Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση 651/77


Recommended Posts

Χαιρετίζω όλους τους μηχανικούς τους οποίους διαβάζω συχνά για διάφορα θέματα και εκτιμώ τις γνώσεις τους. Εγώ δεν είμαι μηχανικός, αλλά ένας πονεμένος πολίτης που τον ταλαιπωρεί μία @#$$@$ συμβολαιογράφος και θα ήθελα την γνώμη σας. Προσπαθώ να πουλήσω ένα διαμέρισμα 30 τ.μ. στο Πολύχρονο Χαλκιδικής το οποίο βρίσκετα σε ένα εκ των τριών συγκροτημάτων ενός οικοπέδου 3000 τ.μ. (περίπου) και η συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση του Ν. 651 για το συμβόλαιο. Μίλησα με τον τοπογράφο που υπογράφει το τοπογραφικό σχέδιο που έχω στα χέρια μου και μου ζητάει να κάνω νέο τοπογραφικό σε όλο το οικόπεδο του συγκροτήματος >3000 τ.μ.

 

Είναι λογικό αυτό; Το τοπογραφικό που έχω στα χέρια μου έχει ήδη βεβαίωση του Ν. 651 επάνω του. Σας το παραθέτω....

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας να διαβάσετε το πρόβλημά μου και θα εκτιμούσα διαιτέρως την άποψή σας.

 

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.
Παρακαλώ διαβάστε τους 
Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Topografiko.pdf

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Κακως σου ζηταει τοπογραφικο καθως απ οτι βλεπω αυτο που εχεις ανεβασει δεν ειναι και τοσο παλιο. Ειναι του 2000.

 

Ο συναδελφος κατα τα αλλα ορθως σου απαντησει οτι αν εναι να γινει τοπογραφικο, πρεπει να γινει σε ΟΛΗ την εκτασης και των 3.000τ.μ.

 

Θεμα συμβολαιογραφου ειναι, μ αυτη πρεπει να μιλησεις....σε προειδοποιω....η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι ζωντοβολα.
 

Καλο κουραγιο και καλα ξεμπερδεματα...

 

ΥΓ : Μαλλον το γατονι εχει κολλησει γιατι ειδε πως το τοπογραφικο ειναι πιο παλιο και στην ουσια βγηκε φωτοτυπια και σφραγιστηκε ξανα με ημερομηνια του 2000

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία η οποία είναι τα θέματα ιδιωτών.

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Link to comment
Share on other sites

αυτα οριζει ο 4178

η αντιρηση της συμβ/φου  σε τι αφορά???

 

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις
εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977 (Α` 207), εξαρτημένο από το
κρατικό σύστημα συντεταγμένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις
συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που
χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το οικόπεδο προέρχεται από πράξη
εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορετικό από το ΕΓΣΑ `87, θα
πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.

Κατ` εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

ί) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία
μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης
οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

ερωτημα

ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα ενα οικοπεδο δεν εχει τις  διαστασεις της αδειας....

Για την εκταση του οικοπεδου, πώς θα  ειναι  βεβαιος ο μηχανικος  οτι ειναι "σωστη", για την βεβαιωση που θα δοσει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται ζητημα για εξαρτημενο. Εντος σχεδιου πρεπει να ναι γιατι λεει ''οικοπεδο''. Εξαλου θα χει γινει και συσταση.

 

Το θεμα πιστευω ειναι λογω της παλαιοτητας του τοπογραφικου...

Link to comment
Share on other sites

Κακως σου ζηταει τοπογραφικο καθως απ οτι βλεπω αυτο που εχεις ανεβασει δεν ειναι και τοσο παλιο. Ειναι του 2000.

 

Ο συναδελφος κατα τα αλλα ορθως σου απαντησει οτι αν εναι να γινει τοπογραφικο, πρεπει να γινει σε ΟΛΗ την εκτασης και των 3.000τ.μ.

 

Θεμα συμβολαιογραφου ειναι, μ αυτη πρεπει να μιλησεις....σε προειδοποιω....η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι ζωντοβολα.

 

Καλο κουραγιο και καλα ξεμπερδεματα...

 

ΥΓ : Μαλλον το γατονι εχει κολλησει γιατι ειδε πως το τοπογραφικο ειναι πιο παλιο και στην ουσια βγηκε φωτοτυπια και σφραγιστηκε ξανα με ημερομηνια του 2000

 

Το συγκεκριμένο τοπογραφικό το πήρα από την συμβολαιογράφο στην οποία έκανα την αγορά του διαμερίσματος. Έχω πάρει ακόμα ένα αντίγραφο από την πολεοδομία το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν έχει την επιπλέον βεβαίωση του Ν. 651 από τον μηχανικό. Η συμβολαιογράφος είναι μεγάλη περίπτωση και δεν βγάζω άκρη μαζί της...

