Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση ΤΣΜΕΔΕ


romeos

Recommended Posts

Άσχετα αν έχεις ανοικτά η κλειστά βιβλία το ασφαλιστικό χρέος ρυθμίζεται από τα ταμεία με τις εκάστοτε ρυθμίσεις..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μιλήσει για νέα ρύθμιση 100+ δόσεων και υπουργοί και δημοσιογράφοι αλλά την περιμένουμε. Πάντως όποιος ήταν στις 100 δόσεις και την έχασε μπορεί να προσπαθήσει να ξαναμπεί, αν έχει να πληρώσει. Εγώ είχα να πληρώσω δόση από τον Οκτώβριο και με ξαναβάλανε.

Link to comment
Share on other sites

Πώς σε ξαναβάλανε; Εγώ πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ με την αίτησή μου να ξαναμπώ και μου είπαν εν ολίγοις, στα σκουπίδια θα καταλήξει γιατί λέει τώρα λόγω ΕΦΚΑ δεν υπάρχει αρμόδιος να εξετάσει το αίτημα, αφού πλέον ενώθηκαν. Για δώσε καμιά πληροφορία αν θες, τί έκανες...

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έκαναν αρχικά τους δύσκολους, δυσανασχέτησαν κλπ. Μου είπαν ότι το κοιτάζουν κατά περίπτωση και θα δούμε και κάτι τέτοια (πάντως μου έδωσαν την εντύπωση ότι δεν εξαρτάται από αυτούς). Εγώ δεν έκανα καμία αίτηση, απλώς μου εκτύπωσαν τι χρωστούσα να πληρώσω (με προσαυξήσεις όμως) και αφού πήγα την επομένη και τα πλήρωσα, στο τέλος του μήνα τράβηξε μαζεμένες 7-8 δόσεις (επίσης με προσαυξήσεις). Αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενά τους, με είχε κρατήσει στον διακανονισμό "το σύστημα" και έτσι ήταν εφικτή η επαναφορά.

Πάντως έχει προαναγγελθεί η νέα ρύθμιση, λογικά τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, απ' όσο γνωρίζω επίσημη απάντηση δεν υπάρχει στο θέμα, αλλά πιστεύετε πως αν κάποιος ενταχθεί σε οποιαδήποτε ρύθμιση (ουσιαστικά την εξής μια και μοναδική που υπάρχει αυτή την στιγμή των 12 δόσεων) και το επόμενο διάστημα βγει η ρύθμιση των 120, θα έχει το δικαίωμα/δυνατότητα να μεταπηδήσει σε αυτές;

Edited by Forma
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να μετά πηδάς από τον έναν διακανονισμό στον άλλο δεν γίνεται, θα πρέπει «εσκεμμένα» να χάσεις αυτόν που είσαι ήδη

Βέβαια οι 120 δόσεις δεν έχουν βγει και δεν ξέρεις αν πλήρεις τις προϋποθέσεις να ενταχθείς όποτε αυτό είναι και ένα ρίσκο

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εχθές πάντως που συνομίλησα τηλεφωνικά με υπαλλήλους αρμόδιων τμημάτων (και διαφορετικών περιοχών) μου έδωσαν την (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ με βάση την εμπειρία τους άποψη καθώς τίποτα επίσημο δεν έχει ανακοινωθεί) πως θα είναι εφικτό... αν το σκεφτούμε λογικά, θα έπρεπε να ισχύει, καθώς και δίκαιο είναι και κοντά στο πλαίσιο εφαρμογής του, δηλαδή την ευκολία αποπληρωμής και βιωσιμότητας ταμείου αλλά και επιχείρησης.

 

Από την άλλη ikaros13, ενώ και εγώ είχα το δικό σου σκεπτικό, δηλαδή πως έστω μπαίνεις στις 12, βγαίνει κάποια στιγμή το πρόγραμμα των 120 και αν δεν μπορείς να μεαπηδήσεις, ακυρώνεις των 12 (μη πληρώνοντας μια δόση πχ.) και κάνεις άμεσα διακανονισμό και πάλι για τις 120, ωστόσο μου ανέφεραν πως αν μπεις στις 12 δόσεις και χάσεις μια από αυτές (και επομένως ακυρωθεί ο διακανονισμός) δεν θα μπορείς να μπεις μετά στις 120!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι,

Αυτή η ρύθμιση των 100 δόσεων (για ληξιπρόθεσμες οφειλές ΤΣΜΕΔΕ) που αναφέρετε παραπάνω, ποιό διάστημα ίσχυσε, τότε που ίσχυσαν οι 100 δόσεις για ληξιπρόθεσμες οφειλές στην εφορία;

Αυτή τη στιγμή ισχύουν μόνο(?) οι 12 δόσεις; Αν κάποιος, έχει κλειστά τα βιβλία του (και άρα δεν μπορεί να μπει στις ... μελλοντικές 120 δόσεις) τί άλλο μπορεί να κάνει;

Είχα κάνει διακανονισμό 12 δόσεων, αλλά δεν μπόρεσα να ανταπεξέλθω. Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να προκύψει κάποιος διακανονισμός, τουλάχιστον σε 24 δόσεις (μακάρι και παραπάνω), και να μπορέσει κάποιος με κλειστά βιβλία να ενταχθεί σ'αυτόν;

Υπάρχει περίπτωση, σήμερα, το ΤΣΜΕΔΕ να δεχτεί διακανονισμό σε 24 δόσεις (ενώ κάποιος ήταν στο καθεστώς των 12 δόσεων και το έχασε);

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο οι 12 μήνες ισχύει εκτός αν ψηφιστεί κάτι άλλο. Έχω κάνει τις 100 δόσεις όταν βγήκαν για τις ληξιπρόθεσμες της εφορίας που λες και ασφαλιστικά ταμεία από τους πρώτους :). Εννοείται ότι 12 δόσεις σχεδόν κανεις δεν μπορεί εκτός αν μιλάμε για μικρό ποσό

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.