Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τετραγωνικά οικίας και συμβολαίου - απόκλιση


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ,στο συμβολαιο αναγραφει 75τμ μικτα και προφανως εχει υπολογισθει το 3-5 % για τα καθαρα και δηλωθηκαν τοτε 67.5 τμ καθαρα στην εφορια ,ενω τα πραγματικα μετρα που μετρησε ο μηχανικος πριν μια βδομαδα ειναι 60.

Στην κατοψη δε φαινεται ενα μικρο μπαλκονακι ομως που εχει ζητηθει και μαλλον το ειχε ζητησει ο παππους μου .

Μηπως υπολογισαν και τους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας ,επειδη ειναι ισογειο ,την εισοδο και το ασανσερ και βγαλανε 75τμ μικτα?

Ο μηχανικος μου λεει οτι πρεπει να γινει τακτοποιηση αυθαιρετου για να μπορεσει να πουληθει ,πως αλλιως να το ψαξω ?

 

οταν σε συμβολαιο  γραφει το εμβαδον σε "μικτα" τμ., χωρις να λεει τα "καθαρα"

τοτε τα καθαρα , για την εφορία υπολογιζονται Χ0.90,

[προφανως  ειναι περισσοτερα τα μικτα, αλλά θα πρέπει να  προσκομισεις πινακα της οικοδομης όπου φαινονται ολα τα διαμερισματα με τα καθαρα και  τα μικτα τμ το καθενα.]

 

Στα καθαρα  φορολογηθηκες στην κληρονομια απο τον παππού

-εκτος αν εγινε λαθος απο τον συμβ/φο....όμως το θεωρω απιθανο μια και τα κελλια του εντυπου σε ρωτανε  για Μικτα ή καθαρα και δεν "προχωρας" αν δεν συμπληρωσεις ενα απο τα δυο...]

 

  Προφανως  ειναι λαθος του λογιστη σου εάν "περνουσε" τα μικτα τμ. σε ΤΑΠ,  ΦΑΠ, ΕΝΦΙΑ...]

 

Τέλος,  συμφωνω με τον dimitrispsi..

για το ΠΕΑ  και πώς εγινε....

 

 

κατα τα λοιπα

παρακληση προς τους μοντς

 

να σβηστει απο τον τιτλο το ...βαρυγδουπο [και αναληθες]

 

"απατη εργολαβου"

 

ευχαριστω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimitris GM 

Δεν καταλαβες ,τα καθαρα ειχαν υπολογιστει σε 67.5 οπως σωστα λες με τον συντελεστη  χ 0.90 αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 59,88 καθαρα τετραγωνικα μετα απο μετρηση . Οποτε μας λειπουν 7.62  τμ .  απο το σπιτι .

Δε νομιζω οτι ειναι και τοσο βαρυγδουπος ο τιτλος τωρα .

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ''καθαρα'' σε εφορια και Δημο πρωτη φορα ακουω...

Υποτιθεται οτι πας με οτι λεει το συμβολαιο....δηλαδη τα μικτα.

 

Τεσπα για να μην το κουραζουμε και πολυ ψαχνοντας τα χαμενα τετραγωνικα, βρες το σχεδιο του διαμερισματος της συστασης (που θα το αναφερει στο συμβολαιο που εχεις) και δες τι δειχνει το σχεδιο σε σχεση με αυτα που μετρησε ο ενεργειακος επιθεωρητης...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ποτέ δεν είχε γίνει επί της ουσίας εμβαδομέτρηση του συγκεκριμένου διαμερίσματος.

Δεν ήταν δηλαδή ποτέ το διαμέρισμα 67,5 τετραγωνικά και ο γείτονας του έφαγε λίγο και έγινε 59. Πάντα 59 ήταν.

Αυτό που έγινε είναι ότι τα υπολόγισαν απλοποιητικά απο τα μικτά τετραγωνικα με το 0,9 χώρις να μετρήσουν τις ακριβείς διαστάσεις.

Το ερώτημα είναι τα μικτά από που προέκυψαν?

Link to comment
Share on other sites

danaikaterina

αυτο ειναι το πιο πιθανο να εγινε γιατι δεν εχω πουθενα στην  αδεια της οικοδομης το εμβαδον του διαμερισματος αλλα λεει μονο το συνολικο εμβαδον ολης της οικοδομης.

Ποτε δεν ηταν τα μικτα 75 τμ και αρα ποτε δεν ηταν και 67.5 καθαρα.

59.88 ηταν παντα .

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

ε αρα ορθως πρεπει να αλλαξει ο τιτλος περι απατης του εργολαβου....

 

Μαλλον ο μηχανικος που συνεταξε τον πινακα συστασης φερει την ευθυνη...

 

+1 στον ΔημητρηGM

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.