Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιδιορθωση σημειου κολωνας με εμφανιση οπλισμου


 
corsakias

Recommended Posts

Σε σημειο κολωνας εχει πεσει το τσιμεντο' εδω και χρονια θα ελεγα , και εμφανιστηκε ο οπλισμος.

Τι μπορω να κανω για το καλυτερο αποτελεσμα?

 

Διοτι σε αλλο σημειο του σπιτιου, σε δοκαρι που ειχε εμφανιστει παλι ο οπλισμος μετα απο καθαιρεση σαθρης επιφανειας απλα σοβαντιστηκε με ετοιμο σοβα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το παρακατω θεμα του Φορουμ θα καταλαβεις οτι το προβλημα σου θελει ιδιαιτερη αντιμετωπιση.

"Επισκευές-Ενισχύσεις" (Ενανθρακωση με διαβρωση)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Διοτι σε αλλο σημειο του σπιτιου, σε δοκαρι που ειχε εμφανιστει παλι ο οπλισμος μετα απο καθαιρεση σαθρης επιφανειας απλα σοβαντιστηκε με ετοιμο σοβα.

Ξέρεις, ο ασβέστης διαβρώνει τάχιστα τον οπλισμό.

Χάθηκε λίγο κάλυψη με τσιμεντονία πρίν;

Τώρα δεν ξέρω το υλικό του έτοιμου σοβά, τι μέρος του λόγου ήταν.

Link to comment
Share on other sites

μαζεύει και νεράκι στον πόδα. Εχει και μια ρωγμώλα κάτω απο διάβρωση. Εκεί δεξιά τι έχεις με την βάνα?  

 

Η πλάκα ή δοκός την έχει ακούσει και αυτή. Η μεταλλική περικοκλάδα τι είναι ακριβώς?

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

η περικοκλάδα :grin:  :grin:  :grin: πρέπει να είναι στραβωμένες αναμονές 

 

Φ4????? τίποτα παραπάνω για τέτοια καλλιτεχνική "απελπισία" απαιτεί εξοπλισμό απο την ΜΕΤΚΑ. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω μια ποιο γενικη φωτογραφια και θα σας δειξω. Η περικοκλαδα ειναι δεσιμο σωληνας αποχετευσεως, αμιαντου, φανταζομαι στον οπλισμο απο τη κατασκευη του κτιριου (1984). Η φωτογραφια δειχνει κολωνα πλατους ενος μετρου κοντα στο θεμελιο, ενα μετρο το πολυ αποσταση. Ειναι βορεινο σημειο, ηλιος δεν το βλεπει ουτε καλοκαιρι σχεδον και στο κατω ακρο της φωτογραφιας που ισως φαινεται ειναι το φρεατιο. Δεξια ειναι το λεβητοστασιο εξου και τα υδραυλικα.

 

Ο σοβας ηταν viodom.

 

ΥΣ. Να κανω αποξεση του σημειου με κοπρεσερ για να φανει καλυτερα το σημειο?

Γενικοτερα ως ανθρωπος της οικοδομης εχω δει πολυ χειροτερα, αλλα επειδη δεν ειναι ο τομεας μου δεν εχω ασχοληθει ουτε γνωρισω σχετικα. Εχω δει πολλα ομως να αφηνονται στη τυχη τους ή να καλυπτονται ως εχει, με σοβα.

Link to comment
Share on other sites

 Η περικοκλαδα ειναι δεσιμο σωληνας αποχετευσεως, αμιαντου, φανταζομαι στον οπλισμο απο τη κατασκευη του κτιριου (1984).

 

για ξαναπές το :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Λοιπόν θα πάρεις ένα μολυβάκι πεχα  θα βρέξεις λίγο το σκυρόδεμα στο βάθος του οπλισμού και θα χαράξεις μολυβιες. Αν έχει πεχά κάτω απο 7 να τους πεις να κάνουν το σταυρό τους διότι δεν φτιάχνετε με τίποτα και καλύτερα να το καθαιρέσουν και να ρίξουν νέο. Προφανώς να κοιτάξουν και τα υπόλοιπα. Αμα πας πιο χαμηλά απο την εδαφοπλακα θα κλάψεις. Το γιατί δεν φτιάχνεται έχει να κάνει με την απώλεια μηχανικών ιδιοτήτων του χάλυβα και του σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καθετη σωλην αποχετευσης εξωτερικη που ειναι δεμενη με συρμα.

Μολυβι ph που βρισκω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.