Μετάβαση στο περιεχόμενο

Inverter ή Converter


Darth Vader

Recommended Posts

Όπως έχω αναφέρει απο την αρχή, οι μπαταρίες+converter (ή Inverter)+μικροεξοπλισμός θα είναι όλα μέσα σε μια βαλίτσα (SKB). Ο 24βολτος εξοπλισμός θα τροφοδοτείται εξωτερικά της βαλίτσας σε απόσταση 1 το πολύ 2 μέτρα. Όλος ο εξοπλισμός θα μεταφέρεται και θα λειτουργεί σε σημεία για λίγες ώρες που μπορεί να έχει ρεύμα αλλά μπορεί και να μην έχει. Στις περιπτώσεις που έχει ρεύμα ολος ο εξοπλισμός θα τροφοδοτείται μέσο του φορτιστή (και παράλληλα θα συντηρούνται και οι μπαταρίες). Στις περιπτώσεις που δεν έχει ρέυμα όλος ο εξοπλισμός θα τροφοδοτείται μέσο των μπαταριών και μόνο. Σε περίπτωση που ενδέχεται να χρειαστεί περισσότερη διάρκεια λειτουργίας θα συνδέω παράλληλα εξωτερική μπαταρία αυτοκινήτου.

 

To όλο ερώτημα είναι: Επιλέγω Converters (τρεις) ή Inverter; Θέλω κάτι που να είναι robust reliable και να αντέχει σε κραδασμούς και δονήσεις (όχι κατα την λειτουργία αλλά μόνο κατα την μεταφορά) 

 

Με το Inverter θα έχω απώλειες, μετατροπή DC - AC - DC, άρα και μεγαλύτερη κατανάλωση ισχύος, αλλά όλος ο εξοπλισμός είναι έτοιμος να δουλέψει με εναλλασσόμενο (μέσω των δικό τους τροφοδοτικών για τον καθένα ξεχωριστά)

 

Απο την άλλη με τους converters θα χρειαστώ 3 διαφορετικούς που πιθανόν το κόστος, ο όγκος και το βάρος τους να ξεπερνάει τον Inverter.

Link to comment
Share on other sites

...Σε περίπτωση που ενδέχεται να χρειαστεί περισσότερη διάρκεια λειτουργίας θα συνδέω παράλληλα εξωτερική μπαταρία αυτοκινήτου. ...

αν είναι στις ίδιες Ah και στην ίδια κατάσταση απο πλευράς φόρτισης.

.

...To όλο ερώτημα είναι: Επιλέγω Converters (τρεις) ή Inverter; Θέλω κάτι που να είναι robust reliable και να αντέχει σε κραδασμούς και δονήσεις (όχι κατα την λειτουργία αλλά μόνο κατα την μεταφορά)...

Εγω θα επέλεγα 3 converters, δεν έχω όμως περιορισμούς χώρου. Για robustness και reliability μπορουν να μιλησουν μόνον οι κάτοχοι των αντιστοίχων συσκευών. Μια ένδειξη (πιθανόν) θα ήταν το MTBF που δίνει ο κατασκευαστης και η διάρκεια εγγύησης.

.

Για κραδασμούς και δονήσεις κατά την μεταφορά καλύτερα η βαλίτσα με τον εξοπλισμό να ακουμπά σε bubble wrap, αφρολέξ ή κάτι ανάλογο. Το απλούστερο περίπτωσή σου είναι ο inverter (πχ Victron και sinusoidal). Τα υπόλοιπα θέλουν ψάξιμο και μέτρημα. Αν θες πες μας τι αποφάσισες και με ποιό σκεπτικό.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η κατασκευή της βαλίτσας έχει γίνει και ήδη πέρασε τις δοκιμές. Έχω ήδη κατασκευάσει άλλες 3 με αρκετές βελτιώσεις απο την πρώτη και τις έχω δοκιμάσει και τις 4 σε πραγματικές συνθήκες. Όλα δούλεψαν ρολόι χωρίς το παραμικρό ελάττωμα. Σύντομα θα ξεκινήσω να κατασκευάσω άλλες 6. Τελικά χρησιμοποίησα Converter αντι inverter.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, μέχρι πέρσι κατασκεύασα στο σύνολο 10 βαλίτσες οι οποίες λειτούργησαν και λειτουργούν εύρυθμα...............η εταιρεία τον Μάρτιο προσέλαβε εναν νέο υπάληλο για να τις διαχειρίζεται (πατάει κουμπί ΟΝ  - βλέπει το καντράν - πατάει κουμπί OFF) και εμένα με απέλυσε...........................καλό!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

... η εταιρεία τον Μάρτιο προσέλαβε εναν νέο υπάληλο για να τις διαχειρίζεται (πατάει κουμπί ΟΝ  - βλέπει το καντράν - πατάει κουμπί OFF) και εμένα με απέλυσε  ...

ήσουν μισθωτός, μπλοκάκιας, συνεργάτης, τι?

Ετσι κάνουν όλοι,

  • τους ξεστραβώνεις τους ανοίγεις τα μάτια,
  • τους σώζεις από 500 _αλακίες που θέλουν να κάνουν,
  • εκπαιδεύεις τον κάθε περαστικό στόκο (συγγενή ή γνωστό του αφεντικού ή κάποιου διευθυντή) που σου φέρνουν,
  • τους βοηθάς σε τόσα πράματα (αποθήκες, λογιστήρια, πωλήσεις, προσφορές κλπ)
  • και στο τέλος νικάει η τύφλα τους.

Αν σε είχαν σαν μισθωτό σου έδωσαν αποζημίωση?

Στη δουλειά δεν χρειάζεται να δουλεύουμε πολύ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως τα λες....................

 

Τουλάχιστον ήμουν μισθωτός και πληρώθηκα στο φουλ.

 

Τελικά τον ζήλο δεν τον αναγνωρίζει κανείς!!!!!!

 

Βεβαια δεν μπορεις στον επόμενο εργοδότη να πεις ότι δεν θα δουλέυεις πολύ, γιατί απλά είναι στον άνθρωπο το πόσο θα δουλέυεις.

Edited by Darth Vader
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...  Βεβαια δεν μπορεις στον επόμενο εργοδότη να πεις ότι δεν θα δουλέυεις πολύ, γιατί απλά είναι στον άνθρωπο το πόσο θα δουλέυεις.

εννοώ ότι δεν χρειάζεται να βγάζουμε λαγούς από καπέλα, να καταπίνουμε σπαθιά, να γινόμαστε 1000 κομάτια, ιδιαίτερα όταν δεν το καταλαβαίνει κανένας.

Οι εταιρείες δεν παθαίνουν τίποτα, έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνουν αν τρέχουν με 100 ή με 10, δεν θα χαλάσεις εσύ το συκώτι σου για δαύτους.

Σύντομα θα τα κάνουν sκατά και θα σε φωνάξουν για βοήθεια, να χρεώσεις 60€+ΦΠΑ+παρακράτηση φόρου ανά ώρα και min 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.