Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμπίνα Ντουζιέρας


gantip1983

Recommended Posts

Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Καταλάβαινω ότι υπάρχει πρόβλημα χώρου... Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική στη διαμόρφωση????

 

Ευαχριστώ πολύ!

 

Κοπέλα είμαι, ανακαινίζω ένα μικρό διαμέρισμα που μένω και τα κάνω όλα μόνη μου οπότε για αυτό έχ πελαγώσει¨)

Link to comment
Share on other sites

.. και τα κάνω όλα μόνη μου οπότε για αυτό έχ πελαγώσει¨)

Δύσκολες εποχές για κοπέλες μόνες… (παντρέψου υδραυλικό) ….

Πλάκα κάνω και μη το παρεξηγήσεις.

 

Πέρα απ αυτό και άνευ υπόσχεσης για καλή λύση διαμεσου διαδικτύου για να μπορέσει ο οποιεσδήποτε να σου κάνει έστω μια βασική διάταξη του μπάνιου θα χρειαστεί να έχει πραγματικές διαστάσεις του χώρου….

Οπότε συμπλήρωσε τις διαστάσεις στο συνημμένο που σου ανεβάζω κι μπορεί να βγει κάτι χρήσιμο για εσένα…. (μπορεί)

(βάλε και καμιά φωτογραφία πως είναι σήμερα)

 

A1-mpanio-A3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρσιτώ τόσο πολύ για την βοήθεια!!!!!

Σας το επισυνάπτω!! απλά το θέμα είναι το σιφώνι της τουαλέτας και αν μεταφερθεί κάτω απο το παράθυρο ενώ τώρα είναι δίπλα στο πλυντήριο θα πρέπει να κάνει λεει σκαλάκι για να το γυρίσει περιμετρικά... Μιλάμε έχω φάει απίστευτέσ ώρες να μετράω... ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ κανείς δεν δίνει λύση, Ολοι λένε ε με πέντε πόντους χωρας...

 

Τώρα δεν έχω φωτογραφία αλλά σας στέλνω πάνω στο σ΄χεδιο τη σημερινή διάταξη...

 

Η πόρτα θα ανοίγει προς τα έξω και τη μπανίερα θέλω να τη βγάλω...Το θέμα είναι να χωρέσουν όλα και εγώ!

 

Σας υπερευχαριστώ!!!

post-103075-0-49167500-1445433053.png

post-103075-0-38937500-1445433061_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σου φανεί χρήσιμο αλλα δες το.

 

Έλαβα υπόψη μου να μη μετακινήσω (σημαντικά) την θέση της λεκάνης για να μη ανοίξεις μεγάλες πληγές. Και γενικα σου κρατώ τα υδραυλικά στην θέση τους. Μπας και κάνεις οικονομία και φτιάξεις το μαρμαράκι με τις κουρμπες. (σε μαρμαρά πας για αυτό και του δίνεις και πατρόν 1 προς 1)

Δεν κάνω χρήση ντουζιέρας, αλλα διαμορφώνεις στον χώρο για ντουζ με μια μικρή ανισοσταθμία το πλακάκι του δαπέδου του μπάνιου με του χώρου για ντουζ.  Μισό εκατοστό φτάνει.

Όλα τα πλακάκια δαπέδου του μπάνιου θα έχουν ρύση προς την ντουζιέρα.

Τα ανθρωπομεγεθη που έχω βάλει είναι πραγματικά και όχι ενδεικτικά. Βοηθούν όμως εσένα ενδεικτικά να δεις τον χώρο.

 

Φυσικά μη ξεχνάς δεν θα είναι την ίδια ώρα κάποιος στη λεκάνη κι άλλος στο ντουζ… θα γίνουν μούσκεμα.

 

Όταν δεν κάνει κάποιος ντουζ όλη η κουρτίνα είναι μαζεμένη οπότε όλος ο χώρος είναι ελεύθερος και δεν σε μπουκώνει.


 

A1-mpanio-A3-1.png

 

A1-mpanio-A3.png

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να μελετήσεις μπρε… αφού είναι για το συγκεκριμένο μπάνιο για το συγκεκριμένο άτομο (με βάση ότι κατάλαβα δηλαδή)… 

με 3εκ διαφορά μπορούν να αλλάξουν όλα... πχ στο  συγκεκριμένο η πόρτα έχει υπολογιστεί η θέση του νιπτήρα, να μπορεί να ανοίγει και μπρος τα μέσα 

Δεν είναι ολ γουέδερ διαμόρφωση….

 

Άιντε πάρε και το PDF να μη έχεις παράπονο…

Στο PDF reader μπορείς να απενεργοποιείς τα layer… σχεδόν όλα είναι σε ξεχωριστά.

Αν το εκτυπώσεις σε A3 χωρίς προσαρμογή θα το έχεις σε κλίμακα 1 προς 20.


A1-mpanio-A3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει φίλε didoni αυτές τις μέρες να φτιάχνουμε ενα μπανάκι ακόμα μικρότερο απο αυτό της φίλης μας στο φόρουμ και μάλιστα σε εξευτελιστική τιμή...

 

Τι, πως και γιατί δεν θέλω να το σχολιάσω σε τεχνικό θέμα και το αφήνω για την παγκοσμιοποίηση μιας και έχει πολιτικές προεκτάσεις......

 

Η πελάτισσα θέλει σε ένα μπάνιο κουτσουλιά να χωρέσει και κλασσικό πλυντήριο 60Χ60.....και η πόρτα να παραμείνει να ανοίγει από μέσα...

 

Μου  έχεις κάνει την  παρατήρηση  πολλές φορές  ότι ότι δεν αρμόζει  σε φόρουμ μηχανικών να βρίζω μα δεν αντέχω.....Αγανακτώ.....

 

Μα δεν χωράει το γαμημένο πως να το κάνουμε δηλαδή;  :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ε άμα δεν χωραει δεν χωραει….

Αλλα συχνά πυκνά υπέχουν λύσεις (υπό όρους και προϋποθέσεις) που πλησιάζουν την επιθυμία …. (αν δεν είναι κοντό το μπάνιο, δηλαδή με πατάρι) οι λύσεις μπορεί να είναι περισσότερες… 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.