Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση τάσης γραμμής με την έναρξη λειτουργίας συσκευών


Giorgos1987

Recommended Posts

Giorgos1987 

Σήμερα στα χέρια των ηλεκτρολόγων υπάρχουν κάποια όργανα που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο μιας ΗΕΕ , εαν φωνάξεις λοιπόν ένα ηλεκτρολόγο που έχει ένα τέτοιο εργαλείο κ του πεις, κάνουμε ένα σφάλμα βρόγχου στην ΗΕΕ   θα δεις τι ακριβώς συμβαίνει κ εχεις αυτή την τόσο σοβαρή πτώση τάσης με ένα αμελητέο( για εμέ) φορτίο   Η αλήθεια είναι ότι , η πτώση τάσης που παρουσιάζεται όταν ζητάμε ένα φορτίο άνω των 1500w  θα πρέπει να είναι κάποια στιγμιαία ms second

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

και στα τριφασικα φορτια το ιδιο συμβαινει αν εχουμε 3kw φορτιο και ειναι on απο τα 400v θα παρουμε μετριση  5-6v πτωση τασηs.

Link to comment
Share on other sites

Giorgos1987, σε ποιό σημείο μετράς την μειωμένη τάση ;  Έχει σημασία το σημείο μέτρησης για να μπορέσεις να απομονώσεις το όποιο πιθανό πρόβλημα.

 

Κοίτα, είχα συνδέσει μια προέκταση καλωδίου στις πρίζες, στην προέκταση συνέδεσα τον μετρητή ενέργειας και στον μετρητή ενέργειας συνέδεσα το φορτίο. Ο μετρητής ενέργεις δηλαδή δεν τοποθετήθηκε στην πρίζα για πρακτικούς λόγους.

 

Edit:

 

Έκανα μετρήσεις αυτή την φορά έχοντας τον μετρητή ενέργειας στην πρίζα χωρίς προέκταση. Μέτρησα 3 διαφορετικά φορτία για το καλοριφέρ.

 

Φορτίο 2415W, μείωση τάσης από 232.2V σε 222.8V, μείωση 9.4V ή 0,00389 V/W

Φορτίο 1392W, μείωση τάσης από 231.2V σε 225.8V, μείωση 5.4V ή 0.00387 V/W

Φορτίο 1095W, μείωση τάσης από 231.2V σε 227.2V, μείωση 5V ή 0.00365 V/W

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον λοιπόν η πτώση τάσεως εμφανίζεται αμέσως πριν το φορτίο αρχίζεις να ψάχνεις από εκεί και προς τα πίσω.

 

Παράδειγμα :

 

1- Ρευματοδότης. Είναι καλής ποιότητας ; Είναι σφικτές οι συνδέσεις των καλωδίων ; Θερμαίνεται κατά τη λειτουργία ;

 

2- Αγωγοί. Είναι κατάλληλης διατομής για τον συνδιασμό φορτίο/μήκος γραμμής ; Έχεις ίδια διατομή έως τον πίνακα ; Είναι σφικτές οι συνδέσεις των αγωγών εντός των εντοιχισμένων μπουάτ ;

 

3- Πίνακας. Έχεις σωστές και σφικτές συνδέσεις εκεί ; Η κατάσταση των μικροαυτόματων ποιά είναι ; Θερμαίνονται όταν έχεις τα φορτία εντός ;

 

κλπ

 

Για να δημιουργηθεί η μείωση της τάσεως κατά 9,4V όταν έχεις το μεγάλο φορτίο εντός, αρκεί στην "αλυσίδα" που προανέφερα να έχεις συνολικά περίπου 0,9Ω ωμική αντίσταση. Πολύ εύκολο να δημιουργηθεί αν έστω και ένας κρίκος της "αλυσίδας" δεν είναι σωστός.

Edited by CybEng
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Όπως το φανταζόμουν κανονικά χρειάζεται ξήλωμα και αλλαγή όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού, είναι πολύ παλιά. Ελπίζω να μην συμβεί κάποια βλάβη γιατί δεν υπάρχει φράγκο για το παραμικρό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Όπως το φανταζόμουν κανονικά χρειάζεται ξήλωμα και αλλαγή όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού, είναι πολύ παλιά. Ελπίζω να μην συμβεί κάποια βλάβη γιατί δεν υπάρχει φράγκο για το παραμικρό πλέον.

Σιγα ρε μεγάλε , δεν νομίζω να σου είπε κανείς εδώ μέσα να ξηλώσεις την ΗΕ του σπιτιού σου , απλά έλεγξε την       

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Την άποψή μου έγραψα δεν είπα οτι μου είπε κανείς να ξηλώσω την εγκατάσταση. Τα εξαρτήματα είναι τόσο παλιά που κανονικά όλα αλλαγή θα χρειάζονται.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο , η γνώμη μου είναι να ανοίξεις τον πίνακα και με ένα βολτόμετρο να μετρήσεις την τάση στην έξοδο της ασφάλειας του κυκλώματος που έχεις συνδεδεμένο το φορτίο. Αν η τάση πέφτει στα ίδια ποσά τότε έχεις θέμα στον πίνακα . Αν όχι τότε τσεκάρεις την γραμμή.και προφανώς την αντικαθιστάς εφόσον αυτό είναι εφικτό. Γενικά κάνε έλεγχο της τάσης από την αρχή της ΗΕ (γενικό διακόπτη ) μέχρι το τέλος, με το φορτίο πάνω. Ειδικά στον πίνακα φρόντιζε να μετρήσεις τη τάση και στις δύο επαφές του εκάστοτε υλικού . Έλεγξε αν στο κάνει και σε άλλα βαριά φορτία (κουζίνα , θερμοσίφωνο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή, έχω καταλάβει το όλο σκεπτικό περι ελέγχου που προχωράς βήμα βήμα. Αυτά δεν έχω γνώσεις να τα πραγματοποιήσω και είναι επικίνδυνο! Πρέπει μόνο ένας ηλεκτρολόγος να το δει. Ο πίνακας αυτός που έχω δεν ξεβιδώνει! Υπάρχει ένα διάκενο 7-8cm μεταξύ τοίχου και βάσης του πίνακα, οτι είναι να κάνει ο ηλεκτρολόγος να μετρήσει κάτι ή να επισκευάσει, θα επέμβει από το διάκενο αυτό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.