Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπτώσεις στα ασφάλιστρα μηχανικών, γιατρών & δικηγόρων για 4 χρόνια, αντί 3


Engineer

Recommended Posts

Και η απάντηση στον γρίφο:

 

Ο zio7 πρέπει να απαντήσει ΟΧΙ, εκτός και εάν εχει βεγάλη ρευστότητα...

 

Αν κόψει μια ΑΠΥ 10.000 ευρώ, θα πρέπει για αυτο το εξτρα εισόδημα να πληρώσει τα εξής:

 

4.350 ευρώ φορο εισοδήματος (37% το κλιμάκιο φόρου και 6,5% την έκτακτη εισφορά)

 

2.925 ασφαλιστικές εισφορές για τα 10.000 ευρώ ( φτάνει φορολογητέο εισόδημα 40.000, αρα έχει εκπτωση 23%, αρα ο συντελεστής του διαμορφώνεται σε 38%*(1-23%) = 29,25%)

 

Επειδή όμως απο 30.000 φορολογητέο ανέβηκε στα 40.000 φορολογητέο, χάνει και 10% από την εκπτωση των εισφορών του ποσού των 30.000. Αρα πληρώνει αλλα 1.1.55 σε εισφορές.

 

Κάνει την σούμα και βγάζει 4.350+2.925+1155 = 8.430 ευρώ. Μένουν 1.570 ευρώ.

 

Εντάξει λεέι, πληρώνω σε φόρους το 84,3%.... καλά ειναι ... αλλά ξέχασε την προκαταβολή φόρου και την πάτησε.

 

Και για να κόψουμε την πλάκα.

 

ΠΑΜΕ ΚΑΛ¨Α????? Θα ζητήσεις από πελάτη 12.300 ευρώ για να σου μεινουν 1.500  και 4.300 προκαταβολή φόρου απο΄την τσεπη?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

zefyros ο καθένας με τα προβλήματα του. Εγώ είμαι στα παρακάτω προβλήματα... 

 

 

 

Δυστυχώς όμως στην καθημερινότητα των περισσότερων μηχανικών (έτσι τουλάχιστον πιστεύω) το δίλημμα είναι τι δουλειά έξτρα να κάνω γιατί πληρώνομαι με μπλοκάκι π.χ. 1200 ευρώ μικτά σαν μηχανικός και με αυτά θα πρέπει να πληρώσω 500 ευρώ ΤΣΜΕΔΕ όσα και αυτός του παραδείγματος σου!!!

 

και περιμένω του χρόνου από 3000 ευρώ το εξάμηνο ΤΣΜΕΔΕ να γλιτώσω τα 2000 ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Εχω 30.000 ευρώ φορολογητέο εισόδημα.... τα σπάω, εχω λύσει τα προβλήματα μου!"

 

Μονο που:

 

7.750 ασφαλιστικές εισφορές

700 εκτακτη ειαφορά

7.300 φόρος εισοδήματος

650 τέλος επιτηδευματος.

 

ΣΥΝΟΛΟ: 16.400.

 

ΚΑΘΑΡΑ: 13.600.

 

13600/14 = μισθός 971 ευρώ το μήνα. Μπράβο βρε φιλε, εισαι ωραιος!

 

Από το 2020 για το ιδιο φορολογητέο εισόδημα:

 

Ασφαλιστικές: 11.400 ευρώ

700 εκτακτη ειαφορά

7.300 φόρος εισοδήματος

650 τέλος επιτηδευματος.

 

ΣΥΝΟΛΟ: 20.050.

 

ΚΑΘΑΡΑ: 9.950

 

9.950/14= 710 ευρώ μισθός.

 

ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΑΠΟ΄ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΑΣ!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω 30.000 ευρώ φορολογητέο εισόδημα.... τα σπάω, εχω λύσει τα προβλήματα μου!"

 

Μονο που:

 

Μόνο που

 

7.750 ασφαλιστικές εισφορές (άκυρο γιατί φορολογητέο εισόδημα είναι αυτό στο οποίο έχεις αφαιρέση τις ασφαλιστικές εισφορές σου)

 

Άρα στα 30.000 ευρώ φορολογητέο εισόδημα τα σωστά είναι

700 εκτακτη ειαφορά

7.800 φόρος εισοδήματος

650 τέλος επιτηδευματος.

 

ΣΥΝΟΛΟ: 9.150

 

ΚΑΘΑΡΑ: 20.850

 

20.850/12 = μισθός 1737,5  ευρώ το μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

zefyros ο καθένας με τα προβλήματα του. Εγώ είμαι στα παρακάτω προβλήματα... 

 

 

και περιμένω του χρόνου από 3000 ευρώ το εξάμηνο ΤΣΜΕΔΕ να γλιτώσω τα 2000 ευρώ.

 

Για να πληρώνεις 1000 ευρώ το εξαμηνο, δλδ 2.000 το χρόνο, θα πρέπει να δηλώνεις φορολογητέο περίπου 7.000 ευρώ ετησιο....δλδ περίπου 5.000 καθαρό.... δηλαδή μισθο 357 ευρώ... κατι υπολογίζεις λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα συστήματα θα περιέχουν αδικίες. Δεν υπάρχει τέλειο σύστημα. Θα μπορούσε όμως να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο. 

