Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση A1 από Γερμανία


Louriotis

Recommended Posts

Αν δεν έχεις ανοιχτά βιβλία εδώ ή συμμετοχή σε κάποια εταιρεία δεν είσαι υποχρεωμένος πλέον να υποβάλλεις το Α1. Αν έχεις ανοιχτά βιβλία ή συμμετοχή σε εταιρεία τους στέλνεις μαζί με το Α1 την εκτύπωση από το taxis που φαίνεται ότι είσαι ενεργός ή/και μέτοχος και καταστατικό της εταιρείας αν είσαι μέτοχος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ  συνάδελφοι... 

Δεν έχω βιβλία Ελλάδα ουτε συμμετοχή σε εταιρία.. 

Παρόλα αυτά είδα ότι από Αυγουστο 2017 που έφυγα για Γερμανία έχω χρεωθεί από τον ΕΦΚΑ...Επι της ουσιας κάθε μήνα υπάρχει χρέωση. Φαντάζομαι για υγεία και σύνταξη... 

 

Δηλαδή από 01.01.2017 σαν μισθωτός δε σε θεωρεί το ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ) ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας αν σταματήσεις τη μισθωτή εργασία ?? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό κάνει, στείλτους ένα "ευγενικό" μέιλ ότι έχεις κλείσει βιβλία από τότε ή τελείωσε η μισθωτή σου απασχόληση και πλέον δεν ασκείς δραστηριότητα στην Ελλάδα. Το πιθανότερο να μην ασχοληθούν καν και μετά από 2-3 χρόνια να σου καθαρίσουν το μητρώο, με τους ρυθμούς που κινούνται κατά εκεί σε κόβω. Πάντως Α1 πλέον ούτε υποχρεωμένος είσαι να στείλεις ούτε το δέχονται αν δεν έχεις δραστηριότητα εδώ, σου λένε θα διορθωθεί το μητρώο κάποτε..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Neckbreaker...

Είναι απίστευτο... Έχει αλλάξει η διαδικασία και δεν την έχουν αναρτήσει πουθενά...  Κάθε φορά εκπλήσομαι δυσάρεστα στις συναλλαγές μου με το ταμείο... 

Ελπίζω να μην περάσουν το χρέος στην εφορία και τρέχω μετά !!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχει κάποιος κάποιο όνομα/email απο DVKA που να ξερει την διαδικασια λόγω ΤΣΜΕΔΕ? Μίλησα σήμερα μαζί τους και μου λενε δεν καταλαβαίνουνε γιατι χρειάζομαι το Α1 και οτι το Α1 δίνετε οταν καποιος δουλεύει και στισ 2 χώρες. Στην δικη μου περιπτωση, είχα κανει την διαδικασία για το Α1 το 2012 και κατα το ΤΣΜΕΔΕ αυτό ήταν εγκυρο μόνο για ενα χρόνο μεχρι το 2013. Οπότε πρέπει να ξανακάνω την ιδια διαδικασία για το χρονικό διάστημα που με έχει χρεώσει το ΤΣΜΕΔΕ (απο το 2013).

Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι welcomed.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2023 at 3:20 PM, piterpan said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχει κάποιος κάποιο όνομα/email απο DVKA που να ξερει την διαδικασια λόγω ΤΣΜΕΔΕ? Μίλησα σήμερα μαζί τους και μου λενε δεν καταλαβαίνουνε γιατι χρειάζομαι το Α1 και οτι το Α1 δίνετε οταν καποιος δουλεύει και στισ 2 χώρες. Στην δικη μου περιπτωση, είχα κανει την διαδικασία για το Α1 το 2012 και κατα το ΤΣΜΕΔΕ αυτό ήταν εγκυρο μόνο για ενα χρόνο μεχρι το 2013. Οπότε πρέπει να ξανακάνω την ιδια διαδικασία για το χρονικό διάστημα που με έχει χρεώσει το ΤΣΜΕΔΕ (απο το 2013).

Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι welcomed.

 

Πλέον μπορείς να διαγραφείς από ΤΣΜΕΔΕ χωρίς διαγραφή από ΤΕΕ. Αν δεν έχεις κάποιον λόγο να παραμένεις ασφλαισμένος στο (πρώην) ΤΣΜΕΔΕ τότε ξεκίνα την διαδικασία για διαγραφή.

Τώρα στο ερώτημα σου, τους εξήγησες οτι είσαι υποχρεωτικά ασφαλισμένος λόγω ιδιότητας μέλους ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.