Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοπογραφικό διανομής Υπουργείου Γεωργίας.


Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Ειναι η πρωτη φορα που μου πεφτει να κανω τοπογραφικο διανομης υπουργειου γεωργιας.

Διαβασα οτι βρηκα στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω τι χρειαζομαι για να παρω τους χαρτες διανομης απο την τοπογραφικη?

Θελει καποιες συντεταγμενες της περιοχης ή απλα παω με το ονομα του πελατη ή καποιο συμβολαιο και μου τους δινουν?

 

Επισης αν υπαρχει και καλη διαθεση θα ηθελα να με κατατοπισετε σε τυχον προβληματα που εχουν παρουσιαστει σε δικες σας δουλειες.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγροτεμαχιο....

 

Ναι υπαρχουν θεματα στο φορουμ απλα τα περισσοτερα ειχαν να κανουν με κατατμηση κληροτεμαχιων...!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ο πελάτης σου δεν ξέρει το "νουμεράκι" του τότε η πιό ασφαλής λύση είναι gps χειρός και στίγμα στο κέντρο του χωραφιού. Βρίσκεις συντεταγμένες σε hatt με το coords.gr (κ πάλι ευχαριστώ στον ΚΥΡΙΟ Συγγρό), πάς Τοπογραφική (κ όσο πιο ευγενικά γίνεται) και επειδή μάλλον θα ξέρει-ς σε πιο αγρόκτημα ανήκει ζητάς τον αντίστοιχο χάρτη και κτηματολογικό πίνακα διανομής ή αναδασμού. Με τις προσεγγιστικές συντεταγμένες που έχεις υπολογίζεις ποιο είναι το αγροτεμάχιο στο χάρτη, βγάζεις φωτοτυπία του χάρτη και πίνακα (κ για όμορους). Επίσης ζητάς ορόσημα της περιοχής και κοίτα να βρείς κανέναν παλιό υπάλληλο γιατί αυτοί ξέρουν..Αν δεν βρείς στο έδαφος το ορόσημα, ψάξε κανέναν παλιό συνάδελφο, θα σε βοηθήσουν λογικά. Στο διάγραμμά σου οι αναγραφόμενες διαστάσεις πρέπει να είναι οι θεωρητικές.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω οτι εχει νουμερακι αλλα ξερω οτι ο πελατης δε ξερει που πεφτει η ιδιοκτησια του και θα του το διξουν κατι γνωστοι του στο χωριο...!!!

Ασε που ειναι 1:30 ωρα απο την εδρα μου....

Οποτε μαλλον καλυτερα να προμηθευτω τον χαρτη και μετα να παω να το μετρησω?

Link to comment
Share on other sites

τον χάρτη ολόκληρο δεν θα τον προμηθευτείς δωρεάν..ακόμα κ η κόπια του τεμαχίου σου κοστίζει, όπως και η προμήθεια των ορόσημων. Γι' αυτό σου είπα πρίν ευγενικά..Αν πας πρώτα να μετρήσεις θα εξαρτηθείς απο πού??από τριγωνομετρικό ΓΥΣ?? Θα σου "φύγει" 5m στην καλύτερη. Πρόταση μου είναι αναγνωριστική βόλτα στο πεδίο με gps χειρός (θα δείς και την περιοχή υπολογίζοντας τυχόν δυσκολίες), βόλτα στις υπηρεσίες και τέλος μέτρηση και σχέδιο. Να τονίσεις στον πελάτη ότι η αμοιβή σου θα είναι αυτή που θα είναι γιατί περιέχει όλα αυτά τα βήματα. Να βελτιώσουμε την εικόνα μας στους πελάτες μας. Επίσης, όπως έχω και αλλού αναφέρει, προσωπικά χρησιμοποιώ πρίν το πεδίο και googleearth (ο χρόνος είναι χρήμα,έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.....ναι το google earth ειναι πολυ καλη ιδεα μιας και το γεωτεμαχιο απεχει μιαμιση ωρα απο την εδρα μου...

Να αποφυγω τουλαχιστον να παω παραπανω φορες εκει.

 

Κατι ακομα.....στις υπηρεσιες τελικα τι χρειαζετε να διαθετω?....αυτο το νουμερο που ειπες?...υπαρχει στο συμβολαιο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

κάθε αγροτεμάχιο διανομής έχει έναν αριθμό, καμία σχέση με το ΚΑΕΚ. Συνήθως στα συμβόλαια το αναφέρει όπως και το εμβαδόν που αναγράφεται στο κτηματολογικό διάγραμμα της διανομής(αν και έχω δεί τραγικά λάθη). Όσους ηλικιωμένους είχα ως πελάτες το ήξεραν ή το ήξερε αυτός που το καλλιεργούσε και το δήλωνε στον ΟΠΕΚΕΠΕ. Αν δεν το βρείς, κάνε όπως σου έγραψα πιο πάνω. Επίσης το νου μήπως υπάρχει απαλλοτροίωση (συνήθως Κτηματική Υπηρεσία Δημοσίου), Κτηματολόγιο κοκ. εύχομαι να βοήθησα λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια βοηθησες.....

 

Οσο για το κτηματολογιο δεν εχει παει στην περιοχη. Ο τυπος τα κληρονομησε απο τον πατερα του και δεν εχει πατησει ποτε. Βεβαια κι εγω δεν ηξερα να τον ρωτησω για καποιον αριθμο.....

 

Σ'ευχαριστω ....μου ελησες τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη τυχαίνει και ασχολούμε με αυτα.

1ον.Ειναι διανομης-αναδασμου κτλ;'Η μήπως, όπως λεει παραπανω ο συναδελφος, το κληρονομησε από πατερα-παππου και δεν εχει τιτλο ή συμβόλαιο;Μήπως θελει το τοπογραφικό για συμβόλαιο(με 2-3 μαρτυρες στον συμβολαιογραφο);

 

2ον.Καλά είναι να του πεις να παει στο δημο (εαν ανηκει σε διανομη κτλ) και να ρωτησει να του πουν τον αριθμο (δινοντας ονοματεπωνυμο από αυτό που το είχε όταν εγινε η πχ διανομη) από τους κτηματολογικους πινακες.Νομιζω οι περισσοτερες τεχνικες υπηρεσιες του δημου τους εχουν. Εαν το βρει να του δωσουν μια φωτοτυπια (τζαμπα ειναι) και να του σημειωσουν το ΚΦ και τις συντεταγμενες του κανναβου.

Εν συνεχεια ξερεις τι πρεπει να κανεις. Εαν δε θελεις να πας τοπογραφικη καλυτερα να πας ο ιδιος στο δημο.Ετσι μπορεις να παρεις (παλι απο τους πινακες) τα τριγωνομετρικα και τις ΤΟΤΕ συντεταγμενες που χρησιμοποιησαν και να πας να δουλεψεις....

 

Για την 1η περιπτωση και ενα χειρος κανει. Αρκει να μην ανηκει σε διανομη,αναδασμο κτλ..Ουτως ή αλλως αυτοι που θα στο υποδειξουν στο υπαιθρο θα σου που:"να δεν ειναι εδω το οριο,λιγο παραεκει..." Κατι τετοιο. Δεν νομιζω να μιλαμε για ακριβεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.