Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Έχω το εξής πρόβλημα στο σπίτι μου με το ηλεκτρικό κύκλωμα και πιθανή διαρροή. 

 

Πριν λίγο καιρό ήρθε μηχανικός για να βάλω φυσικό αέριο. Ερασίες που έκανε ήταν να βγάλει τον καυστήρα του πετρελαίου,

να φτιάξει τις μονάδες για το φυσικό αέριο και άλλαξε ένα ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αντικαθιστώντας το με μπόιλερ. Ως εδώ καλά.

 

Ένα απόγευμα ξαφνικά χωρίς να γίνεται ηλεκτρολογική εργασία, έπεσε ο γενικός του σπιτιού.

Εδώ αρχίζει το θέμα: μήπως έιχε βραχυκυκλώσει κάτι ή δεν ξέρω τί από αυτά που έκανε ο μηχανικός.

 

Ψάχνοντας βρήκα μια ασφάλεια που ρίχνει το γενικό αλλά μόνο όταν νυχτώνει. Λογικά σκέφτηκα ότι η ασφάλεια αυτή έχει πάνω τις κάποια φώτα με λάμπες φωτοκύτταρου. Στη ίδια ασφάλεια είναι πάνω της πλυντήριο ρούχων, γκαραζόπορτα, φώτα εξωτερικά και ενδεχομένως κάποιες πρίζες. Αν ανεβάσω το bypass η ασφάλεια μια χαρά. 

 

 

Πώς μπορώ να μάθω αν όντως είναι διαρροή; 

Πώς μπορώ να ξέρω που είναι η διαρροή και πώς την επιδιορθώνω; 

Αυτές τις μέρες όσο έχω κατεβασμένη την ασφάλεια, προφανώς, δεν έχω κάτι. Να χρησιμοποιώ το bypass μέχρι να επιδιορθωθεί η βλάβη είναι οκ;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για τις 11:00 το βράδυ, γιατί τότε μπαίνει το νυχτερινό και έχω δεί περιπτώσεις λανθασμένης συνδεσμολογίας (συνήθως του ουδετέρου) στον πίνακα, που ρίχνει το ρελέ όταν μπει το νυχτερινό.

 

Στη δική σου περίπτωση μάλλον υπάρχει διαρροή στην γραμμή με τα εξωτερικά φώτα. Ψάχνοντας την γραμμή θα βρεις που είναι (π.χ. αγωγός γυμνός να ακουμπάει σε μεταλλικό περίβλημα, κάποια βίδα σε τοίχο που τρύπησε τον αγωγό της γραμμής κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Νυχτερινό δεν έχω. 

Στις 7μιση περίπου και μπορώ να πω ότι είναι και πολύ συνεπής στην ώρα του. Άρα έβγαλα το συμπέρασμα ότι μήπως είναι από τα φώτα-φωτοκύτταρα.

 

Επίσης,  διαπίστωσα ότι δύο πρίζες δεν δίνουν ρεύμα.

 

Το ψάξιμο να το ξεκινήσω από τον πίνακα ή από τα πιθανά σημεία (φώτα/πρίζες/πλυντήριο).

Υπάρχει όργανο ανίχνευσης διαρροής ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα την βλαβη και γενικα τον ελεγχο της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης να τον κανει καποιος επαγγελματιας. Με το ρευμα δεν παιζουν και ειδικα οταν εχεις ηδη bypass το ρελε σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον bill22, αν δεν είσαι μηχανικός ή τεχνικος, με επαρκείς γνώσεις ηλεκτρολογίας και οργανα να απευθυνθεις σε κάποιον επαγγελματία. Το bypass θέτει την σωματική σου ακεραιότητα, καθώς και αυτή όσων βρίσκονται στον χώρο σε κίνδυνο. Με το ηλεκτρικό ρεύμα δεν παίζουμε!!

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Το BY-BASS απαγορεύεται από τον νόμο να υπάρχει πλέον στον πίνακα σου και να τον χειρίζεται άτομο που δεν έχει από τον νόμο άδεια ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.