Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή οριοθέτησης και χάραξης


panos

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πρόκειται εντός λίγων ημερών να χαράξω ένα σχετικά μεγάλο κτιριακό έργο. Μήπως μπορείται να μου πείτε τι αμοιβή να ζητήσω? Απο τι παράγοντες θα εξαρτηθεί? Απο τα τετραγωνικά? απο τα σημεια-κορυφές υποστυλωμάτων? οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Από τα σημεία και τον χρόνο που θα χρειαστείς.

Εγώ έτσι δουλεύω.

Συνυπολογίζω βέβαια και την ευθύνη που αναλαμβάνω.

Μην ξεχνάτε ΠΟΤΕ ότι πρώτα είσαστε επιστήμονες.

Πρέπει να πληρώνεστε και για αυτό που μπορείτε να κάνετε εσείς και δεν μπορούν άλλοι, ακόμη και αν είναι υπόθεση 10 λεπτών. Γιατί οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

...Πρέπει να πληρώνεστε και για αυτό που μπορείτε να κάνετε εσείς και δεν μπορούν άλλοι, ακόμη και αν είναι υπόθεση 10 λεπτών. Γιατί οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να το κάνουν...

Μ' άρεσε αυτό, σωστός.

Επιπλέον, αυτό που εσύ κάνεις σε 10 λεπτά ένας τρίτος το κάνει σε μία ώρα και ίσως απλά δεν μπορεί με την ποιότητα, την ακρίβεια κλπ που το κάνεις εσύ.

Βέβαια, πάντα η αγορά -προσφορά & ζήτηση- καθορίζουν τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

1) Από την προεργασία σου

2) Από την ώρα που θα απασχοληθείς

3) Από τα σημεία που θα χαράξεις και από τις στάσεις που θα ιδρύσεις.

4) Αν ο βοηθός θα είναι δικός σου ή δικός τους.

 

Να θυμάσαι πως για την χάραξη όλοι οι σταθμοί έχουν χρήσιμα προγραμματάκια που βοηθούν στην χάραξη καθέτων,προβολών σημείων και παραλληλίας, αξίζει να τα μάθει κανείς γιατί σε γλυτώνουν από προεργασία .

 

Αν πρόκειται να έχεις μια καλή συνεργασία, μην κοιτάξεις να πλουτίσεις από αυτήν τη δουλειά. Βρες μια καλή λύση για όλους.

 

Σκέψου για μια μέση δουλεία πόσα παίρνεις ανάλογα με το χρόνο και την δουλειά σου και κάνε αναγωγή σε αυτήν που έχεις τώρα. Αυτό είναι μία καλή λύση για να πάρεις μία ικανοποιητική αμοιβή που , τουλάχιστον δε θα βγεις χαμένος! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τοπογράφος να μου πει πόσο πρέπει να χρεώσω περίπου για χάραξη ορίων 2 οικοπέδων που βρίσκονται σε διαφορετικά οικ. τετράγωνα εντός συνεταιρισμού στο πικέρμι; Έχω ήδη προμηθευτεί τις συν\νες από τον συνεταιρισμό, τα τριγωνομετρικά για την εξάρτηση ίσα που φαίνονται για μόνο το ένα από τα δύο οικόπεδα και οι δρόμοι είναι κατ'ακρίβειαν καρόδρομοι...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την εκταση.....δες ποσο θα σου παρει να κανεις τη δουλεια....εγω θα χρεωνα σα να εκανα απλο τοπογραφικο και στα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.