Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός Περιβάλλοντος ως τεχνικός ασφαλείας (επαγγελματικά δικαιώματα).


Mhx.per.

Recommended Posts

  • 3 months later...

καλημέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κ πως μπορούμε οι μηχανικοί περιβάλλοντος να εκτελέσουμε χρέη τεχνικού ασφαλείας?

Μετά από 2 χρόνια από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος έχουμε την δυνατότητα?

αν ναι χρειάζεται τπτ επιπλέον να καταθέσουμε στο ΤΕΕ? χρειάζεται κάποιο σεμινάριο για να έχεις κάποια πιστοποίηση? ή απλά διαβάζοντας καποια βιβλία για την ανάλογη δραστηριότητα που θα έχεις την ευθύνη?

και για το τέλος αν γνωρίζει κάποιος κάποιο βιβλίο που να αναφέρεται αλλά να το εγκρίνει κιόλας!!! αλλά κ για το πως ακριβώς πληρώνεται ( με σύμβαση ή με τις επισκέψεις που κάνεις στην επιχείρηση? ή ανάλογα με την συνενόηση με τον εργοδότη?)

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια γρήγορη απάντηση

 

Π.Δ. 294/1988

http://www.teiser.gr/diasyndesi/files/dikaiomata/mix/%CE%A0.%CE%94.%20294_88.pdf

 

Βιβλία

ΙΕΚΕΜ/ΤΕΕ ISBN 9608369185

http://www.elinyae.gr

 

Αμοιβή : 400+ για τη μελέτη

Για την ωριαία απασχόληση : δική σου απόφαση

Link to comment
Share on other sites

gnusselt σε ευχαριστώ...

αλλά οι απορίες μου δεν μπορώ να πώ ότι καλύφθηκαν.

κυρίως στο θέμα του αν εγώ σαν Μηχανικός Περιβάλλοντος μπορώ να ασκήσω καθήκοντα Τ.Α. κ αυτό γιατί η σχολή μου σαν τίτλος δεν αναφέρεται στον πίνακα.

τώρα για επιπλέον πληροφορίες προσπάθησα να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ καβάλας αλλά ώς γνωστόν το τμήμα που σχετίζεται με τα εργασιακά και των δικαιωμάτων, με παρέπεμψε στο αντοίστιχο τμήμα της Αθήνας. Οπότε πλέον θα δώ από κει τι μπορώ να μάθω. Όσον αφορά για το βιβλίο μάλλον θα το πάρω για να έχω μια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Στο τμήμα μηχανικών περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου της Θράκης έχουν μάθημα "Δημόσια Υγιεινή - Ασφάλεια Εργασίας" οπότε μάλλον επιτρέπεται να γίνεις Τ.Α.

Για να είσαι σίγουρος όμως τηλεφώνησε :

 

Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας : 210 3702401-2

 

Κέντρο Πρόληψης Επαγγελματικού Κινδύνου Αθηνών : 210 3702316-7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συμβουλευτείς το Σ.ΕΠ.Ε., το γραφείο της Καβάλας είναι στην Ομονοίας 117 - τηλέφωνο δε θυμάμαι, το έχω στο εργοτάξιο. Θυμάμαι της Δράμας: 25210 48549

 

Σίγουρα η Επιθεώρηση Εργασίας είναι η πλέον αρμόδια υπηρεσία για να απαντηθεί το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.