Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι αλλάζει με το νέο υπό πρόταση φορολογικό νομοσχέδιο


Engineer

Recommended Posts

θεωρώ δεδομένο  ότι τα πρώτα είναι χωρίς εκπτωση

 

 

 

για τα επόμενα,  2 περιπτώσεις

 

1. να είσαι  +18000 ευρω   και να πανε όλα και τα 18000 με την μικροτερη εκπτωση των  35000 ευρω

2. το πιο ευνοικο  ναναι οι εκπτωσεις  χιλιαρικο χιλιαρικο  επομενως θα βγει κατι  παραπανω αθροιστικα ως εκπτωση  γιατι θα ταχεις ολα από 50% εκπτωση  εως την εκπτωση του χιλιαρικου των 35000  ευρω

Link to comment
Share on other sites

ted  για μενα δε γίνεται ....

αλλά σε άλλους θα σου εξηγήσω  πόσο σε συμφέρει

 

 

1. γίνεται μεταφορά  ΚΕΡΔΩΝ στη γυναίκα σου επομένως καλύπτεις  ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ 

2.  η γυναικα σου  ΩΣ  ΜΙΣΘΩΤΗ  εχει αφορολογητο  όσο θαναι   8000 ευρω ενω  ΕΣΥ  θα πλήρωνες φόρο  22%   για αυτά  επομένως αμεσως κέρδος 1760 ευρω (αν φυσικα ξεπερνάς τα 20000 της 1 βαθμίδας φορολογησης των ελ.επ  το κέρδος είναι μεγαλύτερο)....επίσης κατεβαίνεις κατηγορια για εισφορά αλληλεγγυης γιατί ανω των 20000 ειναι 5%  ενώ εως 20000 είναι 2.2%

3. επίσης το ποσοστό εισφορών εργοδότη  υπερ  ΙΚΑ  είναι και ΑΥΤΑ ΕΞΟΔΑ  επομένως και σε αυτά γλυτώνεις τον αντίστοιχο  φόρο

4. οι εισφορές  ΙΚΑ  είναι περίπου όσο και οι δικές μας  στο ίδιο ποσό με ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ επομένως  εδώ δεν υπάρχει καθαρό κέρδος  αλλά στην ουσία η γυναίκα σου κερδίζει συντάξιμα χρόνια και επίσης επειδή δεν θα γίνει πρόσληψη ΑΟΡΙΣΤΟΥ αλλά ορισμένου χρόνου και την ανανεωνεις  πιθανότατα θα πάρει και ΟΑΕΔ όταν λήγει......επίσης  αν βγει κάποιο πρόγραμμα ΟΑΕΔ μπορεί να κερδίσεις και μέρος  ή ΟΛΕΣ τις ασφαλιστικές της εισφορές

 

 

όπως το βλέπω χοντρικά για μεταφορά  8000 καθαρού εισοδήματος  το κέρδος  είναι 2000 ευρω και ανω

 

θα μειωθεί η ανεργία και θα τρέξουν για χορούς στο σύνταγμα κάποιοι

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μιλάμε, όχι επί προσωπικού.

 

Δεν ξέρω αν είναι όπως τα υπολογίζεις. Η πρόσληψη έχει κάποια προαπαιτούμενα και παίζει ρόλο και αν είναι ορισμένου χρόνου ή προσωρινής απασχόλησης. Ας πούμε, θα πρέπει να αμείβεις τον υπάλληλο με τον κατώτατο μισθό, έχει δώρα πάσχα, χριστουγέννων, επιδόματα αδείας κ.α., που μπορεί να έχουν εφαρμογή ή όχι.

Θεωρητικά, θα μπορούσες να δημιουργήσεις και επιδοτούμενη θέση εργασίας από τον ΟΑΕΔ, που θα σου καλύπτει ένα μέρος της αμοιβής και των ασφαλιστικών εισφορών, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να προσλάβεις συγγενή Ά βαθμού. (υποθέτω ότι δεν γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

ο κατώτατος μισθός δεν είναι πρόβλημα

εδώ το τελευταίο 4μηνο αν θελεις να καλύψεις την προσλαμβάνεις για 4μηνες με 1000 ευρω τον μήνα

χοντρικά  οι εισφορές υπερ ΙΚΑ είναι 45% με όλα μέσα δώρα κτλ μου είπε συνάδελφος....αλλά το  ποσοστό εργοδότη είναι ΕΞΟΔΑ

 

 

συνάδελφοι το κάνουν ΗΔΗ  και από εκεί μου είπαν ΧΟΝΤΡΙΚΑ το κέρδος

 

για ΟΑΕΔ σε νεο πρόγραμμα συνήθως έχει κοφτη τον Ασυγγενη  αλλά υπάρχουνκαι εξαιρέσεις

 

επίσης κάποιος μουπε ότι όταν λήγει η συμβαση δικαιούται και ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ αλλά γιαυτό δεν είμαι σίγουρος

 

 

σε κάθε περίπτωση  θεωρώ ότι συμφέρει...

 

γιατί  το βασικό είναι να μαζευεις ΕΞΟΔΑ με το νεο ασφαλιστικό-φορολογικο  και να καλύπτεις τα  τεκμήρια ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

 

 

 

ο άλλος τρόπος είναι να βρίσκεις  συναδέλφους κάτω  των 10000 ευρω και να σου κοβουν  ΑΠΥ  και να τους πληρώνεις τον φόρο αλλά ετσι δεν μπορείς να μην καλύπτεις τεκμηρια

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έξοδα είναι εκ των ουκ άνευ.

Αν και θα ήθελα ένα παράδειγμα (όχι από εσένα), χειροπιαστό, με νούμερα, να το κάνει ταληράκια, γιατί πολλοί τα παραλένε πολλές φορές.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έξοδα είναι εκ των ουκ άνευ.

Αν και θα ήθελα ένα παράδειγμα (όχι από εσένα), χειροπιαστό, με νούμερα, να το κάνει ταληράκια, γιατί πολλοί τα παραλένε πολλές φορές.

 

σε αυτό θα συμφωνήσω αν και νομίζω κέρδος υπάρχει ανάμεσα στο  15 με  25%   ανάλογα το εισόδημα....

φυσικά όταν φύγουν και οι εκπτώσεις  μας το κέρδος θαναι πιθανότα μεγαλύτερο

 

 

'οσο για τα έξοδα  ότι θα ζήταγα τιμολόγιο για 10ευρω  φωτοτυπιες και  τιμολογιο για κουριερ αποστολή των 5ευρω δεν το περιμενα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

....

ο άλλος τρόπος είναι να βρίσκεις  συναδέλφους κάτω  των 10000 ευρω και να σου κοβουν  ΑΠΥ  και να τους πληρώνεις τον φόρο....

 

Σ' αυτό είχα πάντα μια απορία. Γιατί να το κάνει στο τζάμπα ο άλλος το ξέπλυμα; Δεν πρέπει να πάρει και κάποια προμήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό είχα πάντα μια απορία. Γιατί να το κάνει στο τζάμπα ο άλλος το ξέπλυμα; Δεν πρέπει να πάρει και κάποια προμήθεια;

 

 

δημιουργεί εισοδήματα και καλύπτει τεκμηρια του.....

καλύπτει έτσι δικες του δουλειες που ηταν 100% μαυρος

 

τις καλές εποχές με το 20%  παρακράτηση μαζευες και επιστροφή φόρου....

 

 

το μεγαλύτερο ξέπλυμα έγινε  με τα 30000 αφορολογητο που ήταν ενα διαστημα για ΝΕΟΥΣ  ελ.επ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.