Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου


assosboy

Recommended Posts

Καλησπέρα,
Αν και παρακολουθώ τακτικά το forum, είναι πρώτη φορά που γραφώ. Σε μονοκατοικία 150m2, σκοπεύω να αντικαταστήσω τον υφιστάμενο λέβητα πετρελαίου (Chappee 90kW-πονεμένη ιστορία πως τοποθετήθηκε τόσο μεγάλος λέβητας). Μένω επαρχία και δεν υπάρχει δυνατότητα αερίου. Το κόστος αντλίας θερμότητας ξεφεύγει από τα οικονομικά δεδομένα της εποχής, οπότε προσανατολίζομαι σε νέο λέβητα πετρελαίου σωστά διαστασιολογημένο. Έχω εξετάσει διάφορα εναλλακτικά σενάρια (συνδυάζοντας κόστος-αποδοτικότητα συστήματος):
1. Ατομική μονάδα πετρελαίου (π.χ Saturn-Kiturami). Πιο οικονομική λύση.
2. Λέβητα πετρελαίου χαμηλών θερμοκρασιών σε συνδυασμό με πίνακα αντιστάθμισης. 
3. Λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης (εννοείται με αντιστάθμιση). Πιο ακριβή λύση.

Σκέφτομαι πιο ζεστά λέβητα συμπύκνωσης, απλά δε ειμαι σίγουρος κατά πόσο αξίζει τα λεφτά μια τέτοια επένδυση. Προφανώς για να επωφεληθούμε από τη υψηλή απόδοση των συγκεκριμένων λεβήτων πρέπει η θερμοκρασία εισόδου νερού στα σώματα να είναι το πολύ 50oC και η θερμοκρασία επιστροφής περίπου 30οC, γεγονός που είναι πολύ δύσκολο (εκτός και αν τα σώματα είναι υπερ-υπερδιαστασιολογημένα ή το σπίτι έχει μονώσεις Γερμανίας). Οπότε λογικά δε θα μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί τον υψηλό βαθμό απόδοσης των συγκεκριμένων λεβήτων. Παρεπιπτόντως (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση) η Βuderus έχει βγάλει ένα καινούριο μοντέλο λέβητα συμπύκνωσης Logano Plus GB105 χωρίς να έχει απαγορευτική τιμή (γνώμες για το συγκεκριμένο λέβητα;) 

Μήπως λοιπόν είναι πιο σοφό να πάει κάποιος σε λέβητα χαμηλών θερμοκρασιών με αντιστάθμιση, εκμεταλλευόμενος πλήρως την απόδοση του λέβητα και με λιγότερο κόστος τελικά;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λοιπόν είναι πιο σοφό να πάει κάποιος σε λέβητα χαμηλών θερμοκρασιών με αντιστάθμιση, εκμεταλλευόμενος πλήρως την απόδοση του λέβητα και με λιγότερο κόστος τελικά;

 

Ναι σε συνδυασμό με μηχανολόγο που θα σου δει τη εγκατεστημένη θερμαντική ισχύς των σωμάτων του βάση των απωλειών σου...........

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και τη θερμαντική ισχύ των σωμάτων και τις θερμικές απώλειες. Ο υπάρχων λέβητας είναι ρυθμισμένος για θερμοκρασία νερού στους 75οC. Απ'ότι φαίνεται με τα σώματα που έχω στη καλύτερη περίπτωση η θερμοκρασία νερού προσγωγής που μπορώ να πάω είναι 60οC. Οπότε με λέβητα συμπύκνωσης δε θα δω κάποια ιδιαίτερη εξοικονόμηση. Σωστά;

 

1. Έχετε να προτείνεται κάποια μοντέλα λεβήτων που έχετε χρησιμοποιήσει;

 

2. Ειναι προτιμότερη η αντιστάθμιση στο καυστήρα ή με χρήση τρίοδης βάνας; 

 

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.
Ευχαριστώ, hkamp.
Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι το σημείο δρόσου των καυσαερίων diesel είναι 48oC, με επιστροφή νερού 45oC ξεκινάει μία μικρή συμπύκνωση των καυσαερίων.

 

Θεωρείς ότι με τα υπάρχοντα σώματα και 60oC θερμ. προσαγωγής μπορείς να καλύψεις τις θερμικές απώλειες την δυσμενέστερη κλιματικά ημέρα; Τότε η λειτουργία της αντιστάθμισης θα σου δίνει και χαμηλότερες θερμ. προσαγωγής τις πιο ήπιες ημέρες (50oC και ίσως και χαμηλότερα) και τότε μπορείς να εκμεταλλευτείς καλύτερα τον λέβητα συμπύκνωσης.

 

Σε κάθε περίπτωση, κοίταξε από τα φυλλάδια με τα τεχν. χαρακτηριστικά των λεβήτων συμπύκνωσης, τους βαθμούς απόδοσης για διάφορες θερμ. προσαγωγής και επιστροφής και με την βοήθεια ενός μηχανολόγου μηχανικού να προσδιοριστούν οι θερμ. απώλειες και η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας των υφιστάμενων σωμάτων για να καλυφθούν αυτές.

 

Κάτι μου λέει ότι τα σώματα πρέπει να είναι αρκετά υπερδιαστασιολογημένα, κρίνοντας από τον λέβητα των 90KW...

 

 

Υ.Γ. Σε λέβητα συμπύκνωσης αντιστάθμιση στον καυστήρα, όχι τρίοδη/τετράδοη βάνα.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε λέβητα χαμηλών θερμοκρασιών με αντιστάθμιση και καλά ρυθμισμένο καυστήρα και είναι πολύ οικονομικός. Νομίζω ο συμπύκνωσης θα έχει ελάχιστη διαφορά σε κατανάλωση οπότε αν η διαφορά κόστους είναι τεράστια ίσως να μην αξίζει τον κόπο.

 

Επειδή έχουν μπει πολλές αντλίες θερμότητας σε υπάρχων σπίτια ίσως μπορείς να βρεις κάνα καλό λέβητα/καυστήρα σε μεταχειρισμένο αν ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι το σημείο δρόσου των καυσαερίων diesel είναι 48oC, με επιστροφή νερού 45oC ξεκινάει μία μικρή συμπύκνωση των καυσαερίων.

 

Θεωρείς ότι με τα υπάρχοντα σώματα και 60oC θερμ. προσαγωγής μπορείς να καλύψεις τις θερμικές απώλειες την δυσμενέστερη κλιματικά ημέρα; Τότε η λειτουργία της αντιστάθμισης θα σου δίνει και χαμηλότερες θερμ. προσαγωγής τις πιο ήπιες ημέρες (50oC και ίσως και χαμηλότερα) και τότε μπορείς να εκμεταλλευτείς καλύτερα τον λέβητα συμπύκνωσης.

 

 

Προφανώς με  60οC θερμ. προσαγωγή δε μπορώ να καλύψω τις θερμικές απώλειες στη δυσμενέστερη μέρα. Με περίπου 10οC εξ. θερμοκρασία μπορώ να έχω 60οC θερμ. προσαγωγής και να καλύπτω τις απώλειες.

 

Κάτι μου λέει ότι τα σώματα πρέπει να είναι αρκετά υπερδιαστασιολογημένα, κρίνοντας από τον λέβητα των 90KW...

 

Ο λέβητας έχει τοποθετηθεί θεωρητικά για τέσσερα σπίτια (150m2 το καθένα, κατάσκευης 1985), μόνο που τελικά το ένα θερμαίνεται). Τα σώματα δεν είναι τόσο υπερδιαστασιολογημένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.