Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωστός χρόνος για ξεκαλουπώμα σε κολώνες αυλόπορτας


nickgr

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες, μου έριξαν μπετά για να φτιάξουν κολόνες σε αυλή προκειμένου να διαμορφωθεί η είσοδος που θα μπει μετά η πόρτα. Οι κολώνες είναι 25χ30 (ύψος; 1.75). Μου είπαν ότι μετά από μία μέρα μπορεί να ξεκαλουπώσουν λόγω θερμοκρασιών. Χωρίς να γνωρίζω, μου φαίνεται κομματάκι λίγος ο χρόνος. Ποια η γνώμη σας; Μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα το γρήγορο ξεκαλούπωμα;

 

Και μετά από πόσες ημέρες μπορεί να τοποθετηθεί η κάσα για την πόρτα;

 

Ευχαριστώ

Edited by nickgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, μου έριξαν μπετά για να φτιάξουν κολόνες σε αυλή προκειμένου να διαμορφωθεί η είσοδος που θα μπει μετά η πόρτα. Οι κολώνες είναι 25χ30 (ύψος; 1.75). Μου είπαν ότι μετά από μία μέρα μπορεί να ξεκαλουπώσουν λόγω θερμοκρασιών. Χωρίς να γνωρίζω, μου φαίνεται κομματάκι λίγος ο χρόνος. Ποια η γνώμη σας; Μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα το γρήγορο ξεκαλούπωμα;

 

Και μετά από πόσες ημέρες μπορεί να τοποθετηθεί η κάσα για την πόρτα;

 

Ευχαριστώ

 

Δώσε μου την σύνθεση να σου πω τον ακριβή χρόνο. Η ζέστη δεν λειτουργεί πάντα θετικά. Παίζει σοβαρό λόγο η σύνθεση. 

 

Ερώτηση β. Πόσο βρέξιμο έκανες στα καλούπια, τι καλούπια ήταν, πόσο δονήθηκε? 

 

Ερωτηση γ. Πότε θες να βάλεις την πόρτα?  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου την σύνθεση να σου πω τον ακριβή χρόνο. Η ζέστη δεν λειτουργεί πάντα θετικά. Παίζει σοβαρό λόγο η σύνθεση. 

 

Ερώτηση β. Πόσο βρέξιμο έκανες στα καλούπια, τι καλούπια ήταν, πόσο δονήθηκε? 

 

Ερωτηση γ. Πότε θες να βάλεις την πόρτα?  

 Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να απαντήσω σωστά στις ερωτήσεις αυτές: Για 3 τέτοιες κολώνες + το τοιχάκιιαπου ρίχτηκαν ανάμεσα τους (~ 60 πόντους μήκος το ένα, ~130 πόντους το άλλο - για να μπουν κάγκελα από πάνω, ύψος? 30εκ? λίγο πάντως γιατί δέθηκε πάνω από το παλιό τοιχάκι). Υλικά: 1big bag άμμο, 1 big bag γαρμπίλι, 5 τσιμέντα 50κιλα, σίδερα 8άρια + 12 άρια για τα πλέγματα). Το Χτύπημα δεν έγινε με μηχάνημα, κάθε φορά που έριχναν τσιμέντο (με κουβά) το χτύπαγαν.

Edited by nickgr
Link to comment
Share on other sites

θα τα αφήσεις με διαβροχή μέχρι την Δευτερα για να είμαστε σίγουροι. Εξηγώ

 

έχεις εργοταξιακό, δεν έκανες δόνηση και άρα υπάρχουν θύλακες τσιμέντου που έχουν μπλοκάρει απο τον αέρα και απο την ελλειπή ανάμειξη και δεν θα ενεργοποιηθούν εμμέσως. Κοκκομετρικά με το 1 προς 1 στα αδρανή με δυσκολεύεις να σου δώσω λιγότερες ώρες. 

 

Δεν μου λες νερό και σίγουρα πήγε με το μάτι. Δεν μου δίνεις σειρά ανάμιξης και άρα το μαστόρι τα πέταγε όλα μέσα κάπως. τα 250 κιλά είναι σοβαρό φορτίο τσιμέντου.

 

Έβαλες στο περίπου 1,5 τόνο άμμο, 1,5 τόνο γαρμπίλι, 250 κιλά τσιμέντο έστω CEM II / B-M 42.5       

 

Αν έβγαλες με τα παραπάνω <=1,3 κυβικά τότε θα έχεις αντοχή κοντά στο 8,5-11 και ξεκαλουπώνεις αύριο το απόγευμα. Αν είσαι παραπάνω απο τα 1,3 τότε Δευτέρα μπας και πιάσεις τα 8 MPa. 

 

Προφανώς κάνω σενάρια διότι δεν μου λες και πολλά και σκέφτομαι ανάποδα.  

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θα τα αφήσεις με διαβροχή μέχρι την Δευτερα για να είμαστε σίγουροι. Εξηγώ

 

έχεις εργοταξιακό, δεν έκανες δόνηση και άρα υπάρχουν θύλακες τσιμέντου που έχουν μπλοκάρει απο τον αέρα και απο την ελλειπή ανάμειξη και δεν θα ενεργοποιηθούν εμμέσως. Κοκκομετρικά με το 1 προς 1 στα αδρανή με δυσκολεύεις να σου δώσω λιγότερες ώρες. 

