Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά Γραφείου - Δικαιούμαστε απόσβεση?


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Πριν λίγους μήνες κατάφερα να αγοράσω σε τιμή ευκαιρία ένα γραφείο το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω ως κύρια έδρα μου.

Μπορώ να κάνω απόσβεση της αγοράς του? Μπορώ να δηλώνω τεκμαρτό ενοίκιο στα έξοδα μου?

Ο λογιστής μου αρνείται το πρώτο αλλά νομίζω πως ίσως να κάνει λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με leasing διαμέσου τράπεζας μπορείς. Αν είσαι ΑΕ σίγουρα μπορείς.

 

Απλά είναι λίγο κομπλικε σαν κατάσταση. Το πουλάς στην τράπεζα η οποία στο δίνει leasing σε εσένα…

Και ναι θέλει έναν καλό λογιστή να σου πει τα τι και τα πως.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με leasing διαμέσου τράπεζας μπορείς. Αν είσαι ΑΕ σίγουρα μπορείς.

 

Απλά είναι λίγο κομπλικε σαν κατάσταση. Το πουλάς στην τράπεζα η οποία στο δίνει leasing σε εσένα…

Και ναι θέλει έναν καλό λογιστή να σου πει τα τι και τα πως.

 

Ευχαριστώ Didonis θα το ψάξω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Πριν λίγους μήνες κατάφερα να αγοράσω σε τιμή ευκαιρία ένα γραφείο το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω ως κύρια έδρα μου.

Μπορώ να κάνω απόσβεση της αγοράς του? Μπορώ να δηλώνω τεκμαρτό ενοίκιο στα έξοδα μου?

Ο λογιστής μου αρνείται το πρώτο αλλά νομίζω πως ίσως να κάνει λάθος.

 

 

1. Μπορείτε να κάνετε αποσβέσεις . Σήμερα ο συντελεστής είναι 4% ( ν 4172/2013 , άρθρο 24 ). Προυπόθεση για την φορολογική αναγνώριση της απόσβεσης αποτελεί 1) η χρήση του ακινήτου για επαγγελματικό σκοπό 2) η καταχώρηση της απόσβεσης στα φορολογικά βιβλία 3) η καταβολή του τιμήματος για την αγορά του ακινήτου μέσω επιταγών , τραπεζικής κατάθεσης κλπ (δηλαδή να περάσουν με οποιοδήποτε τρόπο τα χρήματα που πληρωσατε από τράπεζα )

2. Στις φορολογικές σας δηλώσεις θα δηλωνετε α) το τεκμαρτό ενοίκιο, το οποίο θα καταχωρείτε και στα φορολογικά σας βιβλία ,  από την ιδιόχρηση του χώρου αυτού ως δαπάνη της επιχείρησης β) το ίδιο ακριβώς ποσό ως έσοδο από εκμίσθωση ακινήτων . Το ποσό της περιπτπώσεως αυτής τεκμέρεται ότι άνέρχεται στο 3% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με leasing διαμέσου τράπεζας μπορείς. Αν είσαι ΑΕ σίγουρα μπορείς.

 

Απλά είναι λίγο κομπλικε σαν κατάσταση. Το πουλάς στην τράπεζα η οποία στο δίνει leasing σε εσένα…

Και ναι θέλει έναν καλό λογιστή να σου πει τα τι και τα πως.

 

Αφήστε κατά μερος τα διάφορα στερεότυπα περί ΑΕ κλπ κλπ Τα πράγματα είναι απλούστερα. Ασε που στο leasing (αν είναι χρηματοοικονομικό) πάλι ως εκμισθωτής θα κάνει πλέον αποσβέσεις αλλά θα έχει επιβαρυνθεί και με τους τόκους και τα λοιπά εξοδα της χρηματοδότησης. 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στον έφορο και ούτε αυτός δεν ήταν σίγουρος.

Μου είπε να απευθύνω ερώτημα στο Υπουργείο!!

Θα το κάνω και άμα μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στον έφορο και ούτε αυτός δεν ήταν σίγουρος.

Μου είπε να απευθύνω ερώτημα στο Υπουργείο!!

Θα το κάνω και άμα μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω.

 

Αν είναι δυνατόν . Αυτή είναι η κατάντια της διοίκησης σήμερα . Για ένα απλό θέμα θα ρωτήσουν στο υπουργείο . Υστερα απορούμε πως καταντήσαμε ως χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μου είπε και να στο δώσω γραπτώς (αν το ήξερα) αν δεν ισχύει πάλι δεν είσαι καλυμμένος!

Μόνο με χαρτί από το υπουργείο....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μου είπε και να στο δώσω γραπτώς (αν το ήξερα) αν δεν ισχύει πάλι δεν είσαι καλυμμένος!

Μόνο με χαρτί από το υπουργείο....

 

Ηχουν παράξενα στα αυτιά μου . Τέλος πάντων , στη δική σας περίπτωση ισχύει η απάντηση που δόθηκε με α/α 4  (και δόθηκε εγγράφως   :grin:  )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.