Πρώτα απ'όλα για το σύστημα υπολογισμού των εισφορών. Στους μισθωτούς υπάρχει ποσόστό επι του πραγματικού εισοδήματος. Σε μας (γενικά σε όλους τους ελεύθερους επ.) υπάρχει/υπήρχε ποσοστό επι ενός θεωρητικού εισοδήματος. Συμφωνούμε ότι πρέπει να υπάρχει ποσοστό επι του πραγματικού εισοδήματος ?? Έστω ότι συμφωνούμε.

Ερχόμαστε στο θέμα του ύψους των εισφορών . Πόσο είναι/ήταν τώρα : Ισχύει με την ειδική προσαύξηση το 48,5 %. Τώρα θα πάει στο 38,5% αλλά δεν υπάρχει η ειδική προσαύξηση. 

Υπάρχει κατώτερο εισόδημα για τον υπολογισμό : Ναι υπάρχει και σωστά υπάρχει. Υπάρχει ανώτερο όριο για το εισόδημα ??? Ναι υπάρχει και σωστά υπάρχει. Μέχρι εδώ καμιά διαφορά. Σωστό. 

Υπάρχουν 3 μικρά θεματάκια :

1) Ε.Ε. > πληρώνει και το κομμάτι του εργοδότη.

2) Ο φόρος στον Ε.Ε.  είναι στο διαόλου την μάνα.

3) Υπάρχει θέμα με τα ποσοστά αναπλήρωσης και ανταποδοτικότητας.

 

Εδώ θα πρέπει να δωθεί μεγαλύτερη σημασία , θα πρέπει να αναγνωριστεί στον Ε.Ε. ότι πληρώνει και για τον εργοδότη, να συνεκτιμηθεί το συνολικό ποσόστό μαζί με τον φόρο του συνολικού εισοδήματος (αφού δεν υπάρχει αφορολόγητο) και να φτιαχτεί το θέμα της αναλογικότητας της καταβαλόμενης σύνταξης σε σχέση με το εισόδημα.

Τέλος κάτι πρέπει να γίνει με την υποχρεωτική ασφάλιση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Για την τριετία που αναφέρει με τα ποσοστά προσαρμογής τα ποσά της έκπτωσης (προσαρμογής) που δεν θα έχεις πληρώσει το 2017-2020 θα πληρωθούν μετά το 2020 ??? 

ή απλά πας μόνο στο 100% και τα υπόλοιπα απλά τα "γλύτωσες" ???

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που

 

7.750 ασφαλιστικές εισφορές (άκυρο γιατί φορολογητέο εισόδημα είναι αυτό στο οποίο έχεις αφαιρέση τις ασφαλιστικές εισφορές σου)

 

Άρα στα 30.000 ευρώ φορολογητέο εισόδημα τα σωστά είναι

700 εκτακτη ειαφορά

7.800 φόρος εισοδήματος

650 τέλος επιτηδευματος.

 

ΣΥΝΟΛΟ: 9.150

 

ΚΑΘΑΡΑ: 20.850

 

20.850/12 = μισθός 1737,5  ευρώ το μήνα. 

 

ΟΚ, κανε την ασκηση με Ν+1 ετη και βγάλε αποτέλεσμα. Η ουσια ειναι πως του χρόνου θα σου σκάσουν τα 8.000 εισφορών - που σε Ν+4 θα ειναι 12.000.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για να πληρώνεις 1000 ευρώ το εξαμηνο, δλδ 2.000 το χρόνο, θα πρέπει να δηλώνεις φορολογητέο περίπου 7.000 ευρώ ετησιο....δλδ περίπου 5.000 καθαρό.... δηλαδή μισθο 357 ευρώ... κατι υπολογίζεις λάθος.....

 

800 ευρώ καθαρό εισόδημα επί 38,5% = 308 ευρώ το μήνα (ήδη είμαι στα 192 ευρώ λιγότερα) συν την έκπτωση 50% για τα επόμενα 4 χρόνια και ειδικά αν είναι στο συνολικό ποσό οι τελικές εισφορές είναι 308 ευρώ * 50% = 154 ευρώ το μήνα  ή 924 ευρώ το εξάμηνο

Link to comment
Share on other sites

800 ευρώ καθαρό εισόδημα επί 38,5% = 308 ευρώ το μήνα (ήδη είμαι στα 192 ευρώ λιγότερα) συν την έκπτωση 50% για τα επόμενα 4 χρόνια και ειδικά αν είναι στο συνολικό ποσό οι τελικές εισφορές είναι 308 ευρώ * 50% = 154 ευρώ το μήνα  ή 924 ευρώ το εξάμηνο

 

Δεν πιστεύω ότι μπορείς να πας κάτω απο τις εισφορές της πρώτης κατηγορίας (0-7033 €) δηλαδή 584*0,385 = 224,00 . Ετσι κατάλαβα.

 

"Σε καμία περίπτωση το ποσό της ασφαλιστικής εισφοράς για τους κλάδους κύριας και επικουρικής σύνταξης, εφάπαξ και υγειονομικής περίθαλψης δεν δύναται να υπολείπεται, ακόμα και μετά την εφαρμογή των ανωτέρω προσαρμογών, του ποσού που προκύπτει κατ’ εφαρμογή της παρ. 3 του άρθρου 39. "

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να καταθέσετε τις προτάσεις σας επί του σχεδίου νόμου στη διαβούλευση http://www.opengov.gr/minlab/?p=3077 μέχρι 21/4/16 08:59.

 

Είναι λίγο πιο αποτελεσματικό από το να τις δημοσιεύουμε μόνο στο michanikos.gr .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.