Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοπογραφικό διανομής Υπουργείου Γεωργίας.


Recommended Posts

Να ρωτήσω και γώ τους εμπειρότερους..

 

Αν σε διανομή-αναδασμό δεν υπάρχει κανένα μα κανένα ορόσημο στο έδαφος για εξάρτηση

Αν κανένας παλιός συνάδελφος δεν έχει δουλέψει στην περιοχή

Αν δεν υπάρχει τίποτα οριοθετημένο στην περιοχή

τότε ποιά πιστεύετε είναι η καλύτερη μέθοδος για την οριοθέτηση του αγροτεμαχίου??

Αποτύπωση με εξάρτηση απο τριγωνομετρικό σε ΕΓΣΑ και βέλτιστο κόψε-ράψε στο γραφείο και κατόπιν πασάλωμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν και δεν είμαι από τους εμπειρότερους θα σου απαντήσω τι έκανα στις 2-3 τέτοιες περιπτώσεις που μου έτυχαν.

σε καμία δεν υπήρχε έστω και ένα ορόσημο. μετά από 20 χρόνια σε αγροτικές περιοχές τι να βρείς? εδώ χάνονται οι στάσεις εντός σχεδίου.

εγώ αποτύπωσα όσα περισσότερα μπορούσα. σπίτια, φράχτες, αρδευτικά κανάλια, δρόμους τα πάντα. και αυτά προσπάθησα να τα κουμπώσω πάνω στο παλιό διάγραμμα.

 

τώρα όσον αφορά αυτό με το συνάδελφο είναι λίγο δύσκολο. τι θα κάνεις? θα κάτσεις να ρωτήσεις όλους τους ιδιοκτήτες η θα φέρνεις γύρα όλα τα γραφεία της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την αμεσότητα.

όχι αλλά σε 1-2 γραφεία "παλιών" συναδέλφων έχω το θάρρος-θράσος να ζητήσω βοήθεια.

Τη διαδικασία που αναφέρεις την κάνω σε κάθε χάραξη που αναλαμβάνω, ίσως αυτή τη φορά θα είναι μεγαλύτερη η περιοχή της αποτύπωσης. Αν υπάρχουν ορόσημα εντός οικισμού, φαντάζομαι ότι είναι πιο ασφαλές να εξαρτηθώ απ'αυτά (κ ας είναι κ απομακρυσμένα) από τριγωνομετρικά, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Raster Design.

Κανονικα χρειαζεται αποτυπωση κτλ... αλλα συνηθως αυτα συμβαινουν σε αγροτεμαχια (δεν πρεπει να υπαρχουν,δηλ, και πολλα πραγματα να αποτυπωσεις).

Παιρνεις και τους κτημ. πινακες και προσπαθεις να ταιριαξεις (κοψε ραψε,που ειπες)

Απο οτι εχω καταλαβει στις περισσοτερες φορες στα διαγραμματα ειναι μεγαλυτερη η εκταση αποτι στους πινακες.Και αυτο γιατι οι παλιοι συναδελφοι που κανανε αναδασμους διανομες κτλ ειχαν απο το νομο δικαιωμα σφαλματος (δεν θυμαμαι ακριβως τον τυπο).Δηλ, μπορουσαν να εμφανισουν ενα αγροτεμαχιο 6,5 στρεμ στο διαγραμμα αλλα στους πινακες να το γραψουν 6,1στρ. Ετσι καταφερναν, με την καλυψη απο το νομο να μην υπαρχουν διαφωνιες σε αρκετες περιπτωσεις.

Δεν ξερω αν γινομαι αρκετα κατανοητος.

ikarnaris Στειλε pm την περιοχη που ενδιαφερεσαι.Καπου εκει κοντα ειμαι και γω

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Τωρα που το καλοσκεφτομαι.Λες οτι δεν υπαρχουν οροσημα για εξαρτηση (τριγωνομετρικα).Εννοεις αυτα που χρησιμοποιησανε πχ στον αναδασμο; Μηπως γινανε με πυκνωση απο αλλα τριγ πχ της ΓΥΣ; Οποτε ξεκινα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αυτή η τοπογραφική υπηρεσία του υπουργείου γεωργίας που ακριβώς στεγάζεται και ποιες είναι οι ώρες κοινού; Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία γιατί μου έτυχε και εμένα ένα τοπογραφικό με κληροτεμάχια και υποθέτω θα πρέπει να περάσω μια βόλτα από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

@xristospanisis: εννοώ τα ορόσημα με τα οποία έγινε αρχικά η διανομή των αγροτεμαχίων. Αν χρησιμοποιήσεις τριγωνομετρικό της ΓΥΣ (έστω και σε Hatt) για να πασαλώσεις αγροτεμάχιο Διανομής θα έχεις μεγάλη απόκλιση. Σε κάποιες περιπτώσεις έχω βρεί ορόσημα στο έδαφος (να παίξω κανένα joker??), άλλες φορές χρησιμοποίησα σημάδια παλιών τοπογράφων της περιοχής.

