Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα Υψούν


Recommended Posts

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει

 

Έχω τα 2/3 απο εξαδιαιρέτου οικοπέδου με κατοικία

 

και δεν έχω κάνει συνένωση αλλα ανέγειρα οικοδομή μια και ενιαία

 

δεν μαφήνει το συμβόλαιο να σηκώσω στο μισό σπίτι δε΄θτερο όροφο

 

γιατί δεν έχω δικαίωμα υψούν σύμφωνα με το συμβόλαιο ενώ στο αλλο 1/3 ποθ κα΄τεχω έχω σηκώσει κανονικά///

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν το διατυπώνεις σωστά και μας μπερδεύεις. Αφού έχεις τα 2/3 εξ αδιαιρέτου ενός οικοπέδου σε ποια συνένωση αναφέρεσαι? Με αυτά που περιγράφεις το οικόπεδο είναι μάλλον ένα και έχεις με ένα συμβόλαιο τα 2/3 και με ένα άλλο το 1/3. Αν είναι έτσι τι σχέση έχει το δικαίωμα του υψούν? Η προσθήκη που θέλεις να κάνεις έχει σχέση μόνο με τους όρους δόμησης που αφορούν το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

από ένα οικόπεδο εξαδιαιρέτου έχω 1/3 και 1/3 το τριτο κομμάτι ανήκει σε άλλον

 

στα 2/3 λοιπον εχο χτίσει οικοδομές τις οποίες και συνένωσα πολεοδομικά αλλά όχι συμβολαιογραφικά

 

το πρόβλημα είναι ότι έχω ανέγείρη τον α όροφο και το ήμισι του δευτέρου

 

το υπόλοιπο ήμισι δεν μαφήνουν να το αναγείρω διότι το σύμβόλαιο γράφει όχι δικαίωμα υψούν.

 

edit:

Πρίν δημοσιεύσετε καινούριο θέμα, κάντε Αναζήτηση για να δείτε αν έχει ξαναπαντηθεί.

Acnt.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε μας λες καλά. Όταν έχεις την πλήρη κυριότητα ενός οικοπέδου έχεις και την αναλογούσα σε αυτό δόμηση. Πρέπει να απευθυνθείς σε έναν μηχανικό να δει τι λένε τα συμβόλαιά σου και η οικοδομική σου άδεια. Έτσι όπως μας το λες δε στέκει.

Link to comment
Share on other sites

και όχι μόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

έχτισε και στον άλλο την προίκα του!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει γίνει σύσταση!!!!!!!!!!!

 

ποιός είναι ο άλλος να αγοράσω ΧΘΕΣ το μερίδιό του???

 

:))))))))))))))))))))))))))))

 

ikoukos μάλλον έχεις ΠΟΛΥ πιο σοβαρά θέματα από το δικαίωμα υψούν.....

 

:)))))))))))))))))Ο άλλος πλέον διαλέγει ό,τι του αρέσει στη σύσταση!!!!!!!!!!!!!Θ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!Τελικά έχει πλάκα,είχα άδικο να μην απαντάμε σε ιδιώτες.......

Link to comment
Share on other sites

Για τον κυριο που έχει πρόβλημα με ιδιώτες θα συνηστούσα να αλλάξει επάγγελμα...γιατί αυτοί είναι οι πελάτες του..

 

Όσο για την διατύπωση ήμουν σαφής.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως ikoukos!

 

Κανένα πρόβλημα δεν έχω με ιδιώτες.Το πρόβλημά μου είναι να εξυπηρετώ ιδιώτες-μη μηχανικούς σε αυτό το φόρουμ,άρα αυτοί που τους εξυπηρετώ ΔΕΝ συγκαταλέγονται στους πελάτες μου.Επίσης,-κατά τη γνώμη μου πάντα- οι ιδιώτες είναι παθητικά μέλη σε αυτό το χώρο ο οποίος έχει ανάγκη από ενεργητικά μέλη,αυτοί είναι και οι λόγοι για τους οποίους δεν συμφωνώ.

 

Όσο για το θέμα σου,σου απάντησα ήδη ότι έχεις πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα στην ιδιοκτησία σου απ' ό,τι πιστεύεις ότι έχεις....

 

Μην δίνεις σημασία στο ύφος μου,σε παρακαλώ να κρατήσεις την ουσία όσων έγραψα.

 

Ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη.

 

Συμβουλή:απευθύνσου στο μηχανικό σου και στο δικηγόρο σου,γιατί βρίσκεσαι σε ΠΟΛΥ δυσμενή θέση φίλε μου,αν κατάλαβα καλά την περίπτωσή σου.Το πρόβλημά σου δεν λύνεται από εσένα πλέον όσο και να ψάξεις στο φόρουμ.Και δεν μιλάω για το δικαίωμα υψούν.....

 

Είδες όμως τί κέρδισες από τη συμμετοχή μου....παρ' όλο που το ύφος μου σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο...

 

ps:Χάρη, είμαι στα πλαίσια της υπόσχεσής μου!:)

Link to comment
Share on other sites

Για τον κυριο που έχει πρόβλημα με ιδιώτες θα συνηστούσα να αλλάξει επάγγελμα...γιατί αυτοί είναι οι πελάτες του..

 

Όσο για την διατύπωση ήμουν σαφής.

 

Ευχαριστώ

 

Αν ο κύριος περίμενε να βγάλει μεροκάματο από e-πελάτες που απευθύνονται σε Φόρουμ πολυάριθμων Μηχανικών που τους παρέχουν δωρεάν πληροφορίες, για να σωθεί , όντως θα είχε αλλάξει επάγγελμα .

 

Οι πελάτες του είναι αυτοί που μπαίνουν στον κόπο να τον επισκεφτούν στο γραφείο του .

Link to comment
Share on other sites

ikoukosσυμφωνώ και με τους δυο [email protected] και thomas. Πάντως το μόνο που έχω να πω είναι πως πρέπει να πάρεις παραμάσχαλα ό.τι συμβόλαια έχεις και δεν έχεις και να πας σε μηχανικό και δικηγόρο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.