Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαρροή μέσω ουδετέρου με κατεβασμένο τον μικροαυτόματο του κυκλώματος


Spiros Tigarakis

Recommended Posts

καταρχην ειμαι νεος στο φορουμ και απειρος ηλεκτρολογος και επισης ενα μπραβο στο σαιτ που βοηθαει αρκετα! απλη απορια : θελω να μαστορεψω ενα φωτιστικο το αφαιρω απο την οροφη και αφοτου πριν απο αυτο εχω κλεισει τον αυτοματο να μην με τσακισει κανα ρευμα. πιανω τον ουδετερο και πεφτει ο ρελες. σε πρωτη εκτιμηση αυτο λεγεται διαροη προς την γη και ο ρελες το βρισκει. η απορια μου ειναι οτι ο αγωγος του ουδετερου θα ακολουθησει την διαδρομη με την λιγοτερη αντισταση αρα απο την ουδετερογειωση και οχι απο το σωμα μου προς την γη. γιατι συμβαινει αυτο το φαινομενο και τι μου ξεφευγει??

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα αυτο που λες δε στεκει.

 

Εχεις κλεισει τον αυτοματο (ασφαλεια/μικροαυτοματο υποθετω) οποτε δεν υπαρχει ρευμα στο κυκλωμα.

αρα αφου δεν υπαρχει ρευμα δεν υπαρχει και διαρροη.

 

Τωρα πως μπορει να υπαρξει διαρροη απο τον ουδετερο ........ 

Αν ειναι ετσι οπως τα λες αυτο σημαινει οτι ο ουδετερος εχει ταση ως προς γη ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

μια διαρροή δεν χρειάζεται ρεύμα στο κύκλωμα για να υπάρξει, αρκεί ο ουδέτερος να έχει μια ικανή τάση από την λειτουργία των άλλων κυκλωμάτων που αγγίζοντας τον να δημιουργεί ρεύμα που ενεργοποιεί τον ΔΔΕ

Edited by nvel
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα αυτο που λες δε στεκει.

 

Εχεις κλεισει τον αυτοματο (ασφαλεια/μικροαυτοματο υποθετω) οποτε δεν υπαρχει ρευμα στο κυκλωμα.

αρα αφου δεν υπαρχει ρευμα δεν υπαρχει και διαρροη.

 

 

ναι οντως εχω κλεισει το μικροαυτοματο.. ρευματα επιστροφης στον ουδετερο σαν επιστροφες υπαρχουν απο αλλες καταναλωσεις στο σπιτι οποτε ειναι πιθανο να περναει ενα ρευμα επιστροφης που αντι να καταληξει στον ρελλε καταληγει μεσα απο το σωμα μου στην γη???? αυτο ισως εξηγει και αυτο που λεει ο φιλος nvel ....η ουδετερογειωση επισης για αυτο το φαινομενο που αντιμετωπιζω στο σπιτι ειναι κατι που πρεπει να με ανησυχει σαν περιπτωση φθορας??

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ανάβει ή λειτουργεί κάτι άλλο την ίδια στιγμή που ακουμπάς εσύ τον ουδέτερο , το οποίο κάτι άλλο έχει κοινό ουδετερο με αυτον που ακουμπάς εσύ. Οπότε για να κάνεις δουλειά να κλείνεις τον γενικό. Αλλιώς και ακουμποντας τον ουδετερο υπο συνθήκες μπορείς να πάθεις ηλεκτροπληξία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από εμένα, κατά την δική μου άποψη ο λόγος ο οποίος ενεργοποίησε τον ΔΔΕ είναι η μεγάλη αντίσταση ουδετέρου.

 

Μάλλον το ρεύμα επιστροφής από άλλη γραμμή πέρασε πιο εύκολα από το σώμα σου παρά από τον αγωγό ουδετέρου στο πίνακα.

 

Όσο αφορά τον ΔΔΕ πράγματι αν ενώσεις τον αγωγό του ουδετέρου με τον αγωγό γείωσης ο ΔΔΕ θα πρέπει να ενεργοποιηθεί αφού θα εμφανιστεί διαρροή, αλλά να περάσει τόσο εύκολα από το ανθρώπινο σώμα (1100 έως 1400 Ωμ) μάλλον θα πρέπει να ελέγξεις τις καλωδιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.