Μετάβαση στο περιεχόμενο

επιλογή μικρότερης κατ στις νεες αυξημεν εισφ


Arche

Recommended Posts

αδέρφια.

Με συγχωρείτε αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Ομως δεν μπορώ να το βρω.

Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει, τι σημαίνει το να υπαχθώ στην 2η ή την πρώτη κατηγορία.

Από την 3η που ανήκω?

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά,  αν ας πούμε πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ για 40 χρόνια και θεωρήσουμε ότι καθε χρόνος αντιστοιχεί στο 1/40 της σύνταξης που θα πάρεις, η μέιωση του ασφαλιστρου κατά 30% (από 3η σε 1η κατηογρία) για 2 χρόνια (2015-2016 που θα ισχύει η μείωση), θα έχει ως αποτέλεσμα 1.5% (0.30 * 2 / 40 = 0.015)  μείωση στη σύνταξή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιάνω akaliak. Το 1,5% τι σημαίνει?

Κατόπιν, η μείωση από 3η σε 1η είναι (επίσημα) 30%?

Και η μείωση από 3η σε 2η, ποιά είναι, (επίσημα, τώρα :| ) ?

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την σαφή απάντηση.

Προσπαθώ να υπολογίσω ακριβώς την μείωση.

Το 0,015 ακούγεται υποφερτό, είναι όμως τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να στο πω απλα χωρις υπολογισμούς και χωρις υποθετικές θεωρείς (αν πάρουμε συνταξη ποτε και πόση)..

Αν οικονομικά τα καταφέρνεις έστω και λιγο, μην το κανεις. Αν θεωρείς οτι ίσα ίσα μπορεις τις εισφορές της 1ης κάντο..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ούτε ποιές είναι οι εισφορές της 1ης δεν ξέρω!
Της 3ης της έμαθα πρόσφατα.
Ζητάω... σε βάθος χρόνου, τι μείωση έχουμε αν πληρώνουμε 2η αντί 3η.
Και επίσης, τι αν πληρώνουμε 1! αντι 3η!

Link to comment
Share on other sites

Της 1ης ειναι 1576 χωρις προσαύξηση 2000 περιπου με

Και στις δυο περιπτώσει για άνω πενταετίας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Arche, χοντρικά είναι αυτά που λέμε. Το 30% το υπολόγισα έγω με βάση τη διάφορά στα δικά μου στοιχεία.

 

Γνώμη μου είναι να κατέβει κατηγορία κάποιος για αυτά τα 1-2 χρόνια να δει πως πάνε τα πράγματα και μετά αποφασίζει, εφόσον δοθεί δυνατότητα για παραπάνω χρόνια (που θα δωθεί), αν τον συμφέρει (ή μπορεί να πήρώνει τα παραπάνω έξοδα)  να παραμείνει στη χαμηλή κατηγορία ή να ανέβει ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ο σημερινός Μηχανικός, να μάθει το ποσό των εισφορών του, αν πχ ενταχθεί στην δεύτερη ή πρώτη κατηγορία, με αλλαγή της ειδικής προσαύξησης ή οχι?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει κάποιος online τρόπος ή άλλος να βρούμε, τι θα πληρώσουμε αν ενταχθούμε στην δευτερη και τι στην πρώτη κατηγορία?

Νομίζω οτι, εκεί είναι το νόημα, εκεί είναι. Πολλές απορίες θα λυθούν, αν πέρα από τις χρήσιμες οδηγίες, και το έντυπο της αίτησης που δόξα σοι, μπορεί να κατατεθεί ηλεκτρονικά. Θα μπορούσε ο Μηχανικός σήμερα, να δει τι θα πλήρωνε στην 1η κατηγορία και τι στην δεύτερη, να διαλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.