Μετάβαση στο περιεχόμενο

Feynman


miltos

Recommended Posts

Προτείνω ένα video με τον φυσικό Richard Feynman. Έχει πολύ ενδιαφέρον και υπαρχουν πολλά δικά του video στο youtube!

 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Φάινμαν είναι μια μοναδική περίπτωση ανθρώπινης μεγαλοφυϊας.

Ο τρόπος που καταλάβαινε και ερμήνευε τα πιο δύσκολα είναι πέρα από τα συνηθισμένα.

 

Μου είχαν κάνει φοβερή εντύπωση οι απόψεις του και για πράγματα πέρα από τα επιστημονικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι πραγματικα χαρισματικοι και ταλαντουχοι ειναι ικανοι να αναλυουν το οτιδηποτε με μοναδικο τροπο, και να δινουν στον κοσμο να καταλαβει. Θυμαμαι σαν τωρα μια επισκεψη στο αναπτυξης στη νομαρχια πριν χρονια, να ρωτησω για ενα φουρνο. Βλεπει ο υπαλληλος την σφραγιδα, δπθ μου λεει? Πιασαμε την κουβεντα, του ειπα το παραπονο μου οτι ποτε δεν κατανοησα σε βαθος τον η/μαγνητισμο, και μου λεει οτι περισσοτερο ηταν προβλημα διδασκοντα παρα του μαθητη... οτι οι καθηγητες που ειχαμε (Γ.Π, π.Γ.Α) δεν ηταν σε θεση να δωσουν στον κοσμο να καταλαβει τα απλα και βασικα. Μπορει να ειναι αριστοι γνωστες, αλλα μεχρι εκει

Ειναι οπως το λεει ο ηλιας, μερικοι  ανθρωποι πολυ απλα ειναι μεγαλοφυιες, και βλεπουν το οτιδηποτε στη σωστη βαση, σπανε το καθε προβλημα οπως πρεπει και στη συνεχεια το λυνουν

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.