Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικη θερμομόνωση δωματιου


MARIA5

Recommended Posts

Σας απάντησε ήδη ο nvb, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι από το εσωτερικό____

Αν καταλαβα καλα εσεις και ο Κυριος nvb μου λετε οτι ολα τα προιοντα που διαφημιζουν για εσωτερικη θερμομονωση ειναι ακαταλληλα,τοτε γιατι τα πουλανε ρε παιδια?Και μαλιστα τα διφημιζουν και συναδελφοι σας σε βιντεακια στo youtube τι να πω.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτό που σου λένε MARIA5 οι συνάδελφοι είναι ότι η μόνωση από το εσωτερικό είναι μια ανεπαρκής λύση. Ενα κουκούλωμα.

Οχι γιατί είναι κακής ποιότητας τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν αλλά γιατί αυτός ο τρόπος μόνωσης δεν είναι σωστός. 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα εσεις και ο Κυριος nvb μου λετε οτι ολα τα προιοντα που διαφημιζουν για εσωτερικη θερμομονωση ειναι ακαταλληλα,τοτε γιατι τα πουλανε ρε παιδια?Και μαλιστα τα διφημιζουν και συναδελφοι σας σε βιντεακια στo youtube τι να πω.......

 

1. σας ειπα οτι και εγω εχω χρησιμοποιησει εσωτερικη θερμομονωση (διοτι δεν μπορουσα να κανω εξωτερικη)

2. με την εσωτερικη μονωση χανετε καποια θερμοχωρητικότητα (απο τα εξωτερικά τοιχία), το οποιο ομως αμβλύνεται απο τους εσωτερικους τοιχους

3. η δικη σας περιπτωση εχει "πιθανον" εξωτερικο αιτιο, αρα πρεπει να την λυσετε απο εξω και οχι απο μεσα

4. σε ολα τα προιοντα πρεπει να εχουμε κριτικη σκεψη

5. εαν δεν σας επεισα με τα παραπανω, μπορω να σας στειλω με Pm το υλικο που χρησιμοποιησα

Link to comment
Share on other sites

1. σας ειπα οτι και εγω εχω χρησιμοποιησει εσωτερικη θερμομονωση (διοτι δεν μπορουσα να κανω εξωτερικη)

2. με την εσωτερικη μονωση χανετε καποια θερμοχωρητικότητα (απο τα εξωτερικά τοιχία), το οποιο ομως αμβλύνεται απο τους εσωτερικους τοιχους

3. η δικη σας περιπτωση εχει "πιθανον" εξωτερικο αιτιο, αρα πρεπει να την λυσετε απο εξω και οχι απο μεσα

4. σε ολα τα προιοντα πρεπει να εχουμε κριτικη σκεψη

5. εαν δεν σας επεισα με τα παραπανω, μπορω να σας στειλω με Pm το υλικο που χρησιμοποιησα

Καλημερα σας πραγματι το αναφερατε το ειχα ξεχασει.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξωτερικο αιτιο που αναφερατε. Ο συναδελφος σας ειχε προτεινει εξωτερικη μονωση και ο κυριος παραγοντας το θυμηθηκα τωρα. ηταν η θερμοχωρητικοτητα και μαλιστα μου ειχε πει να συμφωνουσαμε αν γινοτανε βεβαια ολη η πολυκατοικια, γιατι ολοι παρουσιαζουν ακριβως το ιδιο προβλημα στο συγκεκριμενο δωματιο να τη μονωναμε εξωτερικα.Δεν μπορουσαν καποιοι,μετα απο λιγο φταξανε τα parking απο κατω και ετσι τελειωσε το θεμα..Αλλα εγω πρεπει κατι να κανω να βελτιωσω το δωματιο κοιμαται μικρο παιδι δεν μπορω να το αφησω ετσι.Πιστευω να με καταλαβαινετε.

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να αφήσετε την θερμομόνωση και σε πρώτο χρόνο να καθαιρέσετε την υφιστάμενη βαφή και τον λεπτό σοφά και να περάσετε μια βαφή ανοικτής διαπνοής. Δεν είμαι ενάντια της εσωτερικής μόνωσης εφόσον δεν την ελέγχουμε για την μέγιστη απόδοση αλλά για να λύσουμε συγκεκριμένο πρόβλημα. Εννοείτε βέβαια οτι θα υπολογιστεί για σχεδόν όλους του τοίχους ξεχωριστά απο τον μηχανικό και θα γίνει ειδική παρέμβαση για τα παράθυρα. θα απαιτηθεί κάποιο φράγμα υγρασίας ανοικτής διαπνοής βέβαια να περαστεί στον υφιστάμενο τοίχο και μετά η μόνωση και η γυψοσανίδα και θα υπάρχουν και οπές εκτόνωσης στρωματικής υγρασίας κοντά στα παράθυρα. Αυτά όμως μπορεί να τα υπολογίσει ο μηχανικός. Σίγουρα τα κέρδη δεν θα είναι αντίστοιχα της εξωτερικής αλλα αρκετά καλύτερα με αυτά που έχετε σήμερα. Σαφώς βέβαια θα πρέπει να καταλάβετε οτι θα χάσετε περίπου 10εκ περιμετρικά ενω θα πρέπει να λειτουργείτε συγκεκριμένες συνθηκες θέρμανσης και ψύξης. 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς βέβαια θα πρέπει να καταλάβετε οτι θα χάσετε περίπου 10εκ περιμετρικά ενω θα πρέπει να λειτουργείτε συγκεκριμένες συνθηκες θέρμανσης και ψύξης. 

...θα μπορουσε να χρησιμοποιησει κ μονωση των 6mm, και να μην χασει τοσο πολυ χώρο...(εννοειται οτι η αποδοση της ειναι υποδεεστερη αυτης των 10εκ, αλλα τα αποτελεσματα της δεν ειναι αμελητεα)

Link to comment
Share on other sites

τα 10εκ είναι μεμβρανη +6αρα+ γυψοσανιδα.

H Μεμβρανη υποθετω οτι μου την προτεινετε γιατι υποψιαζεσθε υγρασια απο εξω?Δεν ειναι ομως περιεργο να εχουν το ιδιο σχεδον προβλημα 8 διαμερισματα στο ιδιο δωματιο σε ολους τους οροφους και στη δεξια πλευρα και στην αριστερη και να ειναι εξωτερικη η αιτια?Επισυναπτω μια φωτο του προβληματος.(οι φιλοι μου οι μυκητες φαινονται ψηλα αναμεσα στο δοκαρι και στη κολωνα)

post-104841-0-85002500-1453280527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.