Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγροθερμομόνωση


Ροδοπουλος

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τιμή 40 βαθμοί 87% υγρασία δεν εμφανίζεται καν στους ψυχρομετρικους χάρτες

 

Στα παραθαλάσσια μέρη όταν έχω το μεσημέρι καλοκαιριού 50% υγρασία η θερμοκρασία είναι σίγουρα κάτω από 40

 

κάνετε λάθος διότι η θερμοκρασία αυξάνει την εξάτμιση της θάλασσας. Είναι ο γνωστός κύκλος του νερού. Για τον λόγο αυτό στα Χανιά πχ θα βρείτε θερμοκρασία 42 βαθμούς και σχετική υγρασία 76% το μεσημέρι για τουλάχιστον 2 μήνες. Μπορείτε να βρείτε αναλυτικά τα δεδομένα στην ΕΜΥ.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

http://www.hnms.gr/hnms/greek/climatology/climatology_month_html?dr_month=07

Δεν βρίσκω

και δεν χρειάζεται να με πείσετε

δεν έγινε και τίποτα

 

 μην κοιτάτε τις μέσες τιμές. Δεν μας δίνουν την πραγματική εικόνα. Ζητήστε να σας αποστείλουν τις ωριαίες τιμές. 

 

Κοιτάξτε

 

http://www.navihellas.gr/weather-history/?id=620

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

στο site που παραθέτεται επαληθεύω κατά τεκμήριο τα λεγόμενα μου

για μια τυχαία μέρα 31/7 και για περίοδο  από  2000-2015, μέση μέγιστη θερμοκρασία 32 βαθμοί και απόλυτη μέγιστη το 2015, 36 βαθμοί

οι υγρασίες δεν είναι ανά ώρα αλλά από τις μέσες τιμές (μέση 58%, ελαχ, 35% μέγιστη 81%) πάλι δεν προκύπτουν ακραίες συνθήκες σαουδικης αραβιας

συνήθως, αν όχι πάντα,  η μέγιστη θερμοκρασία συνδυάζεται με την ελάχιστη υγρασία κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής ημέρας

 

ξεκίνησα την κουβέντα γιατί ο συνάδελφος που χρησιμοποιησε το excel ρώτησε αν παρατηρεί κάνεις κάτι στους υπολογισμούς του

παρατήρησα στο pdf του συνάδελφου πολλά λάθη όπως ανύπαρκτες συνθήκες θέρους και για εξωτερικό αέρα και για εσωτερικό (20 βαθμοί), έχει αλλάξει την εσωτερική υγρασία με το χέρι στο 60% γιατί αλλιώς το excel την πήγαινε στο 100% και απλά οι τοίχοι θα έτρεχαν νερό ανεξάρτητα από τα υλικά, έχει λάθη στις τιμές του λ στα κονιάματα

Edited by zxgr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

o zxgr έχει δίκιο για τις τιμές λ και d και εγω δεν έδωσα σημασία στην επίλυση απλά έγραψα ΟΚ :|

 

με EPS

 

 

δεν κοιτάμε βέβαια αποκλειστικά την συμπύκνωση αλλα τα όρια εδραίωσης και εξάπλωσης της μούχλας. εικόνα επισυνάπτεται. Το βασικό λοιπόν είναι να διατηρήσεις υγρασία εντός των υλικών <70%.

 

Πρόσεξε τώρα. Αν δημιουργείς θερμογέφυρα και άρα συμπύκνωση τότε το ΕΝ 13788 δεν ισχύει. Δεν ισχύει επίσης για περιοχές με αυξημένη υγρομετρία.

post-25466-0-27186600-1465797178_thumb.jpg

post-25466-0-40017700-1465797186_thumb.jpg

post-25466-0-51214200-1465798002_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που πήρα είναι ακραίες, δεν είναι μέσες, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το νόημα του ελέγχου. Στην περιοχή μου πάντως μιλάμε για υγρασία πάνω από 75%.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που πήρα είναι ακραίες, δεν είναι μέσες, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το νόημα του ελέγχου. Στην περιοχή μου πάντως μιλάμε για υγρασία πάνω από 75%.

 

που είσαι να το λύσουμε δυναμικά να τελειώνουμε διότι το Glaser είναι στατικό και δεν υπολογίζει συσσώρευση και δεν αλλάζει τα λ, d με την υγρασία.  

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την χρήση θερμομονωτικών πλακών παρακαλώ διαβάστε την ΕΛΟΤ ΤΠ 1501-01-01-03-00:2009 περί συντήρησης του σκυροδέματος. Πουθενά δεν επιτρέπεται η χρήση θερμομονωτικών πλακών εντός του καλουπιού.

Link to comment
Share on other sites

που είσαι να το λύσουμε δυναμικά να τελειώνουμε διότι το Glaser είναι στατικό και δεν υπολογίζει συσσώρευση και δεν αλλάζει τα λ, d με την υγρασία.  

Ναυπλιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.