Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα,

αγροτεμάχιο από διανομή του υπουργείου Γεωργίας (αναδασμός) το 1975 έχει εμβαδόν 10στρ. Εχει σύνορο 200 μ σε αγροτικό δρόμο που δημιούργησε ο αναδασμός αυτός. Ο αρχικός ιδιοκτήτης το 1988 έκανε γονική παροχή στους δύο γιους του από 5 στρμ. τα οποία ο καθένας τα πούλησε σε άλλους.

Ο τελικός ιδιοκτητης του ενός από τα δύο τμήματα των 5 στρμ. το αγόρασε με συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται σαν τίτλος κτήσης( του πωλητη) η γονική παροχή του 1988 για 5 στρμ τα οποία προήλθαν από ''μείζονα έκταση 10 στρμ της διανομής''.

 

Δηλαδή το αρχικό αγροτέχιο των 10 στρ έχει ξαφνικά μετατραπεί σε δύο των 5 στρμ έκαστο χωρίς να αναφέρεται πουθενά επίσημη κατάτμηση....

 

 

Στο συμβόλαιο αγοράς δεν αναφέρεται τοπογραφικό ούτε αν είναι αρτιο το αγροτεμάχιο.

Επειδή η κατάτμηση στα αγροτεμάχια που προήλθαν από αναδασμό απαγορεύεται, έχω την εξής ερώτηση: Μήπως είναι άκυρο το συμβόλαιο??????

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρεται στα συμβόλαια η αρτιότητα . Απ' όσο ξέρω.

Λογικά πρόκειται για συνιδιοκτησία στον αγρό .

Link to comment
Share on other sites

Στον αναδασμό απαγορεύεται η κατάτμηση. Αν επιτεπόταν σε 10 χρόνια θα θέλαμε πάλι αναδασμό.Πως κατάφεραν και εκαναν συμβόολαια?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αναδασμό. Και εμένα maik αυτή είναι η απορία μου. Ο συμβολαιογράφος δεν έπρεπε να διασφαλίσει ότι τα 5 στρμ προήλθαν από τα 10 με νόμιμο τρόπο????

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αναδασμό. Και εμένα maik αυτή είναι η απορία μου. Ο συμβολαιογράφος δεν έπρεπε να διασφαλίσει ότι τα 5 στρμ προήλθαν από τα 10 με νόμιμο τρόπο????

 

Τους συμβολαιογράφους τους ενδιαφέρει μόνο η αμοιβή απο το συμβόλαιο. Εχω συναντήσει μέχρι και κατάτμηση εντός σχεδίου Πόλεως χωρίς Τοπογραφικό (γράφει : ... το οικόπεδο μπορεί να κατατμηθεί σε δύο αρτια κ.λ.π. ...) .Εξ' αλλου αν διαβάσεις ενα συμβόλαιο θα δείς οτι δεν εχουν καμία ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.