Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας και ΖΝΧ


ethan

Recommended Posts

Καλησπέρα....Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας....

 

Έχω αντλία θερμότητας προς το παρόν μόνο για θέρμανση....Για ζνχ έχω έναν ηλιακό με το μποιλερ του 160λίτρων.

 

Πέρυσι τον χειμώνα δούλευα αντίσταση σχεδόν καθημερινά 1 ώρα με τις ανάλογες καταναλώσεις...

 

Θα ήθελα να μου πείτε κατά την γνώμη σας τι είναι πιο αποδοτικό με ταυτόχρονη εξοικονόμηση να κάνω:

 

1. Σύνδεση αντλίας με το μποιλερ του ηλιακού μέσω τρίοδης και ελεγχόμενο on-off για ζνχ με καθημερινό χρονοπρογραμματισμό.

 

Σύμφωνα με τον μηχανολόγο μου θα γίνει πρώτα αλλαγή του εναλλάκτη του μπόιλερ με custom made για την καλύτερη απόδοση του.

 

Δεν θα αξιοποιώ τα ζεστά νερά που θα έχει το μποιλερ από τον ήλιο σε μια ηλιόλουστη μέρα και κάθε μέρα τον χειμώνα για κάποια ώρα η αντλία θα ζεσταίνει το νερό.

 

Αξίζει να μεγαλώσει το κόστος ώστε να γίνει αυτοματισμός και αν η αντλία βλέπει νερό πάνω από μια θερμοκρασία να μην ζεσταίνει τα νερά;

 

2. Σύνδεση αντλίας με ανεξάρτητο δοχείο ζνχ ώστε να μην μπλέξω με το μποιλερ του ηλιακού. Εδώ επίσης αξίζει να γίνει ο παραπάνω αυτοματισμός;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί μέσα στη χειμερινή περίοδο να μην είχε έστω και 1-2 ημέρες ηλιοφάνεια για να ζεστάνει το νερό χωρίς να ανάψεις την αντίσταση !!!

 

Μήπως είναι για πέταμα  ηλιακός που διαθέτεις ?

 

Όσο για τον αυτοματισμό , θα επέλεγα τη 1η περίπτωση με τρίοδη βάνα .... αφού ήδη έχεις το μποϊλερ του ηλιακού !

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί μέσα στη χειμερινή περίοδο να μην είχε έστω και 1-2 ημέρες ηλιοφάνεια για να ζεστάνει το νερό χωρίς να ανάψεις την αντίσταση !!!

 

Μήπως είναι για πέταμα  ηλιακός που διαθέτεις ?

 

Όσο για τον αυτοματισμό , θα επέλεγα τη 1η περίπτωση με τρίοδη βάνα .... αφού ήδη έχεις το μποϊλερ του ηλιακού !

ο ηλιακός ήταν ολοκαίνουριος και μέχρι να βρεθεί ότι έχανε από ένα σημείο με ταλαιπώρησε και εμένα και τους τεχνικούς που ήρθαν δυο φορές μέχρι να λυθεί το θέμα...Εξού και το "σχεδόν καθημερινά"..Όταν το θέμα λύθηκε είχε μπει ο Μάρτιος και είχαν λιώσει τα χιόνια.... :smile:

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω συνδέσει χωρίς τρίοδες κλπ απευθείας την αντλία και με το μπόιλερ του ηλιακού.

έτσι όταν ανάβω την αντλία ζεσταίνεται και το νερό πάντα με 50 βαθμούς ρύθμιση και 43 επιστροφή

επειδή το έκανα από την αρχή αυτό, δεν γνωρίζω αν θα έκαιγα λιγότερο ή αν ζεσταινόταν πιο γρήγορα το σπίτι (αν δεν την είχα συνδέσει με το μπόιλερ)

πάντως, και να καίει λίγο παραπάνω λόγω εξτρά φορτίου, δεν μου δημιουργεί πρόβλημα άλλωστε έχω νερό όλη μέρα και νομίζω πως καίω πολύ λιγότερο σε σχέση με το αν χρησιμοποιούσα ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

panagiotis_H τι ημερήσιες καταναλώσεις έχεις αυτές τις μέρες αν την έχεις ανοικτή και αν δεν βρίσκεσαι στην Αττική με τι μ.ο εξωτερικές;

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω συνδέσει χωρίς τρίοδες κλπ απευθείας την αντλία και με το μπόιλερ του ηλιακού.