 

Το παρόν μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία η οποία είναι τα θέματα ιδιωτών.

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

 

Ζητώ συγνώμη, δεν το γνώριζα...

 

αυτα οριζει ο 4178

η αντιρηση της συμβ/φου  σε τι αφορά???

 

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις

εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977 (Α` 207), εξαρτημένο από το

κρατικό σύστημα συντεταγμένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις

συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που

χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το οικόπεδο προέρχεται από πράξη

εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορετικό από το ΕΓΣΑ `87, θα

πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.

 

Κατ` εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

 

ί) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία

μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης

οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

ερωτημα

ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα ενα οικοπεδο δεν εχει τις  διαστασεις της αδειας....

Για την εκταση του οικοπεδου, πώς θα  ειναι  βεβαιος ο μηχανικος  οτι ειναι "σωστη", για την βεβαιωση που θα δοσει...

 

 

 

Δεν τιθεται ζητημα για εξαρτημενο. Εντος σχεδιου πρεπει να ναι γιατι λεει ''οικοπεδο''. Εξαλου θα χει γινει και συσταση.

 

Το θεμα πιστευω ειναι λογω της παλαιοτητας του τοπογραφικου...

 

Είναι εντός σχεδίου.... Εγώ αγόρασα το διαμέρισμα το 2002 - τα χαρτιά τότε τα ελεγξαμε και ήταν σωστά... 

 

Νεότερες πληροφορίες που πήρα από γνωστό μηχανικό ενός φίλου μου:

 

Η δήλωση του Ν.651/77 έχει υπογραφεί από άλλον μηχανικό (Δημήτρη Φωτακίδη) 10 χρόνια μετά τη σύνταξη του πρώτου τοπογραφικού (Η αδεία είναι του "90 και η δήλωση του 2000) δηλώνοντας οτι δεν έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής στην περιοχή αλλά ούτε και κτηματολόγιο. Εντωμεταξύ, όσον αφορά στην πράξη εφαρμογής, έχει κυρωθεί στην περιοχή πράξη εφαρμογής πολεοδομικής μελέτης (ΦΕΚ1287Δ_1993-ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΥ & ΦΕΚ880Δ_2000-ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΥ) του οικισμού Πολυχρόνου με την με αριθμό πρωτοκόλλου ΕΠΑ 158/9-5-2007 απόφαση Νομάρχη Χαλκιδικής που μεταγράφηκε στο υποθηκοφυλάκειο Κασσάνδρας (τόμος 1045 με α/α71 στις 24/07/2007

 

Το χειρότερο είναι ότι με την πράξη εφαρμογής έχουν αλλάξει τα τετραγωνικά μέτρα του οικοπέδου (περίπου 2500 τ.μ. από 3000 τ.μ. αρχικό) κάτι που επιβάλει και αλλαγή στο συμβόλαιο που ήδη έχω πριν την πώληση.

 

Είμαι δηλαδή υπόλογος εγώ ως ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος για τα λάθη που έκαναν οι προηγούμενοι; Είμαι αναγκασμένος να ξανακάνω τοπογραφικό και αλλαγές σε ένα συμβόλαιο για ένα διαμέρισμα που όταν το αγόρασα ήταν όλα σωστά και νόμιμα; Μπλέξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλως κανει και ζηταει καινουριο τοπογραφικο. Το αν θα το πληρωσεις εσυ ή ο αγορασης (αφου σ εκεινον θα μεινει το ακινητο) ειναι θεμα δικο σας.

 

Ζητω συγγνωμη απ την συμβολαιογραφο....εν προκειμενω ειχε δικιο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως κανει και ζηταει καινουριο τοπογραφικο. Το αν θα το πληρωσεις εσυ ή ο αγορασης (αφου σ εκεινον θα μεινει το ακινητο) ειναι θεμα δικο σας.

 

Ζητω συγγνωμη απ την συμβολαιογραφο....εν προκειμενω ειχε δικιο...

 

Πιθανώς και να κάνει καλά, δεν αντιλέγω... εγώ όμως όταν αγόρασα το διαμέρισμα ήταν όλα ορθά και νόμιμα. Μιλάμε για ένα διαμέρισμα σε ένα οικόπεδο που έχει τρία συγκροτήματα από 20-30 διαμερίσματα το κάθε ένα... πάει κάποιος λοιπόν έτσι αυθαίρετα και αναιρεί το παλιό τοπογραφικό με μια "πράξη εφαρμογής" και μένουμε όλοι εμείς οι  ιδιοκτήτες στο αέρα με λάθος τοπογραφικά και άκυρα συμβόλαια να τρέχουμε και να μην φτάνουμε και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα; Τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

- το αρχικο  ερωτημα στο  #1 ηταν

Εγώ δεν είμαι μηχανικός, αλλά ένας πονεμένος πολίτης που τον ταλαιπωρεί μία @#$$@$ συμβολαιογράφος και θα ήθελα την γνώμη σας. Προσπαθώ να πουλήσω ένα διαμέρισμα 30 τ.μ. στο Πολύχρονο Χαλκιδικής το οποίο βρίσκετα σε ένα εκ των τριών συγκροτημάτων ενός οικοπέδου 3000 τ.μ. (περίπου) και η συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση του Ν. 651 για το συμβόλαιο

 

- παρατηρηση στο  #4

"η αντιρηση της συμβ/φου  σε τι αφορά???

ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα ενα οικοπεδο δεν εχει τις  διαστασεις της αδειας....

Για την εκταση του οικοπεδου, πώς θα  ειναι  βεβαιος ο μηχανικος  οτι ειναι "σωστη", για την βεβαιωση που θα δοσει..."

 

- ο  ερωτων, στο #6, "θυμηθηκε και πραξη εφαρμογης και τα λιγωτερα τμ..

"Το χειρότερο είναι ότι με την πράξη εφαρμογής έχουν αλλάξει τα τετραγωνικά μέτρα του οικοπέδου (περίπου 2500 τ.μ. από 3000 τ.μ. αρχικό) κάτι που επιβάλει και αλλαγή στο συμβόλαιο που ήδη έχω πριν την πώληση"

 

- απαντηση στο #7 του ευγενεστατου φιλου σαλπι...

"Καλως κανει και ζηταει καινουριο τοπογραφικο. Το αν θα το πληρωσεις εσυ ή ο αγοραστης (αφου σ εκεινον θα μεινει το ακινητο) ειναι θεμα δικο σας.

Ζητω συγγνωμη απ την συμβολαιογραφο....εν προκειμενω ειχε δικιο..."

τελευταιο #

"Πιθανώς και να κάνει καλά, δεν αντιλέγω... εγώ όμως όταν αγόρασα το διαμέρισμα ήταν όλα ορθά και νόμιμα. Μιλάμε για ένα διαμέρισμα σε ένα οικόπεδο που έχει τρία συγκροτήματα από 20-30 διαμερίσματα το κάθε ένα... πάει κάποιος λοιπόν έτσι αυθαίρετα και αναιρεί το παλιό τοπογραφικό με μια "πράξη εφαρμογής" και μένουμε όλοι εμείς οι  ιδιοκτήτες στο αέρα με λάθος τοπογραφικά και άκυρα συμβόλαια να τρέχουμε και να μην φτάνουμε και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα; Τραγικό..."

 

απαντηση

Πολυ σωστα κανει η συμβ/φος...και οχι "πιθανως"

 

Επίσης, να επισημανω οτι

Η ΠΕ δεν εγινε απο καποιον αυθαιρετα, αλλα με ΦΕΚ,  οτι  κανενας δεν μενει στον ...αέρα,  οτι δεν υπαρχουν λάθος τοπογραφικα, οτι δεν ακυρωνει κανενα  συμβολαιο και οτι εγινε με γνωση των ιδιοκτητων του ακινητου

Ολα αυτα θα σου τα εξηγησει ο μηχανικος σου.

Και θα επαιρνες εξ αρχης την σωστη απαντηση, αν ειχες θεσει ολα τα στοιχεια, αντι να τα εμφανιζεις ενα  ενα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

- ο  ερωτων, στο #6, "θυμηθηκε και πραξη εφαρμογης και τα λιγωτερα τμ..

 

 

Δεν το "θυμήθηκα" όπως λες αγαπητέ φίλε, το έγραψα ακριβώς πριν την σχετική μου αναφορά... "Νεότερες πληροφορίες που πήρα από γνωστό μηχανικό ενός φίλου μου". Είναι κάτι που τώρα το ψάχνω και τώρα το μαθαίνω. Σε αντίθεση με εσάς που προφανώς όλα αυτά τα γνωρίζετε, για μένα είναι προτώγνωρα και θα εκτιμούσα αν το σεβόσουν αυτό. Ευχαριστώ.

 

Το αποτέλεσμα για μένα είναι ότι πρέπει να πληρώσω για νέο τοπογραφικό στο σύνολο του οικοπέδου στο οποίο ανήκει το διαμερισματάκι μου. Στην συνέχεια (όπως κατάλαβα) θα πρέπει να αιτηθώ στην συμβολαιογράφο να γίνουν αλλαγές στην άδεια και στο συμβόλαιο που ήδη έχω και όλα αυτά να κατατεθούν στην πολεοδομία, με ότι όλα αυτά συνεπάγονται οικονομικά και χρονικά - όλα αυτά για να πουλήσω ένα διαμερισματάκι 30 τ.μ. που αγόρασα νόμιμα και όταν το πήρα δεν είχε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.