Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βέλτιστη λειτουργία ενδοδαπέδιας θέρμανσης με αντλία θερμότητας


Recommended Posts

Αυτό που ρωτάω είναι αν τους θερμοστάτες τους σε μία σταθερή θερμοκρασία συνεχόμενα ή τους ανοιγοκλείνεις;

έχω δοκιμάσει με σταθερή θερμοκρασία, έχω δοκιμάσει και χαμηλή θερμοκρασία το βράδυ και ψηλότερη τη μέρα. Τις τελευταίες 2 μέρες έχω

1)23:00-07:00 22C,

2)07:00-13:00 21C,

3)13:00-16:00 21.5και

4)16:00-23:00 21C

γιατί θέλω να δω αν με συμφέρει να την δουλεύω έτσι και να βάλω νυχτερινή διατίμηση. Τις 2 αυτές μέρες δεν χρειάστηκε να δουλέψει καθόλου τη μέρα, δεν έπεσε η θερμοκρασία. Αλλα φυσικά έχουμε πολύ καλό καιρό αυτές τις μέρες. Λιακάδα και 18-20 βαθμοί μέγιστη.

(οι θερμοστάτες μου είναι με βήμα 0.5C)

η καταναλωση τις 2 τελευταίες μέρες:

post-104490-0-39143700-1450990047_thumb.png

post-104490-0-51002700-1450990055_thumb.png

Edited by Iasonas Christodoulou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν πεταξω τους θερμοστατες μου πειτε μου αν φταιει κατι αλλο. Ειναι στους 21.5 το σπιτι. Το ανεβαζω στους 22 αναβει. Μενει αναμμενος για 2-3 λεπτα και κλεινει. Τι στο καλο. 22 του ζητησα, οχι 21.51. Και μετα θα ξαναξεκινησει παλι για λιγη ωρα κοκ και σε καποια φαση το σπιτι θα γινει τελικα 22.

Edited by Iasonas Christodoulou
Link to comment
Share on other sites

Δύο ακόμη  ερωτήσεις αν μου επιτρέπεται:

1) Μια αντλία του μεγέθους που έχω, όταν δουλέψει ασταμάτητα για μια ώρα, πόσο πρέπει να καταναλώσει; Δηλαδή έχεις για παράδειγμα 19 βαθμούς στο δωμάτιο και ζητάς 22 που αποκλείεται να τους πιάσει σε μια ώρα, άρα θα δουλέψει ασταμάτητα. θερμοκρασία προσαγωγής σταθερή, ας πούμε 42 και εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 14-15. 

2) Όταν το δωμάτιο βρίσκεται στην επιθυμητή θερμοκρασία του θερμοστάτη πόσα start/stop μέσα σε μια ώρα θεωρούνται φυσιολογικά για να κρατήσει αυτή τη θερμοκρασία και πόσο βλάπτουν την αντλία τα start/stop.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πραγματικά απολογούμαι αν οι ερωτήσεις μου είναι "ηλίθιες". 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

 

Η μέγιστη κατανάλωση του μηχανήματός σου είναι 7,16  ΚW.

 

Το αν θα δουλεύει συνέχεια ή όχι και αν θα είναι με τη μέγιστη ισχύ δεν το ξέρει κανείς άλλος εκτός από το κοντρόλλερ, που δεν το ενδιαφέρει το σετ πόιντ του θερμοστάτη του σπιτιού, αλλά η θερμοκρασία εισόδου του νερού στο μηχάνημα σε σχέση με το σετ πόιντ (42) και την εξωτερική θερμοκρασία. (λέει κάποια πράγματα στη σελίδα 15 του τεχνικού φυλλαδίου).

 

Το ότι σταματάει μετά τρία λεπτά οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα είτε του δικτύου είτε ρύθμισης που δεν μπορώ να μαντέψω.

 

Όταν ο χώρος πιάσει το σετ ποιντ, τό πόσα σταρτ- στοπ θα γίνουν εξαρτώνται από τη μόνωση του σπιτιού, από την διαφορά εσωτερικής - εξωτερικής θερμοκρασίας, από το πόσες φορές θα ανοίξει μια πόρτα ή ένα παράθυρο, από την ευαισθησία, το διαφορικό και τη θέση του θερμοστάτη χώρου, από τον συνολικό όγκο του νερού στο σύστημα κλπ.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

 

Η μέγιστη κατανάλωση του μηχανήματός σου είναι 7,16  ΚW.

