Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι ταβέρνες, εκτός σχεδίου, θεωρούνται καταστήματα;


iliekater

Recommended Posts

Στην περίπτωση μιας νέας ταβέρνας εκτός σχεδίου , την θεωρούμε κατάστημα ; Ρωτάω , διότι στο ΠΔ του '85 για την εκτός σχεδίου δόμηση , δεν υπάρχει άρθρο "Χώροι εστίασης" , παρά μόνο "Καταστήματα" . Υπάρχει μήπως κάποια εγκύκλειος που να το ξεκαθαρίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάστημα και έτσι το θεωρούμε στην πολεοδομία μου.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει εγκύκλιος διευκρινιστική

Link to comment
Share on other sites

Αν την Ταβέρνα την χαρακτηρίσεις ως Κέντρο Διασκέδασης τότε οι όροι Δόμησης θα είναι σύμφωνα με το Αρθρο 1 του ΦΕΚ780/85. Συνεπώς αν έχεις π.χ 5.000 τ.μ. γήπεδο ως κατάστημα θα έχεις δόμηση συνολικά 600 τ.μ. (δηλ. 500(10% Χ 5000)+100) ενώ ως κέντρο διασκέδασης θα έχεις δόμηση 500+500 τ.μ.! (δηλ. Π.Κ.10% και Σ.Δ. 0.2)!

 

*********************

 

Συγγνώμη ΦΕΚ270/Δ/85 (Αν σκέφτεσαι άλλα γράφεις ό,τι νάναι).

 

 

Να θυμάστε, υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας (edit) για να συμπληρώνετε ή να διορθώνετε τα κείμενα σας ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Camelot , να σε ρωτήσω λιγάκι !

Όταν λες 500 + 100 , τα άλλα 100 από που προκύπτουν ; Ημιυπαίθριοι μήπως ;

Και κάτι άλλο : Λες πως τα παραπάνω για κέντα διασκέδασης . Γιατί ; Θέλω να πω , με την ίδια λογική που κάποιος μία ταβέρνα την θεωρεί κατάτημα , μπορεί να χαρακτηρίσει κατάστημα και ένα μπουζουκσίδικο !

Link to comment
Share on other sites

aν το βάλεις ως κατάστημα , να αναγράφει στα σχέδια ότι έιναι υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Και σαν χώρος συνάθροισης κοινού για την πυροπροστοσία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Οι ημιυπαίθριοι χώροι λαμβάνονται στην κάλυψη άρα στο 10% δηλ. στα 500 (για γήπεδο 5000 τ.μ.). Αν το χαρακτηρίσεις Κατάστημα έχεις νόμιμο ύψος 7.5μ. Συνεπώς στα 500 τ.μ. του Ισογείου μπορείς να δημιουργήσεις ένα τμήμα διώροφο με κάτοψη 100 τ.μ. εντελώς νόμιμα ή να έχεις διώροφο κατάστημα με Ισογείο 500 τ.μ. και ύψος 4.5 μ. και Όροφο 100 τ.μ. με ύψος 3.00μ. Επίσης στον Όροφο (στο τμήμα που περισσεύει) μπορείς να τοποθετήσεις όλους τους νόμιμους ημιυπαίθριους!!!

Αν το χαρακτηρίσεις Κέντρο διασκέδασης θα είναι Ισόγειο 500 τ.μ. και Όροφος άλλα 500 τ.μ. με τα παραπάνω ύψη.

Οι ταβέρνες μπορούν να θεωρηθούν Κέντρα διασκέδασης εφόσον (στη μελέτη) θα διαθέτουν πίστα χωρού και χώρο ζωντανής μουσικής χωρίς απαραίτητα να είναι μπουζουκτσίδικα.

 

Μέχρι πρόσφατα (2003) τα Κέντρα διασκέδασης χαρακτηρίζονταν Καταστήματα με μέγιστη δόμηση τα 600 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Camelot , δεν μπόρεσα να καταλάβω ... :( Τα επιπλέον 100 τμ πώς προκύπτουν ;

Επίσης ανυσηχώ για ένα πράγμα . Αν τα κέντρα διασκέδασης δεν υπάγονται στην κατηγορία "Καταστήματα" , τότε σημαίνει πως και ΚΑΘΕ χώρος εστίασης υπάγεται στο άρθρο 1 . Κάνω λάθος ;

-----------

Συγνώμη που ξαναγράφω άλλο μύνημα , αλλά δοκίμασα 3 φορές το Edit και αποτύγχανε .

Συμπλήρωση : Είπες πως μέχρι το 2003 τα κέντρα διασκέδασης θεωρούνταν Καταστήματα έως 600 τμ . Πού αναγραφόταν ; Με ποιό νόμο έπαψε να ισχύει αυτό ; Camelot , μου άνοιξες την όρεξη απόψε !

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο σπίτι. Αύριο το πρωί θα σου στείλω από το Γραφείο τη Νομοθεσία που τα Κέντρα Διασκέδασης κτίζονται με το άρθρο 1 του ΦΕΚ270/Δ.

Τα κέντρα διασκέδασης ήταν και είναι Καταστήματα. Απλά από το 2003 και μετά για τη δόμησή τους εφαρμόζεται το Άρθρο 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.