Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση κατοικίας με οικοδομική άδεια πριν το 1995


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Απ' ότι καταλαβαίνω, η οικοδομική σας άδεια εκδόθηκε μεταξύ της 1/3/1990 και 31/12/1994.

Είναι πολύ παράξενο να σας ζητούν αποδείξεις από τη ΔΟΥ οι οποίες πιθανόν να έχουν εκδοθεί 20+ χρόνια.

Φαντάζομαι ότι θα γνωρίζετε ήδη ότι τόσο παλιές αποδείξεις έχετε όλο το (νόμιμο) δικαίωμα να τις έχετε ήδη

καταστρέψει.

Μήπως θα πρέπει να μιλήσετε στον λογιστή σας και να πάτε μαζί στην εφορία;;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μόνος μου στην εφορία,και στο γραφελιο που δίνει τις βεβαιώσεις,θέλουν αποδείξεις,τους ανέφερα ότι δεν έχω τις αποδείξεις που χρειάζονται,με βάση την αντικειμενική αξία του ακινήτου,και έχουν καταστραφεί αρκετές,το μόνο που μου λένε είναι κάνε υπομονή να γίνει η τροποποίηση,την οποία περιμένω από τον Δεκέμβριο!Ζήτησα και επίσημα απάντηση από τον έφορο και μου απάντησε ότι ισχύουν οι σχετικές διατάξεις,για τις συγκεκριμένες άδειες.Και εμένα μου φαίνεται περίεργο να ζητάνε αποδείξεις 22 ετών,εδώ δεν έχουν τις φορολογικές δηλώσεις πριν το 2000,περασμένες σε αρχεία!

Link to comment
Share on other sites

(Πήγα μόνος μου στην εφορία,)

 

(το μόνο που μου λένε είναι κάνε υπομονή να γίνει η τροποποίηση,την οποία περιμένω από τον Δεκέμβριο)

 

(Ζήτησα και επίσημα απάντηση από τον έφορο και μου απάντησε ότι ισχύουν οι σχετικές διατάξεις,για τις συγκεκριμένες άδειες.

 

Πρέπει να ξέρετε ότι οι εφορίες λειτουργούν με στόχους τώρα πιά στο θέμα των εσόδων.

Υπεύθυνος για την υλοποίηση αυτών των στόχων είναι βεβαίως ο εκάστοτε προϊστάμενος.

Η τροποποίηση που περιμένετε μπορεί να γίνει αύριο, μπορεί και του χρόνου.

Εσείς θα μένετε χωρίς ρεύμα;;

Δυστυχώς πολλές φορές θα πρέπει να έρθεις σε σύγκρουση προκειμένου να βρεις το δίκιο σου,

όταν συναναστρέφεσαι με δημόσιες υπηρεσίες. Μία σύγκρουση πάντα στα πλαίσια των νόμων,

χωρίς φωνές και χωρίς εξυβρίσεις βεβαίως. Για να γίνει λοιπόν αυτό, θα πρέπει να έχουμε στο πλάϊ μας

ανθρώπους καταρτισμένους και με τη κατάλληλη εξειδίκευση.

Εγώ στη θέση σας  θα πλήρωνα έναν δικηγόρο ειδικό στα φορολογικά θέματα βάζοντάς τον

να με εκπροσωπήσει στη ΔΟΥ. Μπορεί με μία απλή έγγραφη δήλωση από μέρους σας ο προϊστάμενος

να συντάξει μία έκθεση με την οποία να αποδέχεται ότι εσείς είχατε κόψει τα απαραίτητα παραστατικά

αλλά λόγω της παλαιότητας αυτά καταστράφηκαν. Λέω εγώ τώρα....

Φαντάζομαι ότι ο κύριος Δημήτρης, ο νομικός του forum να σας απαντήσει πιό έγκυρα, αν διαβάσει το πρόβλημά σας.

Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείι ο νομικός του forum να βοηθήσει ας το κάνει,απευνθήθηκα σε δικηγόρο,ο οποίος μου είπε να κάνουμε μία ερώτηση στην εφορία και να μας απαντήσουν γραπτώς τι ισχύει,την επιστολή που έλαβα αν είχα χρήματα,θα την προωθούσα στο εξωτερικό,για να μάθουν όλοι ότι το ρεύμα σε καμία περίπτωση δεν έιναι κοινωνικό αγαθό,είναι απαράδεκτη η στάση,τόσο της εφορίας όδο και της δεδδηέ,η οποία δεν θέλει να συνάψει συμβόλαιο,με ένα φορολογούμενο πολίτη,μακάρι να είχα τους πόρους και να έσπρωχνα προς τα κάτω το πρόβλημά μου,το μόνο που έκανα,ήταν να βγω στον ραδιοφωνικό αέρα του real fm,και να εκθέσω το πρόβλημα μου,είμαι στην επαρχία και δεν είναι εύκολο να κατέβω Αθήνα.Στην εφορία τους έλεγα ότι μένω χωρίς ρεύμα στο σπίτι,και κάνανε τους αδιάφορους,το ίδιο και στην δεδδηέ!

Link to comment
Share on other sites

την επιστολή που έλαβα αν είχα χρήματα,θα την προωθούσα στο εξωτερικό,για να μάθουν όλοι ότι το ρεύμα σε καμία περίπτωση δεν έιναι κοινωνικό αγαθό

 

Κοιτάξτε, στη χώρα μας έχουμε παρεξηγήσει τους όρους «κοινωνικό αγαθό» & «κοινωνική πολιτική».

Τα πάντα πρέπει να διέπονται από νόμους και κανόνες ειδάλλως επικρατεί η αναρχία και η παρανομία.

Είναι γνωστό του ότι έχουμε ένα πολύπλοκο και δαιδαλώδες νομικό σύστημα στο οποίο η πολυνομία δημιουργεί 

πολλές φορές περισσότερα προβλήματα από αυτά που είχε κατά νού ο νομοθέτης να επιλύσει.

Όμως..αυτό έχουμε και με αυτό πρέπει να πορευόμαστε αν επιζητούμε μία στοιχειώδη τάξη.

 

Καταλαβαίνω ότι στη δύσκολη αυτή οικονομική συγκυρία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαθέσετε χρήματα

ώστε μέσω της ενδεδειγμένης νόμιμης οδού να βρείτε λύση στο πρόβλημά σας. Νιώθετε αδικημένος

ειδικά τη στιγμή που βλέπετε να ρευματοδοτούνται χιλιάδες αυθαίρετα. Σας καταλαβαίνω και συμπάσχω.

Εφ' όσον όμως ο έφορος στηρίζεται σε κάποιες διατάξεις τις οποίες είτε δεν μπορεί, είτε δεν έχει τη διάθεση

να τις παρακάμψει μέσω άλλων διατάξεων, αναγκαστικά τότε θα πρέπει να κάνετε υπομονή αφού δεν έχετε

την οικονομική δυνατότητα να προσφύγετε στη κατάλληλη βοήθεια.

Καλή σας ημέρα και μή στενοχωριέστε, όσα δεν φέρνει ο χρόνος όλος έρχονται σε μιά στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είναι ντροπή,όπου και να έχω απευθυνθεί,όλοι λένε ότι είναι άδικο,τι να το κάνω όμως,όταν ένα φορολογημένο οίκημα,και με ένφια,να μην έχει την δυνατότητα,να ρευματοδηθεί,έχω πρόβλημα στέγασης,εδώ και 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,δεν κατάλαβα την ερωτηση,να τακτοποιήση ή νομιμοποιήση ποιό;Όλα είναι κρύσταλλο,δεν υπάρχει πρόβλημα με τα χαρτιά,δεν δίνει χαρτί για ρευματοδότηση η εφορία,εξαιτίας ενός αναχρονιστικού νόμου,ζητώντας αποδείξεις,ενώ έχει παρέλθει 20ετία!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που υπεβλήθη οικοδομική άδεια με ημερομηνία έκδοσης πριν την 31.12.1994 απαιτείται έγκριση της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. και συγκεκριμένα, θεώρηση της ΥΔΕ από τις αρμόδιες Δ.Ο.Υ. ιδιοκτήτη και ηλεκτρολόγου (Εγκύκλιος Υπ. Οικονομικών ΠΟΛ 1118/30.05.1990)Δεδδηέ.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως έχετε κατι αυθαίρετο ή μη σύννομο.

 

Απλά αν συμφέρει (και υπάρχει "παραθυράκι") να εντάξετε ως εσχατη λύση το ακίνητο στο 4178 των αυθαιρέτων για να μπορέσετε να συνδεθείτε...

 

Μια σκέψη έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.