Μετάβαση στο περιεχόμενο

να κατοικησω? η οχι..


giannisat

Recommended Posts

καλησπερα,λιγο παραξενο το θεμα που θα σας ρωτησω...αλλα ας μπω κατευθειαν

νεοκτηστη οικοδομη..υπαρχει ενα θεμα με την αποχετευση που περιμενω λυση μεσα στο 2016.

ειμαι ηδη τελειωμενος για να μπω στο οροφοδιαμερισμα...

Αλλα δεν εχω φωναξει ακομα τον ελεγκτη(δευτερος ελεγχος),λογο προβληματος αποχετευσης.

και ρωτω..

αν μεινω μεσα..και μετα φωναξω τον ελεγκτη αφου εχω λυσει το προβλημα(το οικιμα ειναι καθολα νομιμο-αδεια μετα το 2013)εχω προβλημα?

μεσα απο ελεγκτες-μηχανικους μου λενε οτι ωφειλουν βαση νομου να δουν αν υπαρχουν πολεοδομικες παρατυπιες και οχι αν ηδη εχω μπει μεσα στο σπιτι.

ελπιζω να μπορεσα να σας δωσω την εικονα της ερωτησης..Να κατοικησω?η οχι...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα λειτουργήσει το σπίτι χωρις αποχέτευση?

 

Τι πρόβλημα είναι αυτό που δεν λύνεται εκτός εάν δεν σου έχει κάνει σύνδεση ο δήμος

Link to comment
Share on other sites

...Να κατοικησω?η οχι...

...

και στα μπετα αν ήθελες θα μπορούσες να πας να κατοικίσεις… (φυσικά υπερβολή θα ήταν).

 

Ο ελεγκτής θα ελέγξει την πολεοδομική κατάσταση του ακινήτου σου. Αν αυτός ο έλεγχος δεν επηρεάζεται από την κατοίκιση σου εκεί δεν έχει κανένα πρόβλημα και καμία αρμοδιότητα για το που εσύ μένεις.

 

Κι ο μηχανικός του έργου τι σου είπε?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

και στα μπετα αν ήθελες θα μπορούσες να πας να κατοικίσεις… (φυσικά υπερβολή θα ήταν).

 

Ο ελεγκτής θα ελέγξει την πολεοδομική κατάσταση του ακινήτου σου. Αν αυτός ο έλεγχος δεν επηρεάζεται από την κατοίκιση σου εκεί δεν έχει κανένα πρόβλημα και καμία αρμοδιότητα για το που εσύ μένεις.

 

Κι ο μηχανικός του έργου τι σου είπε?

καλημερα,το κτηριο ηδη μπορει να εχει αποχετευση προσωρινα σε παλαιο βοθρο..(παρανομο)αλλα μεσα στο 2016 η λυση με αποχετευση θα ειναι νομιμη..οποτε οταν ερθει ο 2 ελεγκτης θα ειναι νομοτυπο και πολαιοδομικα.ο μηχανικος μου λεει οτι κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα.το ψαχνει..

γι'αυτο και ρωταω και το φορουμ...μιας και αρκετοι μηχανικοι που ειναι μελη (και ελεγκτες δομησης)να μου δωσουν μια σιγουρη απαντηση.

ευχαριστω και παλι για της απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.