Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριβή ολίσθησης


Pavlik

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Χρειάζομαι τα φώτα σας !!!! Θέλω να υπολογίσω την τριβή ολίσθησης μεταξύ ενός ράουλου και μιας ταινίας αλουμινίου.

Edited by Pavlik
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για βαφείο ταινίας αλουμινίου . Ταινία τυλιγμένη θα μεταφέρεται  μέσω ράουλων θα βάφεται και θα ξανά τυλίγεται πλέον βαμμένη. Εγώ θέλω αρχικά να υπολογίσω την τριβή σε ένα από αυτά....

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημά σου είναι πολύ αόριστο... θα σου πρότεινα να ανεβάσεις κάποιο σχέδιο... και να διατυπώσεις το ζητούμενο... (πχ ισχύς ηλεκτροκινητήρα?)

 

ωστόσο, αν καταλαβαίνω σωστά, μάλλον πειραματικά θα πρέπει να το προσδιορίσεις...

 

αν θες αναλυτικό υπολογισμό τότε ψάξε στην Τριβολογία... δεν θα είναι απλά τα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Χρειάζομαι τα φώτα σας !!!! Θέλω να υπολογίσω την τριβή ολίσθησης μεταξύ ενός ράουλου και μιας ταινίας αλουμινίου.

 

 

Πρόκειται για βαφείο ταινίας αλουμινίου . Ταινία τυλιγμένη θα μεταφέρεται  μέσω ράουλων θα βάφεται και θα ξανά τυλίγεται πλέον βαμμένη. Εγώ θέλω αρχικά να υπολογίσω την τριβή σε ένα από αυτά....

 

 

 

Κανείς τίποτα ?

 

 

Με βάση τα στοιχεία που έδωσες, η τριβή θα είναι περίπου 47 Ν.

Edited by CostasV
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.