 

Το αν θα δουλεύει συνέχεια ή όχι και αν θα είναι με τη μέγιστη ισχύ δεν το ξέρει κανείς άλλος εκτός από το κοντρόλλερ, που δεν το ενδιαφέρει το σετ πόιντ του θερμοστάτη του σπιτιού, αλλά η θερμοκρασία εισόδου του νερού στο μηχάνημα σε σχέση με το σετ πόιντ (42) και την εξωτερική θερμοκρασία. (λέει κάποια πράγματα στη σελίδα 15 του τεχνικού φυλλαδίου).

 

Το ότι σταματάει μετά τρία λεπτά οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα είτε του δικτύου είτε ρύθμισης που δεν μπορώ να μαντέψω.

 

Όταν ο χώρος πιάσει το σετ ποιντ, τό πόσα σταρτ- στοπ θα γίνουν εξαρτώνται από τη μόνωση του σπιτιού, από την διαφορά εσωτερικής - εξωτερικής θερμοκρασίας, από το πόσες φορές θα ανοίξει μια πόρτα ή ένα παράθυρο, από την ευαισθησία, το διαφορικό και τη θέση του θερμοστάτη χώρου, από τον συνολικό όγκο του νερού στο σύστημα κλπ.

 Καλή χρονιά. Πάνω από όλα με υγεία σε σενα και σε ολη την οικογενεια σου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου.

 

 

Το "πρόβλημα" με τα σταρτ/στοπ νομίζω το βρήκα. Είναι το chrono-proportional mode του θερμοστάτη. Κάνει συγκεκριμένο αριθμό κύκλων μέσα σε μια ώρα έτσι ώστε να κρατήσει τη θερμοκρασία σταθερή. Το άλλαξα σε on/off λειτουργία και νομίζω πως λύθηκε το πρόβλημα. Λέω νόμίζω γιατι αυτη την αλλαγη μόνο ο tp9000 την επιτρέπει. Ο tp4000 ειναι by default chrono-portional οποταν συνεχίζει τα σταρτ/στοπ. Θα τον αλλάξω με τον παλίο fantini cosmi ch110 που έχω για να δώ αν φτιαχτεί το θέμα.

 

Για την κατανάλωση μέσα σε μια ώρα χωρίς να σταματήσει καθόλου καταναλωνει απο 7 μέχρι 10Κwh. Φυσιολογικό;

Τις δυο τελευτάιες μέρες είναι παγωνία (για τα δεδομένα της περιοχής) και γραφει τρελλα αλλά λογικό νομίζω.

 

31/12/2015 max:12.8

1/1/2016 min:4.1 max: 8.2

2/1/2016 min:5.4 mx: 10.4

 

Εχω ζητήσει με το μηχανικό ραντεβού μετα τις γιορτές για να δούμε το θέμα της αντιστάθμισης( αν υπαρχει, αν ειναι ενεργοποιήμενη και αν δεν υπαρχει γιατι?) και πως μπορώ να αλλάζω από το controller τη θερμοκρασία νερού.

 

Και κάτι άλλο, λίγο ασχετο με το θέμα ( υπαρχει ενας τοίχος που βλεπει βόρεια (με παραθυρό) που είναι παρα πολυ κρύος. ο χώρος κοντα στο τοίχο είναι 1.5 βαθμο πιο κρύος απο το υπόλοιπο δωμάτιο. Τοση διαφόρα υπαρχει που με το που πλησιάζεις τον τοίχο νομίζεις οτι βγάινεις έξω. Θεμα θερμομόνωσης δεν νομίζω να πέζει γιατι κατασκευάστηκε με τον ίδιο τρόπο όπως όλο το σπιτι. (έχω και αλλο τοίχο που βλέπει βόρεια.) Με θερμόμετρο με υπαρυθρες μου βγάζει τον τοίχο 13-14!!! ενώ οι οιπόλοιποι είναι 17-19. ενα αλλο δεδομένο ειναι οτι συγκεκριμένος τοίχος κανει συχνα μούχλα και το παραθυρο καθε πρωι έχει ενα κουβα νερό πάνω του. Τι υποθέτεις (γιατι μονο υποθέσεις μπορεις να κανεις) οτι φταίει;;

Σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ. Οταν βρείς χρόνο περιμένω τις απαντήσεις σου.

post-104490-0-24488500-1451745082_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

10 ΚWh σε μιά ώρα, σύμφωνα με το προσπέκτους είναι πολλά.