 

@doο: Σε πόλεις που έχω δουλέψει συνήθως η Τοπογραφική στεγάζεται στη Νομαρχία. Ξεκινάνε από τις 07:30 και καλό θα ήταν να πάς πρίν τις 14:30..

 

@Μέλη του forum: Όταν αναλαμβάνετε χάραξη αγροτεμαχίου Διανομής ζητάτε από την Τοπογραφική Υπηρεσία τις παλιές μετρήσεις (x,y στάσης-γωνία-απόσταση) για τον ακριβή υπολογισμό των κορυφών του ταυτόχρονα με όποια επεξεργασία raster και αποτύπωση ευρύτερης περιοχής??

Αν ναι, η Τοπογραφική σας τα δίνει?

Link to comment
Share on other sites

@xristospanisis: εννοώ τα ορόσημα με τα οποία έγινε αρχικά η διανομή των αγροτεμαχίων. Αν χρησιμοποιήσεις τριγωνομετρικό της ΓΥΣ (έστω και σε Hatt) για να πασαλώσεις αγροτεμάχιο Διανομής θα έχεις μεγάλη απόκλιση. Σε κάποιες περιπτώσεις έχω βρεί ορόσημα στο έδαφος (να παίξω κανένα joker??), άλλες φορές χρησιμοποίησα σημάδια παλιών τοπογράφων της περιοχής.

 

Συναδελφε ikarnaris μαλλον δεν προσεξες το edit που εκανα...

 

------------------------------------------------------------------------------

Τωρα που το καλοσκεφτομαι.Λες οτι δεν υπαρχουν οροσημα για εξαρτηση (τριγωνομετρικα).Εννοεις αυτα που χρησιμοποιησανε πχ στον αναδασμο; Μηπως γινανε με πυκνωση απο αλλα τριγ πχ της ΓΥΣ; Οποτε ξεκινα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

@xristospanisis: εννοείς ότι η αρχική εξάρτηση της διανομής/αναδασμού ξεκίνησε από τριγωνομετρικό?? αν ναι, έχεις δίκιο. Ίσως εδώ κολλάει και η ερώτηση που έκανα...Το καρνέ μετρήσεων δίνεται από τις κατά τόπους τοπογραφικές υπηρεσίες??

Ίσως εδώ κάποιος εμπειρότερος μας κατατοπίσει..

Link to comment
Share on other sites

Θα το ρωτησω αυτό αυριο και θα σου απαντησω

Παντως, να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβαινω πως οι μετρησεις θα σε βοηθησουν σε αυτην τη περιπτωση.

 

Και κατι ακομη επειδη ειχα πριν μερικες μερες μια τετοια περιπτωση (αν και πρεπει να το ξαναποσταρα καπου...σορι):

Πηγαινω μες στην καλη χαρα και στηνω σε ΓΥΣ.Μηδενιζω σε ΓΥΣ, ριχνω μια σταση και ειμαι ετοιμος για χαραξη (τι μας λες τωρα.....).Χρησιμοποιω ΕΓΣΑ.Βλεπω κλωτσαει ΔΧ~=ΔΥ~=1 μετρο.Ωραια λεω,ας τα παρουμε με ΗΑΤΤ.Διαπιστωνω το ιδιο (αυτονοητο διοτι 1 μετρο ειναι μεγαλο για σφαλμα). Σημειωνω οτι τα ΓΥΣ που χρησιμοποιησα, χρησιμοποιηθηκαν και στην τοτε διανομη (νομιζω 1960). Τηλεφωνω σε κανα δυο παλιους συναδελφους και μου δινουν αλλες ΗΑΤΤ συντεταγμενες για τα δυο τριγ ΓΥΣ, λεγομενες "παλιες ΗΑΤΤ".

Και ετσι εγινε η χαραξη (το τσεκαρα και με το ομορο που χαραξε προσφατα αλλος συναδελφος).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό σου λέω και γώ!! Οι συντεταγμένες Ηatt που σου δίνουν για τα τριγωνομετρικά ΓΥΣ δεν είναι εκείνες με τις οποίες μετρήθηκαν οι διανομές..οπότε πρέπει να πάρεις για τα ίδια τριγωνομετρικά τα x,y του παλιού Bessel από την Τοπογραφική..Για αυτές τις συντεταγμένες μιλάω. Σε ότι αφορά την ερώτησή μου τώρα: Δεν είναι προτιμότερο αντί της γραφικής μεθόδου να παίρνεις x,y του σημείου στάσης του τότε τοπογράφου και γωνία,απόσταση ώστε να υπολογίζεις τις συντεταγμένες των κορυφών του αγροτεμαχίου που θέλεις να χαράξεις???Πέρα από όποιες αποτυπώσεις και raster πραγματοποιήσεις..

Το ότι θα έπαιρνες το ίδιο αποτέλεσμα με τις ίδιες συντεταγμένες σε Hatt (ΔΧ~=ΔΥ~=1 μετρο, αυτές που δίνουν επίσημα) ήταν αναμενόμενο καθώς οι συντεταγμένες αυτές είναι ουσιαστικά ίδιες με τις ΕΓΣΑ (από μετατροπή ίσως??)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.