Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΡΘΟBLOCK ή τούβλο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

 

Πρόκειται να βγάλω οικοδομική άδεια και είμαι στο σημείο που πρέπει να αποφασίσω για το τούβλο (και διάφορα άλλα.) Ο μηχανικός μου με συμβούλευσε να χρησιμοποιήσω ΟΡΘΟBLOCK με μόνωση αντί για τουβλάκι, καθώς η μικρή διαφορά στην τιμή θα αποσβεσθεί με την καλύτερη μόνωση. Η αλήθεια είναι πως τον εμπιστεύομαι και είμαι 99% έτοιμος να το επιλέξω, αλλά επειδή μου το έχει αφήσει εντελώς σε μένα και δεν έχει επιμείνει σε αυτό, θα με ενδιέφερε να ακούσω και καμιά ακόμη άποψη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς από την στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα η άδεια, θα εξαρτηθεί ο ΚΕΝΑΚ από την επιλογή στο τούβλο.

 

Ισχύει οτι τα orthoblock πληρούν τις προδιαγραφες θερμομόνωσης που ορίζει ο ΚΕΝΑΚ.

Απο κει και πέρα είναι θέμα κοστολογίου σε σχέση με την συμβατική κατασκευή (δικέλυφη τοιχοποιία με μόνωση ή εξωτερική θερμομόνωση) για το αν τελικά θα το επιλέξεις ή οχι.

Σημαντικό επίσης να βρεις και συνεργεία που να έχουν δουλέψει την αντίστοιχη τουβλέτα και να έχουν την σχετικά εμπειρία.

Δεν δουλευέται εύκολα να ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη θερμομόνωσης τι λέει και τι προβλέπει; Θα μπει κάποια μόνωση;

Μου έχει πει ότι θα συνδιαστεί και με εξωτερική θερμομόνωση

 

Ε προφανώς από την στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα η άδεια, θα εξαρτηθεί ο ΚΕΝΑΚ από την επιλογή στο τούβλο.

 

Ισχύει οτι τα orthoblock πληρούν τις προδιαγραφες θερμομόνωσης που ορίζει ο ΚΕΝΑΚ.

Απο κει και πέρα είναι θέμα κοστολογίου σε σχέση με την συμβατική κατασκευή (δικέλυφη τοιχοποιία με μόνωση ή εξωτερική θερμομόνωση) για το αν τελικά θα το επιλέξεις ή οχι.

Σημαντικό επίσης να βρεις και συνεργεία που να έχουν δουλέψει την αντίστοιχη τουβλέτα και να έχουν την σχετικά εμπειρία.

Δεν δουλευέται εύκολα να ξέρεις...

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση μετά να μη βρίσκω συνεργία να κάνουν τη δουλειά ή να μου ζητάνε το σκαλπ για να χτιστούν οι τοίχοι;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα συνεργεία θα πουν ότι το κάνουν αλλά ελάχιστοι ξέρουν να το κάνουν σωστά.

Η κακή εφαρμογή θα φανεί δυστυχώς σε βάθος χρόνου με ρηγματώσεις και όχι άμεσα όσο θα έχεις το συνεργείο ζεστό.

Γιαυτό και θέλει προσοχή η επιλογή των μαστόρων.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγα τα συνεργεια που ξερουν να τοποθετουν ORTHOBLOCK.

Στην θεση σου θα μιλουσα με την εταιρεια και θα επελεγα καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που θα σου προτεινουν εκεινοι, το οποιο θα σου εγγυηθει και το καλο αποτελεσμα.

Εννοειται οτι θα πληρωσεις το κατι παραπανω αλλα νομιζω αξιζει τον κοπο. 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι.... σημαντικο ειναι το συνεργειο γιατι κατα προταση της εταιριας του ORTHOBLOCK δεν μπαινει κονιαμα αλλα κολλα με ειδικο χειρισμο.

Πάντως αν βαλεις εξωτερικη μονωση το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το να κανεις συμβατικη τοιχοποιια με ενδιαμεση μονωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει ORTHoBLOCK δεν χρειαζεται εξωτερικη θερμομονωση. Η τουβλετα καλυπτει απο μονη της τις προδιαγραφες που οριζει ο ΚΕΝΑΚ.

Υπαρχουν πιστοποιησεις για το υλικο απο εργαστηρια.

Εκει ακριβως οφειλεται και το πλεονεκτημα της σε σχεση με τις αλλες μεθοδους....υπαρχει και τουβλετα με διογκωμενη πολυστερινα στις κατακορυφες οπες της, με ακομα καλυτερες θερμομονωτικες ικανοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!

 

Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν καταλαβαίνω ούτε τον κενακ ούτε τις προδιαγραφές ούτε όλα αυτά και ευτυχώς που υπάρχετε εσείς οι μηχανικοί γι' αυτό.

 

Αλλά όλες αυτές οι απαντήσεις με μπέρδεψαν κάπως.

 

Αν πούμε ότι χρησιμοποιώ είτε τούβλο με μόνωση είτε orthoblock, η μόνωση εν τέλει θα είναι η ίδια; Υπάρχει κάτι στο orthoblock που να δικαιολογεί την υψηλότερη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει. Αν δεις στα φυλλαδια υπαρχουν 2 orthoblock.

Ενα απλο που καλυπτει τις απαιτησεις του ΚΕΝΑΚ. (απαραιτητο για την αδεια σου)

Και ενα "ενισχυμενο" με επιπλεον μονωση.

 

Στο ερωτημα σου η απαντηση ειναι σχεδον το ιδιο.

Εξαρταται τι μονωση (υλικο-τεχνικα-παχος) θα βαλεις αναμεσα στα τουβλα και την σωστη εφαρμογη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.