Μετάβαση στο περιεχόμενο

συντεταγμένες στάσεων πρ. εφαρμογής


Recommended Posts

παιδιά, συντεταγμένες ΟΤ και νέων οικοπέδων μου δώσανε. και το παλικάρι στο δήμο ήταν εξυπηρετικότατος

άλλωστε , αν έγινε καμιά πονηριά δε νομίζω ότι την έχει κάνει αυτός. κάποιος παλιός θα έκανε , αν έκανε...

 

και ναι, τα κοινά σημάδια είναι η άλλη λύση....αλλά βέβαια όταν λέμε κοινά σημάδια, πρέπει και να βρεθούν πράμα όχι εύκολο, και να μετρήθηκαν στο ίδιο σημείο, και..,και...και...  γιατί συντεταγμένες κτηματογράφησης δεν υπάρχουν, απο το σχέδιο να διακρίνεις ποια όρια έμειναν ίδια, ποια είνια νέα...με όλα αυτά ,που λέει ο λόγος να κάνω το μετασχηματισμό και προσαρμόσω με βάση τις διαστάσεις πλευρών...

αλλά είναι ρο γαμώτο...να βρίσκω στάσεις και να μη βρίσκω συντεταγμ.

 

πάντως πήγα απο υπεχωδε (τίποτα), απο παλιά νομαρχία (τίποτα - εξυπηρετικότατοι), πήρα το μελετητή (φυσικά μου είπε πως δεν έχει τίποτα μετά απο τόσα χρόνια(μόλις 13)....) , εεε, και άφησα για τελευταίο τη γραπτή αίτηση στη πολεοδομία...να δω αν θα μου απαντήσουν ποτέ και τι...

Edited by giannnis
Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ συνάδελφε, με λυπεί το γεγονός... Οπως ειπε ο δημήτρης, εχω πάρει κι εγώ ως και ψηφιακό υπόβαθρο. Ετοιμα πράγματα...Μεχρι και αντίγραφο της πολυγωνομετρίας πήρα.

 

Και μιλώ για ΠΕ 95-96. Δηλαδή δε θεωρούνται "παλιές" για να μην έχουν στοιχεία.

 

Τι θα έκανα εγώ: ζητάς απ'το δήμο εγγράφως το τεύχος των στάσεων του μελετητή για να εντοπίσεις τις στάσεις που θέλεις. Βάζεις υποσημείωση/παράκληση πως βιάζεσαι διοτι θα εκδοθεί άδεια δόμησης και περιμένουν το τοπο (μπορεί να τσιμπήσουν).

Αν απαντήσουν αρνητικά, τότε εξαρτάσαι απ'οτι δείς γύρω σου (εγώ θα αποτύπωνα περιφράξεις καινουργιων οικοδομών και σύρματοπεριφράξεις (διοτι 95% θα'ναι "μετρημένα"), τα λύνεις, οριοθετείς κάνει οτι κάνεις και δίνεις στο πελάτη ενα τοπο, που θα αναφέρεις οτι λογω έλλειψης στάσεων (σύμφωνα μτα το τάδε εγγραφο μπλα μπλα μπλα) εργάστηκες με τον άνωθεν τρόπο.

 

Υ.Γ. κι ο μελετητής ντάξει...13 χρόνια και δεν εχει το αρχείο. Απλά ως ένα σημείο τον καταλαβαίνω, γιατι δε μπορεί να ασχολείται με το κάθε μηχανικό...διότι σαν εσενα και σαν εμένα μπορει να δεχεται 10 τηλέφωνα τη μέρα :(

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία σου ελπίδα να ζητήσεις τα τριγωνομετρικά της μελέτης (σίγουρα κάποια θα υπάρχουν ή θα είναι και κάποια ΓΥΣ) και να ρίξεις από απόσταση δική σου στάση για να κάνεις τη δουλειά σου. Μέσα σε δεκατρία χρόνια σχέδια και τεύχη δεν εξαφανίζονται. εκτός και αν πήρε φωτιά το δημαρχείο και η πολεοδομία ταυτόχρονα. Οι συνάδελφοι στην περιοχή δεν έχουν τίποτα. Βρες τοπογραφικά των πλησιέστερων οικοδομών και ρώτα τους συναδέλφους!  

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα να ρωτησω....γιατι πρεπει ολο να ψάχνουμε να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα εμεις;

 

Ευθύνη ποιος εχει που δεν υπάρχει το Τεύχος στάσεων;

 

Δεν τρεχει τιποτα τελικα, ο,τι γουστάρει ο κάθε υπάλληλος;

 

Εγω θα το ζητουσα με αιτηση στην οποια θα ανεφερα οτι οφειλουν να το εχουν κ να το διμουν βασει νομοθεσιας κ θα απειλουσα οτι θα ζητησω ευθυνη απο οποιον εχει την ευθύνη. Να παρουν αυτοί τον μελετητή, να κοψουν το λαιμο τους να βρουν το Τεύχος.

 

Εδω το ειχε παρει μαζι του ο τοπογραφος της υπηρεσιας οταν πηρε μεταθεση! Μιλαμε για α π α ρ α δ ε κ τ ο υ ς. Τρέλα

Link to comment
Share on other sites

Η λύση αυτή είναι δεδομένη συνάδελφε...

 

Ο συνάδελφος ομως είπε πως βιάζεται. Κι όταν βιάζεσαι, δε μπορείς να κανεις αίτηση, να σου απαντήσουν εντός 2 μηνών (τόσο νομίζω είναι το όριο) και πάει λέγοντας...

 

Τι θα πεί του πελάτη του; δε μου δίνουν το τευχος των στάσεων κι έκανα αιτηση για να μου πουν τι να κάνω;;;;

 

Ο πελάτης θα τον περάσει (με το κουτοπόνηρο σκεπτικό τους) για ερασιτέχνη και θα παει στο "διπλανό" τοπογράφο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου απάντησαν στο γραπτό μου αίτημα ότι το αρχείο δεν έχει τα συγκεκριμένα στοιχεία.....

 

Τι να πω...ήταν εξυπηρετικοί μαζί μου.... , αλλά να μην φυλάνε το πρωτότυπο και να το βγάζουν απευθείας έξω... κάποιος το εξαφάνισε και πάει πάπαλα... ή στη παραλαβή της μελέτης, ο έλεγχος παραδοτέων ήταν του ......

 

..........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.