Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση κατοικίας με οικοδομική άδεια πριν το 1995


Recommended Posts

Το ότι καταργήθηκε ο έλεγχος των ενσήμων και ο έλεγχος των αποδείξεων/τιομολογίων για την ρευματοδότηση ενός ακινήτου, δεν σημαίνει ότι έχει καταργηθεί και η υποχρέωση καταβολής των ενσήμων στο ΙΚΑ.

 

Επίσης "παραγραφή" των ενσήμων δεν υπάρχει. Αυτό που υπάρχει στο νόμο του 1951 αν θυμάμαι καλά, είναι ότι το ΙΚΑ μπορεί να ζητήσει ένσημα έως και 10 χρόνια πίσω, άρα η "παραγραφή" είναι μια έμμεση έννοια. Βέβαια στην πράξη το ΙΚΑ σε "ενοχλεί" (συνήθως με συστημένη επιστολή) πριν περάσει η δεκαετία και ζητά μεταξύ άλλων και έγγραφα για την ρευματοδότηση ή μη του ακινήτου. Αν έχει γίνει ρευματοδότηση (αποπεράτωση ακινήτου), τότε τα πρόστιμα είναι βαριά!

 

Τώρα αυτό που λέτε ότι επιχρίσματα = αποπεράτωση, πού το έχετε δει;

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι ημιτελές μη ηλεκτροδοτούμενο,έχουν μείνει ένσημα για πατώματα,βαψίματα,λοιπές εργασίες,όλα τα υπόλοιπα ένσημα,είναι πληρωμένα.Στην εφορία,δηλαδή στο ε2,ποιά αλλαγή πρέπει να γίνει για να δηλωθεί ηλεκτροδοτούμενο;Έχω δεί πολλά σπίτια,που δεν είναι βαμμένα εξωτερικά και έχουν ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα,πέρασαν 10 χρόνια από την τελευταία ειδοποίηση για έλεγχο από το ΙΚΑ,ξέρει κάποιος αν μπορώ να ζητήσω διαγραφή των υπολοίπων ενσήμων του ημιτελές σπιτιού;Πληρώθηκαν από τον πατέρα μου,ένσημα το 1998,μέχρι και τα επιχρίσματα,και έμειναν ένσημα για δάπεδα,βάψιμο,λοιπές εργασίες.Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει,γιατί απευνθήθηκα σε μηχανικό και δεν γνώριζε την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να πέρασαν 10 χρόνια από την τελευταία ειδοποίηση

Συνήθως το ΙΚΑ φροντίζει πάντα να μην παρέρχεται ποτέ αυτή η 10ετία χωρίς ειδοποίηση

ώστε να μην  διαγράφονται

 

Συγγενή μου στην Αθήνα  με οικ άδεια εκδοθείσα το 1993 (με τελευταία κατάσταση ενσήμων το 2007)

μέσα στο 2017 τον έστειλαν ραβασάκι για να δηλώσει  με Υ.Δ αν το τελείωσε.

 

Έκανε τη βλακεία να δηλώσει ότι το τελείωσε  το 2012

Το ΙΚΑ βλέποντας ότι δεν είχε ξοφλήσει χρώματα-σοβάδες και λοιπά ένσημα

του "κοπάνισαν" 3650€ και μόλις προχθές στις 7-2-217 παραστάθηκα στην επιτροπή ενστάσεων και τον "γλίτωσα"

επικαλούμενος ότι δεν έκανε αυτές τις εργασίες στο υπόγειο του 

 

Φυσικά προηγήθηκε επί τόπου αυτοψία του ΙΚΑ που διαπίστωσε τα παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

Και όμως,κοντεύει δεκαετία χωρίς ειδοποίηση από το ικα!Τα σπίτια που έχουν ρεύμα και δεν έχουν εξωτερικά βάψιμο ή πλακάκια,πως γίνεται και ρευματοδοτούνται,εδώ και πολλά χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

και στο σπίτι του συγγενή μου που σου ανέφερα ως παράδειγμα

οι εξωτερικές 2 όψεις δεν είναι βαμμένες

το υπόγειο δεν είναι βαμμένο δεν έχει πλακάκια και σοβάδες

αλλά ρεύμα στα 2 καταστήματα και στα 2 διαμερίσματα έχει από το 1999

 

Φυσικά στο παραπάνω μήνυμα ξέχασα να σου αναφέρω

ότι όταν λέω ότι τον γλίτωσα, εννοούσα ότι τον γλίτωσα από άμεση καταβολή των 3650€

(που αντιστοιχούν στα υπολειπόμενα ένσημα και τις προσαυξήσεις)

 

και όχι ότι τον γλίτωσα από τα ίδια τα ένσημα

δηλ θα  πρέπει όταν  τελειώσει τις παραπάνω εργασίες

να "βάλει" και τα αντίστοιχα  (κατά τον κωδικό εργασίας) ένσημα

 

Τώρα υποθέτω ότι αν δεν τα βάλει μέσα σε μια 5/ετία το ΙΚΑ θα του ξανακάνει επί τόπου έλεγχο

ενώ αν τα βάλει έστω και εικονικά ακόμη και αυτό το μήνα το ΙΚΑ δεν θα του πει τίποτα

(γιατί το παραδάκι μετράει και έσοδα θέλει και  το ΙΚΑ!)   

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,να ρωτήσω,1998 πληρώθηκαν ένσημα,2003 μετά 5 χρόνια ήρθε ειδοποίηση,μετά ήρθε 2007,ακριβώς στην δεκαετία,και τελευταία φορά το 2009!Μήπως έχουν διαγραφεί τα ένσημα,βάσει νομοθεσίας και δεν υπάρχει δικαίωμα αξίωσεις πληρωμής από το ικα;

Link to comment
Share on other sites

ήδη σου εξήγησα ότι δεν υπάρχει περίπτωση διαγραφής ενσήμων και

ούτε προβλέπεται από κάποια διάταξη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.