμε τελικά κάπου:

 

Ελεύθερος επαγγελματίας που πληρεί τις προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτός, έχει και αμοιβή από επιδοτούμενα σεμινάρια, η οποία έχει δηλωθεί από τον φορέα των σεμιναρίων (ΙΕΚΕΜ) ως "αμοιβή από επιχηρειματική δραστηριότητα" και στο Ε1 εμφανίζεται προσυμπληρωμένη μόνο η παρακράτηση αυτής της αμοιβής στον κωδικό 605 (δηλαδή μαζί με τις παρακρατήσεις από τους υπόλοιπους εργοδότες).

 

-Πώς πρέπει να δηλωθεί η συγκεκριμένη αμοιβή;

-Πρέπει να περαστεί στο Ε3 μαζί με τα ποσά από τα ΤΠΥ που έχουν εκδοθεί μέσα στη χρονιά;

-Το ΙΕΚΕΜ θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ως έναν από τους τρεις εργοδότες που πρέπει να έχουμε; (αφήνω στην άκρη το 75% προς στιγμή)

 

Δεν έχω καταφέρει να βρω πουθενά πληροφορίες για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά λύθηκε πέρυσι.

Εκανες δήλωση με επιφύλαξη και τελικώς την έκανες στη ΔΟΥ.

 

Θα προσπαθήσω να βρω συνάδελφο που το έκανε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

ssousanis, ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες αφορούσε σε ανέργους που, επειδή είχαν κάνει κάποιο σεμινάριο κατάρτισης, κατέληγαν να φορολογούνται με 26% επί των τεκμηρίων. Και είχε βγει μια απόφαση που έλεγε ότι εισόδημα κάτω από 5.000 και τεκμήρια κάτω από 9.000 (ή κάτι τέτοιο) πάει με την κλίμακα των μισθωτών.

Το θέμα με τους "μπλοκάκηδες" ήταν ότι οι αμοιβές των σεμιναρίων έμπαιναν ως αμοιβές μισθωτών και έτσι όλα τα υπόλοιπα πήγαιναν υποχρεωτικά με την κλίμακα των ε.ε.(26%) και η λύση που δόθηκε ήταν να σε ρωτάει το ΙΕΚΕΜ πώς θέλεις να στα δηλώσει (αμοιβές μισθωτών ή αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα). 

Αυτό όμως που δεν ξέρω είναι από εκεί και πέρα πώς πρέπει να περάσω αυτό το ποσό στις δηλώσεις μου. Δηλαδή αν πρέπει να περαστεί στο Ε3 (και σε ποιόν κωδικό;), αν πρέπει να μετρήσω το ΙΕΚΕΜ ως έναν από τους 3 εργοδότες που είχα κλπ...

 

Αν έχεις κάποιον που να το έχει κάνει και να μπορεί να τσεκάρει τα Ε1 και Ε3 του, θα είναι τεράστια βοήθεια!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που λέω ήταν για την περίπτωση που περιγράφεις..

 

Πάντως νομίζω ότι θα το κάνεις έτσι όπως περιγράφεις.

Το ΙΕΚΕΜ να είναι ένας από τους τρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.