Μετάβαση στο περιεχόμενο

τι ισχυει στις περιοχες εκτος ζωνων Α και Β του 707Δ/1979


Recommended Posts

Από αγροτεμάχιο διανομης του 1928 υπουργείου γεωργιας, το 1990 "συνεστησαν αυτοτελεις και ανεξαρτητες κατα επιφάνεια κάθετες ιδιοκτησιες των οποίων ο προσδιορισμός δεν ενέχει την έννοια κατατμήσεως αλλα του τρόπου χρήσεως των δημιουργηθέντων ακινήτων" . Οι πελατες μου έχουν αγοράσει ενα τμήμα αυτης 400τ.μ. και θέλουν να κανουν τακτοποίηση. Στο τοπογραφικό που θα κάνω πρέπει να βάλω και τα 36 στρ του αγροτεμαχίου του 1928? εμπίπτει το τμήμα στις διατάξεις του 1337/83? λογικά ναι λεω εγω αλλα δεν είμαι σίγουρος. Επίσης κατα την πολεοδομία γενικά ισχυει ο 707Δ/1979 αλλα είμαστε εκτος ζωνης  Α και Β. τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση? πρέπει να πάμε με τον 270Δ/1985? 

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι  συστησαν το 1990 "αυτοτελεις  και  ανεξαρτητες καθετες ιδιοκτησιες ..των οποίων ο προσδιορισμός δεν ενέχει την έννοια κατατμήσεως αλλα του τρόπου χρήσεως των δημιουργηθέντων ακινήτων".

 

Θεωρητικα προκειται για απαγορευομενη συσταση καθετης, κεκρυμμενης υπο τον μανδυα του  "τροπου χρησης"......

αφου η "συσταση καθετης " εγινε  πραγματικα και νομικα  και σημαινει το δικαιωμα δομησης σε συγκεκριμενο ¨τμημα"

ενω ο καθορισμος του "τροπου χρησης"  ρητα υποδηλωνει οτι δεν το "κατατμουν προς  ανοικοδομηση"

και  εχει την εννοια της χρησης ως "εδαφους" και οχι βεβαια προς ανοικοδομηση.

 

τεσπα

Το εφεραν απο δω το εφεραν απο κει...το "δαγκωσαν"  το συμβολαιο  και το εκαναν.

Απο δω και περα, διαβαζεις προσεκτικα το αρθρο 5, οπως εχει τροποποιηθει.

 

"καπου"  χωρας και εσυ εκει μεσα..

ειτε σαν "καθετη"  ειτε σαν "10ετη νομη και κατοχη"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.