Μετάβαση στο περιεχόμενο

βάση- τοιχία πριν το 7/2011 στεγή απο πάνελ το 2015


Recommended Posts

Σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο σε οικισμό, πριν 6-7 χρόνια θέλησα να φτιάξω μια αποθήκη 50τμ. Πείστηκα ότι δεν χρειάζεται άδεια σαν αποθήκη...

Τα περιμετρικά τοιχία (οικόπεδο με κλίση)σχηματίζουν ένα Π  και φτιάχτηκαν πριν τον 7/2011.

Σκέπασα το Π με πανελ πολυουρεθάνης το 2015. Αν πληρώσω πρόστιμο ανέγερσης αυτό θα πρέπει να είναι γύρο στα 14000€ (50τμ χ800χ30%) .Όλη η κατασκευή μετά το 2011 δεν κόστισε τόσο,2500€ τα πάνελ 1800€ τα ξύλα 1500€ διάφορα υλικά.

Έχω ρωτήσει 2 μηχανικούς αλλά μου λένε λίγο διαφορετικά τα πράγματα,

Παρακαλώ για την άποψη σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aφού είναι άρτιο και οικ. βγάλε άδεια νομιμοποίησης...αν και δεν ασχολούμαι με αυθαίρετα, ελεγξε με τους μηχανικους σου μήπως μπορει να εκδοθεί.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Το εκανες αυθαιρετακι δηλαδη ? Και πειστηκες απο καποιον αλλο ? 

 

Να υποθεσω οτι ειχες περιθώριο να το κανεις νόμιμα ?

 

Η αποθήκη ηταν ξέσκεπη μεχρι το 2015 ή έκανες αντικατάσταση της στέγης ?

 

Οπως φανταζομαι οτι θα σου ειπαν και οι 2 μηχανικοι που ρώτησες, τα μετα του 2011 αυθαιρετα δεν νομιμοποιουνται....

 

Αν δε σε καλυπτουν οι 2 μηχανικοι που πηγες υπαρχουν και αλλοι 102 να ρωτησεις και να σε κατευθύνουν

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, στη περίπτωση που τα μπετά πέσαν όντως προ 2011 και αποπερατώθηκε πες, χτές, δε μπορεί να δηλωθεί ώς αυθαίρετο, παρόλο που αποπερατώθηκε "χτες" ;

 

Δεν ασχολούμαι, απλά εγκυκλοπαιδικά.

 

Υ.Γ. δηλ μου φαίνεται παράξενο να τακτοποιήσεις μια εδαφόπλακα και να μην μπορεις να τη κάνεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Το εκανες αυθαιρετακι δηλαδη ? Και πειστηκες απο καποιον αλλο ? 

 

Να υποθεσω οτι ειχες περιθώριο να το κανεις νόμιμα ?

 

Η αποθήκη ηταν ξέσκεπη μεχρι το 2015 ή έκανες αντικατάσταση της στέγης ?

 

Οπως φανταζομαι οτι θα σου ειπαν και οι 2 μηχανικοι που ρώτησες, τα μετα του 2011 αυθαιρετα δεν νομιμοποιουνται....

 

Αν δε σε καλυπτουν οι 2 μηχανικοι που πηγες υπαρχουν και αλλοι 102 να ρωτησεις και να σε κατευθύνουν

εσύ του την λες  ....

 

εκείνος ψάχνει λύση στο πρόβλημα του....

 

και οι 102 που εσύ λες ήδη του έχουν στείλει προσωπικό μήνυμα ώστε να τον βοηθήσουν ....

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ 

με ότι κι αν είπες εσύ ο φίλος μας  με την βοήθεια του forum θα βρει την λύση 

 

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη που δεν του ειπα μπραβο για γα αυθαιρετα του.

 

Ξερεις επειδη καποιοι συναδελφοι βγάζετε μεροκαματο απο τα αυθαιρετα δε σημαινει οτι πρεπει να σκυβουμε με αγαπη πανω απο τον αυθαιρετουχο και να "σεβόμαστε" το πρόβλημα του.

 

Anyway δε θα κανω κυρηγματα τωρα, αλλα δε θα τους λυπηθω κιολας. Οταν τα κανανε στη ζουλα γλιτωνοντας διαδικασιες κόστος κλπ ηταν ολα καλα, και τωρα πρεπει να σκυψουμε πανω απο το "πρόβλημα"

 

Αν δεν απατωμαι σκοπος του φορουμ δεν ειναι να ψαρευουμε πελατακια μεσω πμ.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

...

 

Αν δεν απατωμαι σκοπος του φορουμ δεν ειναι να ψαρευουμε πελατακια μεσω πμ.

σωστό. 

Ίσα ίσα το αντίθετο είναι ο σκοπός. Η αλληλοβοήθεια των μηχανικών στο έργο τους είναι ο σκοπός.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το εκανες αυθαιρετακι δηλαδη ? Και πειστηκες απο καποιον αλλο ? 

 

Να υποθεσω οτι ειχες περιθώριο να το κανεις νόμιμα ?

 

Η αποθήκη ηταν ξέσκεπη μεχρι το 2015 ή έκανες αντικατάσταση της στέγης ?

 

Οπως φανταζομαι οτι θα σου ειπαν και οι 2 μηχανικοι που ρώτησες, τα μετα του 2011 αυθαιρετα δεν νομιμοποιουνται....

 

Αν δε σε καλυπτουν οι 2 μηχανικοι που πηγες υπαρχουν και αλλοι 102 να ρωτησεις και να σε κατευθύνουν

Καλησπέρα.

Δεν έγραψα στο φόρουμ  για να εισπράξω ειρωνεία. Ζήτησα την άποψή σας γιατί είστε η επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με το συγκεκριμένο πρόβλημα της κοινωνίας. Ο γιατρός μαλώνει τον ασθενή (που έπαθε ρήξη χιαστών) γιατί έπαιζε μπάλα;

Δεν μου έστειλε κανείς  pm.

Έγραψα ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Σκέπασα το Π το 2015 ,δεν υπήρχε πριν στέγη.

Και οι δυο μηχανικοί μου είπαν ότι γίνεται νομιμοποίηση , μου είπαν και κόλπα πλάγια ,αλλά δεν μου έδωσαν την σιγουριά  και προσπαθώ να καταλάβω τα λογικά βήματα της υπόθεσης μου. Μπορεί 101 να μην γνωρίζουν κι ένας να με οδήγηση ορθά.

 

Το βασικό ερώτημα είναι :Νομιμοποίηση στα μπετά του 2011 ,πρόστιμο ανέγερσης 14000€ και νομιμοποίηση της στέγης με άδεια; Μου φαίνεται λίγο παράδοξο να νομιμοποιείται ο φέρων σκελετός σχήματος Π  με 20m3 μπετά  και να θέλει πρόστιμο ανέγερσης τα πάνελ βάρους 900 κιλών + τα δοκάρια τους .Αλλά και σαν κατασκευή δεν είναι αποθήκη η σπίτι τελειωμένο για να αξίζει τόσο η αντικειμενική αξία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.