Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος δισωληνίου συστήματος


deathlok

Recommended Posts

Τι παροχή και σε τι μανομετρικο ζητάς στην εγκατασταση; Εχεις τη μελέτη να δουμε λιγο τους υπολογισμούς, μήπως σου έχει ξεφυγει κάποιο λαθος και καμια φορα ενα δεύτερο μάτι βοηθάει.

 

Γιατί με προβλημάτισε ο κυκλοφορητης στην πρώτη σκάλα.

 

Δοκιμασες να μετρησεις παροχή με το κυκλοφορητη στη τριτη σκαλα;

 

Μηπως ο μετρητής δεν ειναι αξιόπιστος και η παροχή τελικα είναι πολύ μικρότερη; Αυτο μπορεί να σημαίνει προβλημα στους διακόπτες ή στους σωλήνες προσαγωγής-επιστροφης τελικά και οχι στο σώμα.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω αύριο την μελέτη. Οι διακόπτες είναι της giacomini ρυθμιστικοι (lockshield τους λέει).

 

Στην ίδια πολυκατοικία έχω κάνει 7 διαμερίσματα παρόμοια μεταξύ τους και όλα δουλεύουν με τον κυκλοφορητη στο ένα. Γενικά είναι μικρά διαμερίσματα με 4 έως 7 σώματα το πιο μεγάλο και το μηχάνημα είναι το gb 012 της buderus που έχει ιδιαίτερα δυνατό κυκλοφορητη για επιτοιχο.

Link to comment
Share on other sites

όχι με τον πείρο τους rt14tg και rt15tg σελίδα 17.

 

Τον κυκλοφορητή του μηχανήματος τον έχω φτιάξει εγώ στην βιβλιοθήκη της 4Μ.

 

Το 96λίτρα/h που μέτρησα στο σώμα 7σ που είναι και το προβληματικό είναι με τέρμα ανοιχτούς τους διακόπτες του. (είχε που είχε πρόβλημα προφανώς δεν το στραγγάλιζα βάσει το excel).

post-97-0-80314900-1447315276_thumb.jpg

post-97-0-80163500-1447315285_thumb.png

post-97-0-65214000-1447315292_thumb.png

post-97-0-26905800-1447315299.png

post-97-0-39962500-1447315308_thumb.png

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω αύριο την μελέτη. Οι διακόπτες είναι της giacomini ρυθμιστικοι (lockshield τους λέει).

 

Στην ίδια πολυκατοικία έχω κάνει 7 διαμερίσματα παρόμοια μεταξύ τους και όλα δουλεύουν με τον κυκλοφορητη στο ένα. Γενικά είναι μικρά διαμερίσματα με 4 έως 7 σώματα το πιο μεγάλο και το μηχάνημα είναι το gb 012 της buderus που έχει ιδιαίτερα δυνατό κυκλοφορητη για επιτοιχο.

 

Με τον buderus gb012 έχω και εγώ 4 εγκαταστάσεις πρόσφατα. Όντως έχει δυνατό κυκλοφορητή για επίτοιχο.

 

Εγώ όμως τα συνέδεσα σε πολύ δύσκολο υφιστάμενο μονοσωληνιο, και έβαλα και εξωτερικό κυκλοφορητή σε σειρά.

 

Το θέμα έχει συζητηθεί εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/44386-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE-inverter-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF/

 

Δοκίμασε με το καινούριο σώμα και ενημέρωσέ μας. Με τρώει η περιέργεια να μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το 7σ είναι το προβληματικό σώμα ε; Δεν βλέπω κάποιο θέμα στους υπλογισμούς, κοίταξε ξανά τα ζ των εξαρτημάτων σου (διακόπτες κυρίως). Είναι ένα δίκτυο που παρουσιάζει χαμηλό μανομετρικό, οπότε όντως η σκάλα 1 του κυκλοφορητή του gb012 πρέπει να σε καλύπτει.

 

Χρησιμοποιείς και εσύ διατομές σωληνών Φ12 στα κοντινά σώματα, όπως είχαμε συζητήσει παλιότερα κι ας φωνάζει ο aithilenio :smile: .

 

Τους στραγγαλισμούς στις ρυθμιστικές τους έχεις εφαρμόσει στα άλλα σώματα;

 

Κάνε και μία επίλυση με υδραυλική εξομοίωση να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Πάλι οδηγούμαστε σε προβληματικό σώμα ή διακόπτες.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

1) δεν φωνάζει μόνο ο aithilenio για τα Φ12....όλος ο κόσμος φωνάζει για τους λόγους του ο καθένας (ο εγκαταστάτης γιατί μαζεύουμαι ένα σωρό εξαρτήματα, οι έμποροι γιατί τι ταϋ είναι αυτά τα φ22-φ12-φ22 που ζητάς πάλι, οι πελάτες τόσο ψιλή σωλήνα....είμαι στο τσακ να μην ξαναβάλω (ειδικά όταν έχω διακόπτες ρυθμιστικούς και μπορώ να βάλω από εκεί στραγγαλισμό)

 

Στα άλλα σώματα έχουν εφαρμοστεί οι στραγγαλισμοί.

 

Τους διακόπτες του βγάζω εκτός προβλήματος γιατί το υδρόμετρο το συνέδεσα πάνω στους διακόπτες (Το σώμα το έλυσα από τα ρακόρ)

 

Οπως και να έχει θα ενημερώσω, αν πάντως δεν φτιάξει θα ξηλώσω το δίκτυο από τον κόμβο 5 μέχρι τον 7σ και θα το περάσω καινούργιο από την αρχή.....

post-97-0-18304500-1447318045.png

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σώμα αλάχθηκε και δουλεύει ζεσταίνει από όλο. Αύριο το απόγευμα θα περιποιηθώ το παλιό με τον τροχό και θα σας πω αν βρω τπτ μέσα που να το έχει φρακάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.