 

Δεν μου λες νερό και σίγουρα πήγε με το μάτι. Δεν μου δίνεις σειρά ανάμιξης και άρα το μαστόρι τα πέταγε όλα μέσα κάπως. τα 250 κιλά είναι σοβαρό φορτίο τσιμέντου.

 

Έβαλες στο περίπου 1,5 τόνο άμμο, 1,5 τόνο γαρμπίλι, 250 κιλά τσιμέντο έστω CEM II / B-M 42.5       

 

Αν έβγαλες με τα παραπάνω <=1,3 κυβικά τότε θα έχεις αντοχή κοντά στο 8,5-11 και ξεκαλουπώνεις αύριο το απόγευμα. Αν είσαι παραπάνω απο τα 1,3 τότε Δευτέρα μπας και πιάσεις τα 8 MPa. 

 

Προφανώς κάνω σενάρια διότι δεν μου λες και πολλά και σκέφτομαι ανάποδα.  

Respect  :shock: 

Πάντως το τρύπαγαν (μάλλον για το θέμα με τον αέρα που αναφέρεις)

Link to comment
Share on other sites

στο περίπου και το respect :smile: (thanks anyway) μην νομίζουν οτι είμαι κανένα αστέρι. Απλά έτρεξα 3-4 φορές ένα λογισμικό μπας και βγάλω την καμπύλη ανάπτυξης αντοχών με αυτά που μου είπες. Χωρίς πληροφορία για το νερό το έπαιξα μαστόρι και εβαλα μέση τιμή 140 κιλά στο κυβικό με απόκλιση +- 30 κιλά. Η λογική είναι οτι το μαστόρι βάζει λίγο νερό πριν φτυαρίσει άμμο. Τουτέστιν τουρλουμπούκι και άρα σου δίνω χρόνους άμυνας μην φάμε 5αρα. 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω ως ασχετίδης (που του αρέσει όμως να μαθαίνει), αν ξεκαλουπώσουν νωρίτερα παίζει ρόλο στην τελική αντοχή που θα αποκτήσει η κολώνα, έτσι? Αν ξεκαλουπώσουν νωρίτερα απ'ότι πρέπει δεν θα μπορέσουν τα υλικά να αναπτύξουν τις ίδιες αντοχές, άσχετα πόσες μέρες θα περάσουν μέχρι να τις τρυπήσουν για να βάλουν την κάσα τα ..άλλα iron-μαστόρια!  :smile:  Σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω ως ασχετίδης (που του αρέσει όμως να μαθαίνει), αν ξεκαλουπώσουν νωρίτερα παίζει ρόλο στην τελική αντοχή που θα αποκτήσει η κολώνα, έτσι? Αν ξεκαλουπώσουν νωρίτερα απ'ότι πρέπει δεν θα μπορέσουν τα υλικά να αναπτύξουν τις ίδιες αντοχές, άσχετα πόσες μέρες θα περάσουν μέχρι να τις τρυπήσουν για να βάλουν την κάσα τα ..άλλα iron-μαστόρια!  :smile:  Σωστό?

 

Basic :smile:

 

κοίτα στον γουγλη concrete formwork stripping times. To πρόβλημα είναι ότι θα βρεις πληροφορίες για σκυρόδεμα που γνωρίζουμε πως έγινε, με δόνηση, κλπ. Εδω δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα. 

 

Σε έργα που ο χρόνος είναι χρήμα βάζουμε ένα thermocouple στο στοιχείο και βλέπουμε την εσωτερική θερμοκρασία. μετά την συγκρίνουμε με ένα διάγραμμα αντοχών θερμοκρασίας και κάνουμε εκτίμηση της αντοχής. 

 

επειδή είμαι καλό παιδί πάρε και μια γενική εξίσωση αλλά καλή για βάση. Μην την χρησιμοποιήσεις για στοιχεία > 0,7 μέτρα πάχος. 

 

Την επόμενη φορά για να τσιμπήσεις ένα 14αρι

 

268 κιλά νερό

300 τσιμέντο 42,5

750 κιλά γαρμπίλι

890 άμμο

 

για να πάρεις κάθιση 180mm και να αποφύγεις όσο μπορείς την δόνηση. θα πεις στο μαστόρι όμως να βάλει πρώτα την άμμο, μετά το τσιμέντο, μετά το γαρμπίλι και μετά το νερό. Η διαφορά χρόνου τουλάχιστον 3 λεπτά. Τι θα γίνει, η άμμος που έχει νερό θα τραβήξει το τσιμέντο και θα αρχίσει να σβωλιάζει. Βάζουμε όμως το γαρμπίλι που λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας δεν θα βγάλει το νερό του γρήγορα και θα σπάσει τους σβώλους. Μετά το νεράκι.   

 

 

 

 

post-25466-0-46526800-1435321416_thumb.gif

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.