Μετάβαση στο περιεχόμενο

Που θα βρω μεγάλα στριφώνια?


dk31

Recommended Posts

υπεθεσα τα στριφωνια ειναι για τοιχο για αυτο ειπα ουπα.οτιδηποτε αλλο εκτος τοίχου δεν κανουν.

σκέψου την λυση διαμπερη τρυπα με ντιζα και παξιμαδια.

Να υποθεσω απο τους 30ποντους σου μενουν ωφελιμοι 10?βασουλες δεν μπαινουν να κάνεις την δουλεια σου με 10ποντα;

Link to comment
Share on other sites

υπεθεσα τα στριφωνια ειναι για τοιχο για αυτο ειπα ουπα.οτιδηποτε αλλο εκτος τοίχου δεν κανουν.

σκέψου την λυση διαμπερη τρυπα με ντιζα και παξιμαδια.

Να υποθεσω απο τους 30ποντους σου μενουν ωφελιμοι 10?βασουλες δεν μπαινουν να κάνεις την δουλεια σου με 10ποντα;

 

Ωφέλιμοι πόντοι: 5-6 δεν χρειάζονται παραπάνω.

Διαμπερή τρύπα και ντίζα συνεπάγεται ότι η τρύπα στο δέντρο πρέπει να γίνει 20 Χ 500 χιλ (το δέντρο έχει διάμετρο μισό μέτρο). Για μεταλλικό ούπα και μπουλόνι , η διάμετρος της τρύπας θα είναι ακόμα μεγαλύτερη (40 Χ 160 χιλ).   Δεν νομίζω να βρω τρυπάνι για τέτοια δουλειά.

 

Ενώ για στριφώνι 20Χ300 χιλ χρειάζεται τρύπα 12 χ 250, που παλεύεται με απλό τρυπάνι. 

 

Δεν ξέρω τι είναι τα 10ποντα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστουσα και εγω να απευθυνθεις σε καποιο μηχανουργειο, στην περιοχη του Πειραια λειτουργουν ακομα καποια, για να το κατασκευασουν.Βεβαια υπαρχει το θεμα του κοστους, το οποιο θα πρεπει να συνεκτιμησεις,αλλα παντως μια μικρη ερευνα ( αν εχεις το χρονο και τη διαθεση ), θα σε βοηθουσε να εχεις μια εικονα, ωστε να αποφασισεις.    

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Μέχρι στιγμής σε Ελληνικά μαγαζιά έχω βρει 12 Χ 300 και 16 Χ 150. Θα την ψάξω μήπως μπορέσω να κάνω δουλειά με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.