 

Κάπου λέει για peak 13KW αλλά αυτά είναι στα σταρτ-στοπ και όσα και να είναι δεν νομίζω ότι μπορουν να καταναλωθούν 10 KWh σε μια ώρα.

 

Στον τοίχο που αναφέρεις πρέπει να έχει γίνει κάποια κακοτεχνία στη μόνωση ή στην προσαρμογή του παραθύρου με αποτέλεσμα τη δημιουργία κάποιας σημαντικής θερμογέφυρας. Το παραθυρο είναι συρόμενο ή ανοιγόμενο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα δεδομένα στο θέμα που θα με κάνουν να βγω από τα ρούχα μου αν το σκεπτικό μου είναι σωστό. Διαπίστωσα ότι ο controller της αντλίας δεν λειτουργεί αν δεν λειτουργεί η θέρμανση. Αυτό σημαίνει με βάση το σκεπτικό μου οτι οι θερμοστάτες των χώρων μου λειτουργούν σαν διακόπτες ρευματος για την αντλία. Δηλαδη αν η θερμοκρασία είναι κάτω απο την επιθυμητη δινει ρευμα στην αντλια και ανάβει και αν είναι πάνω απο την επιθυμητή το κόβει. Πραγμα νομίζω απαράδεκτο. Η αντλια δεν θα επρεπε να είναι συνεχώς σε "λειτουργια";;;;;; Πως το καλο τα συνδεσαν ετσι;;;; Δηλαδη δουλεει σαν ενα απλο boiler. Καθολου δεν εκταλευομαι την τεχνολογια του heatpump..

Link to comment
Share on other sites

Για σου Ιάσωνα, μάλλον μιλάμε για την ίδια Α/Θ.

Συνήθως στην Α/Θ υπάρχει υποδοχή για την σύνδεση ψυχρής επαφής (π.χ. θερμοστάτη χώρου), με αυτό τον τρόπο δεν κλείνει ο controller της Α/Θ. Με εσένα δεν ξέρω τι έχει συμβεί αλλά μάλλον υπάρχουν αρκετά προβλήματα! Μήπως θα είναι καλό να απευθυνθείς σε κάποιο άλλο μηχανικό να σου κάνει μια τεχνική έκθεση. Τι δουλεύει και τι όχι, η εγκατάσταση είναι σωστή ή όχι, Το σύστημα δουλεύει σωστά; κ.λπ.. Μετά από αυτό στέλνεις την έκθεση στον μηχανικό που εγκατέστησε το σύστημα. Αν περάσει εύλογος χρόνος και δεν έχεις απάντηση, με κοινοποίηση στο φορέα ελέγχου των εγκαταστάσεων στη Κύπρο, κάτι σαν το εδώ ΤΕΕ ενημερώνεις για το ιστορικό του προβλήματός σου. Αυτοί μάλλον θα έρθουν για να κάνουν τεχνική έκθεση για κακοτεχνίες. Μετά από την δικιά τους έκθεση βλέπεις τι κάνεις νομικά. Δεν γνωρίζω αν ισχύει στην Κύπρο αλλά εδώ σε περίπτωση κακοτεχνίας ο εγκαταστάτης οφείλει να λύσει το πρόβλημα με δικά του έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Έχω καταλάβει επιτέλους το controller της αντλιας  :smile:

Μια ακόμα ερώτηση για να ξεκινήσω τα πειράματα.

Πείτε μου τι θερμοκρασία νερου να βάλω για εξωτερική 18 και τι θερμοκρασία για Εξωτερική 0 έτσι για αρχή. 25 με 40 είναι καλά με ρυθμό μεταβολής 1?

ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλές θερμοκρασίες για αρχή πειραματισμών.

 

Αν πρόκειται να έχετε σταθερό set-point όλο το 24ωρο, θα καταλήξετε μάλλον σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Αν μεταβάλλεται το set-point, οι θερμοκρασίες θα είναι αυτές περίπου ώστε να μπορεί να ανεβαίνει η θερμοκρασία χώρου σε εύλογο χρόνο.

 

Αυτά με βάση την εμπειρία από το δικό μου σπίτι. Στο δικό σας σπίτι μπορεί να καταλήξετε σε διαφορετικές τιμές. Παίζουν ρόλο οι απώλειες του σπιτιού, η πυκνότητα των σωλήνων ενδοδαπέδιου, το είδος των δαπέδων (πλακάκι, ξύλο κλπ)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.