Μετάβαση στο περιεχόμενο

δικαιολογητικά στην τοπική ΔΟΥ εντός 30 ημερών


Recommended Posts

Μετά την υποβολή Ε1 και Ε3 μου βγάζει μήνυμα ότι εντός 30 ημερών θα πρέπει να προσκομίσω στην τοπική ΔΟΥ το Ε1 μαζί με όλα τα δικαιλογητικά.

 

Το έτος 2015 είχα δύο εργοδότες. Φορολογούμαι ως μισθωτός υποχρεωτικά. Και οι δύο έχουν κάνει ηλεκτρονική υποβολή της βεβαίωσης των αποδοχών στην εφορία. Στο Ε1 ήταν προσυμπληρωμένος ο κωδικός 605 για το 20% παρακράτησης φόρου. Μια λεπτομέρεια όμως. Στον δεύτερο εργοδότη έκοβα ΤΠΥ καθαρής αξίας κάτω από 300€ και δεν υπήρχε παρακράτηση φόρου.

 

Ποιος είναι ο λόγος που μου ζητάει η εφορία να πάω στην ΔΟΥ?

Θα χρειαστεί να έχω μαζί μου βεβαιώσεις αποδοχών από τους δύο εργοδότες?

Θα χρεαιστεί να έχω και βεβαίωση τόκων από τις τράπεζες στις οποίες τηρώ καταθετικό λογαριασμό?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνάδελφο πέρσι (με ανάλογο μνμ) που επικοινώνησε με την ΔΟΥ του και με τη ΔΗΛΕΔ του είχαν πει ότι για κάθε κωδικό που συμπληρώνεται στο Ε1 πρέπει να προσκομίσει και το ανάλογο δικαιολογητικό (1) πλην των αποδείξεων (παρά του ότι πέρσι ήταν υποχρεωτική η συλλογή τους) (2) καθώς και τα λοιπά φορολογικά έντυπα Ε2, Ε3, κλπ.

 

(1) Οπως κάναμε παλαιότερα που υποβάλαμε χειρόγραφα τις δηλώσεις.

(2)Η συλλογή για το φορολογικό έτος '15 δεν είναι υποχρεωτική, γι' αυτό και ο κωδ. 049 είναι ανενεργός)  

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε συνάδελφο πέρσι (με ανάλογο μνμ) που επικοινώνησε με την ΔΟΥ του και με τη ΔΗΛΕΔ του είχαν πει ότι για κάθε κωδικό που συμπληρώνεται στο Ε1 πρέπει να προσκομίσει και το ανάλογο δικαιολογητικό (1) πλην των αποδείξεων (παρά του ότι πέρσι ήταν υποχρεωτική η συλλογή τους) (2) καθώς και τα λοιπά φορολογικά έντυπα Ε2, Ε3, κλπ.

 

(1) Οπως κάναμε παλαιότερα που υποβάλαμε χειρόγραφα τις δηλώσεις.

(2)Η συλλογή για το φορολογικό έτος '15 δεν είναι υποχρεωτική, γι' αυτό και ο κωδ. 049 είναι ανενεργός)  

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Ναι το φαντάστηκα ότι θα θέλουν όλα τα δικαιολογητικά. Άντε τώρα να τα μαζέψω. Γιατί όμως εμφάνισε το μήνυμα; Άραγε επειδή για τον δεύτερο εργοδότη δεν υπήρξε παρακράτηση φόρου? Αφού αυτό το γνωρίζουν ήδη, γιατί έχει κάνει ηλεκτρονική υποβολή βεβαίωσης αποδοχών.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Ναι το φαντάστηκα ότι θα θέλουν όλα τα δικαιολογητικά. Άντε τώρα να τα μαζέψω. Γιατί όμως εμφάνισε το μήνυμα; Άραγε επειδή για τον δεύτερο εργοδότη δεν υπήρξε παρακράτηση φόρου? Αφού αυτό το γνωρίζουν ήδη, γιατί έχει κάνει ηλεκτρονική υποβολή βεβαίωσης αποδοχών.

 

Απλά κληρωθήκατε ως "τυχερός" . Δεν υπάρχει εν προκειμένω άλλη εξήγηση .

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και εγώ.. Υπεβαλα δήλωση την Πέμπτη και βγήκε το ίδιο μήνυμα.

 

Εγώ υποθέτω ότι έπαιξε ρόλο κάποιες αγορές και πωλήσεις αμοιβαίων κεφαλαίων το 2015.

 

Το θέμα είναι αν το statement της τράπεζας τους ικανοποιεί η θέλουν κάτι επιπλέον.. Άσε που είναι και στα αγγλικά καθώς πρόκειται για ομόλογα Λουξεμβούργου.

 

Εύχομαι να είναι απλά ένας δειγματοληπτικος έλεγχος και να μη με ζαλισουν με συμβόλαια ενοικιων, τόκους εξωτερικού (μιλάμε για 100 ευρω) και ότι άλλο σκεφτούν.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή...

7

 

Update. Ψάχνοντας περισσότερο διαπίστωσα λάθος στην συμπλήρωση του Ε2. Δήλωσα άλλον ενοικιαστή σε λάθος διαμέρισμα και λάθος χρονικό διάστημα.. Το κερατό μου. Πας σε λογιστή και τα κάνεις σκατά στο τέλος..

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.