Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικη θερμομόνωση δωματιου


MARIA5

Recommended Posts

Καλημερα θα ηθελα τη βοηθεια και την εμπειρια σας σχετικα με τη μονωση ενος δωματιου που με ταλαιπωρη αρκετο καιρο με προβλημα παρουσιας μυκητων σε μια γωνια του ταβανιου,και ειναι αρκετα πιο κρυο απο το υπολοιπο σπιτι,Το δωματιο ειναι στο 4 οροφο νοτιο δυτικο.Εφερα ενα φιλο μου μηχανικο και το ειδε πριν ενα χρονο και μου ειπε και μου ειπε για εσωτερικη συμπηκνωση για τους μυκητες, και οτι εχει αμονωτα δοκαρια και κολωνες.Μου προτεινε εξωτερικη θερμομωνοση την οποια δεν την αντεχω οικονομικα λογω σκαλωσιας,αφυγραντηρα,για οσο καιρο δεν κανω μονωση, και καλο εξαερισμο.Το προβλημα ομωςσε μικροτερο βαθμο συνεχιζει να υπαρχει και σκεφτηκα να κανω εσωτερικη μονωση του δωματιου Εσεις με την εμπειρια σας τι θα μου προτεινατε για εσωτερικη μονωση???και αν θα εχω αποτελεσμα.Το διαμερισμα ειναι χτισμενο το 1996,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εσωτερική μόνωση υπαρχουν αρκετά προιοντα (εχω χρησιμοποιησει κ εγω ενα στο σπιτι μου)... αλλά ολοι οι κατασκευαστες συνιστουν να τα χρησιμοποιησετε εφοσον δεν υπαρχουν προβλήματα υγρασίας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υγρασια δεν εχω πουθενα στο σπιτι με εξαιρεση τη γωνια του δωματιου που αναφερω που ειναι απο εσωτερικη συμπηκνωση οπως μου ειπε ο φιλος μηχανικος(Δεν εργαζεται πλεον στην ελλαδα για να τον συμβουλευτω παλι) Υλικα το ξερω υπαρχουν πολλα. Αλλοι μου λενε κολλητο eps 5mm με σοβα αλλοι μου προτεινουν γυψοσανιδα με ορυκτοβαμβακα,αλλοι μου προτεινουν γυψοσανιδα με φυλλα αλουμινιου για φραγμα υδρατμων και μονωτικα φυλλα εχω μπερδευτει για αυτο σας ρωταω και χρειαζομαι την εμπειρια σας

Link to comment
Share on other sites

...με την εσωτερικη μονωση θα "σκεπασετε" το πρόβλημα. Στοχος σας (θα πρεπει να) ειναι η λυση του προβλήματος...αρα οχι εσωτ μονωση...

+1

Edited by pegiavass
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική θερμομόνωση δεν γίνεται αν αυτό εννοείται.1)Σκαλώσία δεν μπορεί να μπει από κάτω έχει χώρο στάθμευσης κλεισμένο με λαμαρίνα για 5 αυτοκίνητα αυτό είναι ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο και φυσικά το οικονομικό..Οι πολιτικοί μηχανικοί του forum δεν έχουν κάτι να προτείνουν???

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σας είναι η σκαλωσιά, αυτό μπορεί να λυθεί πχ με κρεμαστή σκαλωσιά, αλλά υπάρχει κι ένα επιπλέον κόστος.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σας είναι η σκαλωσιά, αυτό μπορεί να λυθεί πχ με κρεμαστή σκαλωσιά, αλλά υπάρχει κι ένα επιπλέον κόστος.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σας ευχαριστω για την ενημερωση δεν το γνωριζα.Μηπως μπορειτε να μου πειτε ενα κατα προσεγγιση κοστος?ειμαι στον 4 οροφο και θελω να μονωσω ενα δωματιο 4,5m χ 3m τις 2 ακριανες πλευρες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της, καλό είναι, να βρείτε έναν μηχανικό, να έρθει, να κάνει αυτοψία και να σας απαντήσει υπεύθυνα από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.