Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση μεμονωμένου πεδίλου


 
mikehellas

Recommended Posts

Μελετώ στα πλαίσια διπλωματικής ένα απλό μεταλλικό πλαίσιο 10 x 3 σε δυο περιπτώσεις στήριξης, αμφίπακτο και αμφιαρθρωτό. Χρειάζομαι τώρα να υπολογίσω την θεμελίωση, προφανώς μεμονωμένα έκκεντρα πέδιλα. έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο σύντομο τρόπο, καθώς δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια αλλά η διαφοράς των διαστάσεων του πεδίλου για τις δύο περιπτώσεις. Απο έδαφος και λοιπά μου ορίζουν ότι κτήριο βρίσκεται στην ΒιΠε θεσσ, οπότε έδαφος είναι αμμώδες-αμμοαργιλώδες. κανένας μεταλλάς?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα και πιο σύντομα θα είναι να συμβουλευτείς το βιβλίο ή τις σημειώσεις σου. trust me.

Link to comment
Share on other sites

pano σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. δεν ξέρω τελικά πως θα το λύσω, αν και πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να παίξω όπως λες...

Link to comment
Share on other sites

Για ΒΙ.ΠΕ.Θ. θα λάβεις σεπ=150kN/m² (τυπική).

Για υπολογισμό μεμονωμένου πεδίλου υπάρχουν κάποια δωρεάν προγραμματάκια στα downloads του forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και να ξέρεις ότι για την θεμελίωση σου αν ρωτήσεις για λύση .... δεν πρόκειται να είναι μονοσήμαντη.........

Λές "προφανώς μεμονωμένα έκκεντρα πέδιλα"

Στο έκκεντρα δεν συμφωνώ εκτός και αν υπάρχει κάποιος λόγος.

Στο μεμονωμένα εγώ συμφωνώ αλλά όχι άλλοι συνάδελφοι... Εσύ γιατί επιλέγεις μεμονωμένα? Και τελικά τι πέδιλο έβαλες? Ποιός συνδιασμός είναι ο κρίσιμος?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όπως είπα είναι χαλύβδινη η κατασκευή οπότε σεισμικά φορτία δεν έχω σοβαρά. Κρίσιμος βγήκε ο συνδυασμός 1,35g+1.35(S+W). αν και νομίζω ότι υπερβάλω για το αμφιαρθρωτό έβαλα πέδιλο 1,5*1,2*0,7 ενώ για το αμφίπακτο 1,5*3*0,7. Το δευτερο μου προέκυψε τόσο λόγω του ελέγχου του e<L/3 οπότε για εκκεντρότητα 1μ βγήκε 3. Η διαστασιολόγηση αυτή σε κάθε περίπτωση ήταν απλά για να πάρω μια ιδέα και από τη στιγμή που μελετούσα μόνο το πλαίσιο παοκομμένο από την κατασκευή, θεώρησα μεμονωμένα πέδιλα. Αυτό που με απασχολεί είναι ο βιώσιμος σχεδιασμός τους δλδ η εισαγωγή τους σε πρόγραμμα LCA (Simapro) και η ανάλυση τους.

Link to comment
Share on other sites

οκ

Υπάρχει και ο συνδιασμός g+1.5w... ίσως να είναι πιο κρίσιμος για την εκκεντρότητα.

Μην ξεχνάς όμως φορτία δαπέδων και περιιμετρικά στηθαία.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλά το πλαίσιο είναι πολύ κοντό 3μ και δεν έχει στηθαία και λοιπά. Είναι ένα απλό κουτί... Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση πάντως. εσυ στην πράξη θα έβαζες τέτοιο θεμέλιο για αμφιπακτο 3μ? δεν είναι υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την απόσταση των πλαισίων και τον κανονισμό φορτίσεων.

 

Στην πράξη δεν μπορεί..έχεις δάπεδο, λίγο χώμα από πάνω και σίγουρα θα βγει μικρότερο.

Πάντως στο 10μ το ελάχιστο για μένα είναι σίγουρα τα 2.0-2.5μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.