Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά για απαλλαγη απο ΟΑΕΕ λογω ΤΣΜΕΔΕ;


Paul_Mix

Recommended Posts

Tην απαλλαγή θα την πάρεις απο το Τσμέδε και θα την καταθέσεις στον ΟΑΕΕ (μπορείς να την πάρεις και ηλεκτρονικά).

Link to comment
Share on other sites

Την απαλλαγή που την πας? στον ΟΑΕΕ ?

μα ο ΟΑΕΕ θα σου δώσει την απαλλαγη.

 ο ΟΑΕΕ θα σου δινει την απαλλαγή και εσυ θα την επιστρέφεις στον ΟΑΕΕ?

Ελα ντε.

 

Αν η δραστηριότητα σου "ανήκει" στις δραστηριότητες του ΟΑΕΕ αν δεν πάρεις την απαλλαγή τότε κάθε δίμηνο θα σου έρχεται το ειδοποιητήριο από τον ΟΑΕΕ για να πληρώνεις... Κανονικά κάθε 3 μήνες θα πρέπει να τους πηγαίνεις την απαλλαγή για να είσαι καλυμμένος... Απαντήσεις του στυλ "τι την θες την απαλλαγή" εμένα δεν με καλύπτουν... Απλά αν αγνοείς τις εισφορές που σου στέλνουν επειδή δεν πήρες απαλλαγή κάποια στιγμή το ποσό θα αυξηθεί και πιθανόν να φτάσει στην εφορία ή να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα και εκεί να βρεθείς μπλεγμένος χωρίς λόγο... Βέβαια ακόμα και τότε θα δικαιωθείς μιας και είσαι ασφαλισμένος στο Τσμέδε... Αλλά γιατί να μην πας μια απαλλαγή από την αρχή και να ξεμπλέξεις? Μια παροιμία λέει κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...

Έχω κάνει έναρξη ως μηχανικός. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει έρθει κάποιο μπιλιετάκι από οαεε. Θα πάω να τσεκάρω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Tην απαλλαγή θα την πάρεις απο το Τσμέδε και θα την καταθέσεις στον ΟΑΕΕ (μπορείς να την πάρεις και ηλεκτρονικά).

Ρε συ Gauss, η απαλλαγή που λες απο το ΤΣΜΕΔΕ θα λέει ότι ο κ. Καραγκιοζόπουλος απαλάσσεται από τις εισφορές του ΟΑΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Gauss, η απαλλαγή που λες απο το ΤΣΜΕΔΕ θα λέει ότι ο κ. Καραγκιοζόπουλος απαλάσσεται από τις εισφορές του ΟΑΕΕ?

Θα λέει τα εξής:

 

Βεβαιώνουμε ότι ο    του     με ειδικότητα : ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ είναι ασφαλισμένος στον Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) του κλάδου Κύριας ασφάλισης του ΕΤΑΑ με Αριθμό Δύναμης   και ΑΜΚΑ    με ημερομηνία εγγραφής του μετά την 01.01.1993 Σύμφωνα με την υποβληθείσα δήλωση του ότι δεν είχε ασφάλιση σε άλλο φορέα πριν την ανωτέρω ημερομηνία, θεωρείται ως νεοεισερχόμενος στην κοινωνική ασφάλιση και κατά συνέπεια καλύπτεται από τις διατάξεις του άρθρο 39 του Ν.2084/92. Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται μετά από αίτηση του ανωτέρω ασφαλισμένου προκειμένου να εξαιρεθεί από την ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. σύμφωνα με τις διατάξεις ανωτέρω άρθρου. Ημερομηνία ένταξης στο ΤΣΜΕΔΕ      έως ΣΗΜΕΡΑ.Η βεβαίωση αυτή δεν ισχύει για την εφαρμογή των Ν.1405/83 και Ν.1654/86 άρθρο 32 και δεν αποτελεί ασφαλιστική ενημερότητα για την Δ.Ο.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Gauss. Δεν το ήξερα αυτό. Θα το κάνω, μη μου ρθει κανα μπιλιετακι ξαφνικα και με βρουν στα επείγοντα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι εμένα μου ήρθαν 2 και μετά το δεύτερο πήγα και  το τακτοποίησα... Βλέπεις με το τσμέδε στα χρόνια της κρίσης συνήθισα να βλέπω ανεξόφλητες εισφορές και να μην σοκάρομαι :| ...

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα σχετικό ερώτημα στον ΟΑΕΕ γιατί θέλω να προσθέσω ΚΑΔ που υπόκειται στον ΟΑΕΕ, και μου ζήτησαν:

- τη βεβαίωση που αναφέρουν όλοι οι συνάδελφοι παραπάνω, και την παίρνεις από το ΤΣΜΕΔΕ

- Μισθωτήριο συμβόλαιο ή συμβόλαιο ιδιοκτησίας, αν η έδρα είναι σε χώρο που σου ανήκει, και Ε9

- Ε1/εκκαθαριστικά ΔΟΥ τελευταίας 5ετίας (φωτοτυπία) 

-  2 φωτοτυπίες ταυτότητας

- Βεβαίωση ΑΜΚΑ 

 

Η λίστα έχει κι άλλα, συνολικά 12 πράγματα, όμως τα υπόλοιπα μου τα διέγραψαν. Αν θέλει κάποιος, μπορώ να τα αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους ΚΑΔ αν μου επιτρεπεις; Εγω εχω υπηρεσιες μγχανικου, συμβουλευτικες υπηρεσιες και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα. Αν πχ θελω να βαλω ΚΑΔ εκτιμησεις ακινητων (αν υπαρχει) πρεπει να απαλλαχθω απο οαεε; υπαγεται στον οαεε κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.