Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποιημένη αυθαίρετη οικοδομή από το 2003 με ανεξόφλητο πρόστιμο.


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε μία λίγο μπερδεμένη υπόθεση.

 

Έχω μία οικοδομική άδεια  "Νομιμοποίηση 2οροφης οικοδομής" που εκδόθηκε το έτος 2003, όπου ο πελάτης δεν πλήρωσε το σύνολο του προστίμου και θέλει τώρα να ολοκληρώσει την διαδικασία μέσω του 4178/13.

Από την Πολεοδομία μου είπαν ότι είναι μία απλή διαδικασία δήλωσης και πληρωμής παραβόλου και ότι το πρόστιμο που έχει πληρώσει και μένει να πληρώσει παραγράφεται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας και την πληρωμή του παραβόλου.

 

1ον.  Δεν έχω καταφέρει να βρω τη νομοθεσία στην οποία αναφέρεται η διαδικασία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

2ον. Λογικά θα πρέπει να γίνει και από εμένα πλήρης έλεγχος νομιμότητας της οικοδομής, ασχέτως με την διαδικασία που ακολούθησε ο συνάδερφος παλαιότερα, καθώς μέσα σε 10 χρόνια πολλά γίνονται.

        Αν τα σχέδια δεν ταυτίζονται και υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, η διαδικασία αλλάζει και γίνεται απλή όπου δηλώνονται κανονικά οι αυθαιρεσίες.

        Για το νέο πρόστιμο λογικά ισχύει η διαδικασία συμψηφισμού με το παλαιότερο.

        Σε αυτή τη περίπτωση παίρνω σαν βάση τα σχέδια που είχαν κατατεθεί στην Νομιμοποίηση του 2003 και από εκεί και πέρα δηλώνω τις αλλαγές;

        Τότε κάνω ενημέρωση του φακέλου της παλαιάς αδείας ή θα πρέπει να γίνει νέα υποβολή απ' την αρχή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει άδεια νομιμοποίησης σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης είχε αποδεχτεί με υπεύθυνη δήλωσή του το πρόστιμο που του επιβλήθηκε. 

Εφόσον δεν το πλήρωσε στο σύνολό του παραμένει αυθαίρετος και δεν ισχύει η άδειά νομιμοποίησης. ( Αναρωτιέμαι: τι σου είπαν γι αυτό το θέμα από την υπηρεσία?)

Άρα πρέπει να υπαχθεί στον Ν.4178 με την υφισταμένη σήμερα κατάσταση.

Τα σχέδια της παλιάς αδείας θα σου χρησιμεύσουν για τον χρόνο δημιουργίας των αυθαιρέτων (καθώς μπορεί να υπάρχουν και αυθαίρετα μετά το 2004).

Τώρα υπάρχουν 2 εκδοχές:

1) Αν μετά τον συμψηφισμό των ήδη πληρωμένων προστίμων δεν υπάρχει υπόλοιπο ή είναι μικρό, ολοκληρώνεις την υπαγωγή στο νόμο και δεν είναι απαραίτητο να προχωρήσεις σε άδεια νομιμοποίησης.

2) Αν είναι μεγάλο δηλώνεις "προς έκδοση Ο.Α." , πληρώνεις το παράβολο και συνεχίζεις στην έκδοση.

Εσύ και ο ιδιοκτήτης αποφασίζετε ανάλογα με το κόστος της Ο.Α. και του προς πληρωμή προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

da-mi

προφανώς το πρόστιμο  ανέγερσης και διατήρησης (μέχρι την νομ/ση του 2003)

το ρύθμισε να το καταβάλει σε δόσεις και όχι με  εφάπαξ καταβολή

(κάνω λάθος? ) 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω ότι κάνεις λάθος (....αν βέβαια κατάλαβα κι εγώ καλά).

Αλλά εφόσον δεν το αποπλήρωσε ισχύει η άδεια νομιμοποίησης για να ενημερωθεί?

Μύλος.... 

Απλά σκέφτομαι ότι αν έχει ήδη πληρώσει μεγάλο πρόστιμο μήπως μπορεί να αποφύγει τα της πολεοδομίας....

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

τότε λογικά η άδεια νομ/σης ισχύει

απλά επιβαρύνεται με τους τόκους υπερημερίας από την ΔΟΥ

για την μη έγκαιρη καταβολή των δόσεων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την Πολεοδομία μου είπαν ότι εφόσον έχει γίνει Νομιμοποίηση και έχει κατατεθεί κανονικά ο φάκελος πρέπει απλά να το δηλώσω στον 4178/13 και να πληρώσουν το παράβολο.

 

Όπως το καταλαβαίνω η Νομιμοποίηση ισχύει, αλλά το ακίνητο παραμένει αυθαίρετο καθώς δεν έχουν καταβληθεί όλες οι δόσεις του προστίμου.

Όταν θα γίνει η διαδικασία μέσω του 4178/13 και πληρωθεί το παράβολο παραγράφεται το υπόλοιπο πρόστιμο και οι προαυξήσεις που έχουν επιβληθεί εως σήμερα.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω το νομοθετικό πλαίσιο στο οποίο αναφέρεται αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 23

3. Στην περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων προ τις 28.7.2011, για τις οποίες έχει εκδοθεί με βάση την κείμενη νομοθεσία προ της ισχύος του παρόντος οικοδομική άδεια νομιμοποίησης, αν καταβληθεί το παράβολο της παραγράφου 10 του άρθρου 11 και υποβληθούν στο πληροφοριακό σύστημα τα στοιχεία νομιμότητας, δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο και εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.