έτσι όταν ανάβω την αντλία ζεσταίνεται και το νερό πάντα με 50 βαθμούς ρύθμιση και 43 επιστροφή

 

Φίλε Παναγιώτη φαντάζομαι ότι το Dt 50-43 εννοείς το συνολικό dt συμπεριλαμβανομένου  και της θέρμανση αφού είναι παράλληλα συνδεδεμένα....

Αν ναι και το καλοσκεφτείς υπάρχει περίπτωση να έχεις και άθελα τις μεσημεριανές ώρες και ηλιοθερμία..... 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεχωριστό μετρητή για την Α/Θ.

Έχω γράψει και σε παλιότερη ανάρτησή μου πως διαθέτω Α/Θ 10kW (ονομαστική) χαμηλών θερμοκρασιών inverter επώνυμη χωρίς αντιστάθμιση.

Έχω ρυθμίσει την Α/Θ στους 50 β. και 43 επιστροφή (με θερμική κάμερα έχω επιβεβαιώσει τους 50 β. στο πλησιέστερο σώμα εντός σπιτιού 49,5 για την ακρίβεια)

Με πειράματα την είχα κατεβάσει και στους 45-40 και στους 40-35. Στην πρώτη περίπτωση δεν είδα μειωμένη κατανάλωση ιδιαίτερη (5%) και στην δεύτερη περίπτωση είδα 10% αλλά δεν ζεσταινόταν το σπίτι με τίποτα (ειδικά αν έξω κάνει κρύο <5 β.) πρέπει να δουλεύει περισσότερες ώρες, άρα συνολικά το ίδιο

Γι αυτό και κατέληξα στους 50-43

Την πρώτη ώρα που αρχίζει να δουλεύει η Α/Θ καίει περίπου 4kW. Τη δεύτερη ώρα 3,5kW. Από εκεί και μετά καίει γύρω στα 3kW (εξαρτάται από τις εξ. συνθήκες)

Τον προηγούμενο χειμώνα τις πολύ κρύες μέρες με 0-5 β. έξω, η Α/Θ έκαιγε 3,3kW την ώρα. Τις μέσες χειμερινές μέρες με 10 β. έξω, έκαιγε 2,7kW την ώρα.

(οι παραπάνω τιμές είναι εκτός των δύο πρώτων ωρών που ζεσταίνεται οκ)

Είχα νερό πάντα και όλη μέρα, όλο το χειμώνα δεν άναψα ποτέ το ρεύμα για ΖΝΧ

 

Αυτές τις μέρες που έχουμε σχετικά καλό καιρό με πολύ ηλιοφάνεια για την εποχή, δεν ανάβω την Α/Θ καθόλου, έχω ΖΝΧ από τον ηλιακό μου.

Και να πέσει λίγο η θερμοκρασία, θα την ανάψω κατά τις ώρες του νυχτερινού 15-17 και 02-08 οπότε θα καταναλώσω περίπου 24kW = 2,5 ευρώ (με νυχτερινό τιμολόγιο) και θα έχω και νερό εννοείται.

Γενικά πιστεύω πως αν έχεις αντλία δε σε συμφέρει με τίποτα να ανάβεις ρεύμα για ΖΝΧ (εκτός κι αν μπήκες στο σπίτι μετά από διακοπές και θες γρήγορα ΖΝΧ)

Γιατί, η αντίσταση καίει 4kW οπότε αυτό σημαίνει 1.30 ώρα λειτουργίας Α/Θ με ταυτόχρονη θέρμανση σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.