Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας με λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου και ενσωματωμένο boiler


ChrisB.

Recommended Posts

Γεια σας

Θα ηθελα λοιπον και γω τη γνωμη σας για το ποιο θα ηταν το ενδεδειγμενο συστημα θερμανσης για μια νεοδμητη μεζονετα.

Στοιχεια:

Περιοχη Λαρισας

Μεζονετα 306 τμ με υπογειο 200 τμ που θα χρησιμοποιηθει για γκαραζ και αποθηκευτικος χωρος

Κουφωματα με θερμοδιακοπτες και διπλα τζαμια

Μονωση (απο την κατασκευη θυμαμαι οτι ηταν αρκετα καλη, απλα λεπτομερειες δεν ξερω)

Πλακακια εχουν τοποθετηθει, αρα δε μιλαμε για ενδοδαπεδιο συστημα.

 

Γενικα, με προβληματιζει το μεγεθος της οικοδομης και αν θα μπορεσει καποιο συστημα θερμανσης να ανταποκριθει χωρις να χρεοκοπησω.

 

Ηρθε μηχανικος και εκανε μια πρωτη εκτιμηση και μου προτεινε Αντλία θερμότητας Υ/Θ με λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου και ενσωματωμένο boiler

Μου ειπε οτι ειναι ενα νεο υβριδικο συστημα, που οταν η αντλια δεν μπορει να ανταποκριθει αναλαμβανει ο λεβητας. Σας τα αναφερω χοντρικα καθως καναμε μια πρωτη συναντηση και δεν αναφεραμε λεπτομερειες.

 

Εχετε καποια αποψη που θα μπορουσε να βοηθησει;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

To αν θα "χρεοκοπήσετε" ή όχι σίγουρα καθορίζεται, σε μεγάλο βαθμό, από το μέγεθος της οικοδομής και τις μονώσεις, που βέβαια από ότι λέτε, βρίσκεται σε στάδιο που αυτά δεν αλλάζουν.

 

Επομένως ο προβληματισμός σας είναι καθυστερημένος θα έλεγα.

 

Το μόνο που μπορεί να γίνει τώρα εξαρτάται από τις σωληνώσεις που έχουν εγκατασταθεί για κλιματισμό.

 

Αν μπορούν να εγκατασταθούν FCU είναι οικονομικότερα σε κόστος λειτουργίας θέρμανσης γιατί απαιτούν χαμηλότερη θερμοκρασία νερού από τα θερμαντικά σώματα.

 

Συγχρόνως εξυπηρετούν και την ψύξη, χωρίς άλλη εγκατάσταση.

 

Αν έχει γίνει πρόβλεψη για θερμ. σώματα, καλό θα είναι αυτά να διαστασιολογηθούν για χαμηλή θερμοκρασία, αν υπάρχει διαθέσιμος χώρος, καθώς αυτά είναι μεγαλύτερα.

 

Αν τελικά διαλέξετε Α.Θ. + λέβητα, η Α.Θ. να είναι χαμηλών θερμοκρασιών καθώς είναι οικονομικότερες και σε αγορά αλλά κυρίως σε λειτουργία.

 

Σίγουρα ένα σύστημα αντιστάθμισης, ανεβάζει ελάχιστα το κόστος αρχικής εγκατάστασης, αλλά κατεβάζει αρκετά το κόστος λειτουργίας.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει φυσικό αέριο μπορεί να εγκατασταθεί και ένας επίτοιχος λέβητας συμπύκνωσης (με αντιστάθμιση κλπ.), που θα προσφέρει οικονομική λειτουργία και χαμηλό αρχικό κόστος. Επίσης υπάρχουν και συσκευές σταν την παρακάτω:

 

http://www.daikin.gr/products/index.jsp?singleprv=EHYHBH-AV32&pf=0

 

Έχοντας παρακολουθήσει την παρουσίαση της εταιρείας πρίν ένα χρόνο, έχω να πω ότι μου άφησε καλές εντυπώσεις. Δεν έχω εγκαταστήσει όμως κατί τέτοιο για  να έχω στοιχεία από πρώτο χέρι.

 

Όσον αφορά την σχεδίαση του δικτύου, θα πρέπει να ακολουθήσετε αυτά που ανέφερε παραπάνω ο συνάδελφος antloukidis, με έμφαση στις χαμηλές θερμοκρασίες νερού για μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ο μηχανικος μου ειπε οτι το σπιτι χρειαζεται φορτιο θερμανσης 30 kw και θα ηταν καλυτερα μια αντλια υψηλων θερμοκρασιων.

Να πω την αληθεια εχω ψιλομπερδευτει και σκεφτομαι και το ενδεχομενο ενος λεβητα συμπυκνωσης πετρελαιου (δεν υπαρχει αεριο), καθως ανεφερε πως το κοστος της αντλιας με τον λεβητα ανεβαζουν αρκετα το κοστος (11000 ευρω). Βεβαια φοβαμαι μηπως μου βγει πιο οικονομικος ο λεβητας αλλα το κοστος λειτουργιας καταστει μη βιωσιμο (σαν το χρεος).

Link to comment
Share on other sites

Ποσα KW χρειαζεται το σπιτι, θα το δειτε στην μελετη απωλειων που εχετε ή θα σας το πει ο μηχανολογος σας, που εκανε τη μελετη.

 

Μη βασιζεστε στο τι σας λενε οι εμποροι, ακομα και αν ειναι μηχανολογοι.

Link to comment
Share on other sites

.....30 kw και θα ηταν καλυτερα μια αντλια υψηλων θερμοκρασιων.

Να πω την αληθεια εχω ψιλομπερδευτει και σκεφτομαι και το ενδεχομενο ενος λεβητα συμπυκνωσης πετρελαιου (δεν υπαρχει αεριο), καθως ανεφερε πως το κοστος της αντλιας με τον λεβητα ανεβαζουν αρκετα το κοστος (11000 ευρω). Βεβαια φοβαμαι μηπως μου βγει πιο οικονομικος ο λεβητας αλλα το κοστος λειτουργιας καταστει μη βιωσιμο (σαν το χρεος).

 

Λίγο μπερδεύομαι...

Σας προτείνει αντλία υψηλών θερμοκρασιών που σημαίνει τα σώματα διαστασιολογημένα για θερμοκρασίες περίπου 50 oC -  75 oC (Βλέπε εικόνα 1 ...)

Αλλά θέλετε να αγοράσετε λέβητας συμπυκνωμάτων που για να τον αξιοποιήσετε θα πρέπει οι θερμοκρασίες επιστροφής να είναι χαμηλές...(Βλέπε εικόνα 2 ...) (Θα αγοράσετε κάτι χωρίς να το αξιοποιήσετε πλήρως...μπορεί λίγο με αντιστάθμιση)

post-31791-0-05215500-1444238511_thumb.jpg

post-31791-0-13580700-1444238521_thumb.jpg

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.