Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός - Εξαερισμός σε εργαστήριο


zio7

Recommended Posts

Αν αντί για εναλλάκτη, που το πιθανότερο είναι να μην δεχτεί ο ιδιοκτήτης, βάλω έναν ακόμα φυγόκεντρο ανεμιστήρα προσαγωγής νωπού αέρα παροχής 2400m3/h (στην απαγωγή έχω 2100m3/h) και ταυτόχρονα έχω 100% ανακυκλοφορία στις καναλάτες είναι μια καλύτερη λύση?

 

Έτσι θα προσάγεις μεγάλες ποσότητες αέρα που θα έχει την εξωτερική θερμοκρασία (ζέστη το καλοκαίρι κρύο το χειμώνα). Πιστεύω πως αν δεν θέλουν εναλλάκτη τότε δεν θα μπορέσεις να έχεις 100% ανακυκλοφορία στις καναλάτες.

 

Ας μας πει άποψη και ο nikosfoivos για αυτό.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα, συμφωνώ με τον rootbreaker, δεύτερος ανεμιστήρας μόνο προσαγωγή δεν είναι καλή λύση, και από κόστη λειτουργίας αλλά και από εφαρμογή.

 

Πάντως κάνε μία εκτίμηση, κόστους και απόσβεσης και στα δύο σενάρια, ίσως τους πείσεις!

Link to comment
Share on other sites

άρα αν δεν δεχτεί να βάλει εναλλάκτη αέρα προτιμότερο να κάνω "μίξη" νωπού και ανακυκλοφορίας στις καναλάτες μονάδες όπως στα σχέδια παρά να βάλω και δεύτερο ανεμιστήρα προσαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

Ένας πολύ γενικός κανόνας είναι ότι τα καναλάτα παίρνουν μέχρι 20% νωπό.

 

Μία εταιρεία που ξέρω δίνει θερμοκρασία αναρρόφησης στο καναλάτο για μόνιμη λειτουργία >=15C, που αντιστοιχεί σε 25% νωπό θερμοκρασίας Ο C, αν ο χώρος έχει 20C.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.